Скриен шеќер

Кои испитувања е потребно да се направат во бременоста. Совети и искуства за здрава бременост.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Lucia
Нов член
Нов член
Мислења: 17
Придружен: 02 Jul 2014, 12:13
Му се допанале: 3 пати
Им се допаднал: 1 time

Re: Скриен шеќер

Post by Lucia » 25 Sep 2014, 16:10

Vi blagodaram za odgovorite :)) se nadevam deka i doktorot taka ke mi kazi,za dietava epten tesko ke mi padni (ne mozam bez blago (rolll) (rolll) ) no za moeto bebuse se ke napravam (thumbsup) ubav den vi posakuvam

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Скриен шеќер

Post by Lejla7 » 02 Dec 2014, 13:02

Moram da spodelam.
Otkako ubavo ja prouciv temava, naoruzana so informacii si rekov - aj da prasam kaj nas kako se ispituva skrien seker. I eve sto mi kazaa - dva-tri dena pred ispituvanjeto da ne se jade mnogu mrsno, denot na ispituvanjeto te bockaat sabajle na gladno, a potoa te prakaat vo kepapcilnica da se najades ubavo i plus dva ekleri posle, pa po dva saati te bockaat pak???
Sto ke kazete za ova so kebapcilnicata? Smeski, neli? (rolll)
I sega ne znam dali voopsto da go ispituvam ova. (unsure)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Скриен шеќер

Post by Радост » 02 Dec 2014, 13:12

Како во друга држава да живееме Лејла. Јас навистина морам да искоментирам дека целата постапка кај вас е обратна ама можеби така треба. (rolll)

Јас сите овие години како што го испитувам шеќерот во Центарот за дијабет ( а потоа мора ендокринолог да ми ги виде резултатите) постапката е следнава:
3 дена пред тестот се оптоваруваш со јаглени хидрати т.е три дена по ред треба да јадеш по 100 грама чоколадо/парче торта/сладолед што и да е но во таа рамка. Денот пред тестот после 20 часот не се јаде ништо и наутро на гладно се зема крв. Ти даваат 75 грама гликоза со 200 мл вода да испиеш и после 60 минути од зашеќерената вода ти земаат крв, и после 120 минути пак. Што значи на овој начин се гледа каква е гликозната толеранција на гладно, каква по еден и по два часа.
Ова што ти ми го кажа, извини на грубоста ама врска нема од точни резултати.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Скриен шеќер

Post by Lejla7 » 02 Dec 2014, 16:10

Ne znam ni jas sto da kazam. Ostanuva da se rasprasam kako go ispituvaat privatnite laboratorii, pa da odlucam dali da pravam ili ne (inaku samoinicijativno pravam za sekoj slucaj, nikoj ne mi kazal). Sakav da zastedam i da go pravam na drzavno, no ete...aj ke vidime, imam uste vreme.

Inaku gi razgledav i vrednostite sto si gi pisala na prethodnata strana i sporeduvajki so moite rezultati od sam pocetok na bremenost, se isplasiv. A nikogas ne sum imala problem so seker. Mene sekerot mi bil 5,6, pa sledna kontrola 5,9, i na poslednata 5,8. Znaci nikogas ne mi bil pod 5,5. A gorna granica na nasava laboratorija e 6,2. Ni Ivanovski, ni maticnata, ni tretiot lekar kaj kogo odam ne mi posocile nisto za ova. (unsure)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Скриен шеќер

Post by Радост » 02 Dec 2014, 16:19

Лејла ама јас цела бременост бев со целосна терапија за шеќерот покриена и бев на 1300 калории дневно. Затоа ендокинологот сакаше да не оди над 5 на гладно од причина што после јадење многу ми се качуваше.

Супер ти се тебе вредностите, батали ме мене, јас останав бремена со повеќе дијагнози. И бременоста ме "чинеше" катастрофа здравје сега ама вреди и да реши Бог и пак би го поминувала истото. :)

anabejbi
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1522
Придружен: 21 Nov 2012, 17:19
Му се допанале: 462 пати
Им се допаднал: 850 пати

Re: Скриен шеќер

Post by anabejbi » 02 Dec 2014, 16:26

Лејла вредностите ти се добри под 6,2 се така да нема потреба да се оптеретуваш. Доколку сакаш можеш да си провериш просек на шеќерот за последни три месеци.
И јас неколку пати имам испитувано и процедурата е иста како што ја опиша Радост.
Еднаш правев и на приватно во Авицена.
Мислам дека нема потреба да го правиш ова испитување доколку докторите не ти имаат спомнето за тоа, и ако плодот ти одговара со гестациската недела бидејќи навистина е оптеретување на организмот, мене двапати ми се слоши од овој тест, добив вртоглавица, аритмија и несвестица , последниот пат во бременоста морав да ги лежам тие два часа.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Скриен шеќер

Post by Lejla7 » 02 Dec 2014, 22:12

Pa bebeto e sekogas 2-3 dena ponapredno, jas zatoa pomisliv da ne treba da ispitam skrien seker. Ili vo red e toa?
Plus, se popraviv 8 kila (a sesti mesec sum). Znam deka do 16 imam fora (neli od 11 - 16 kg se preporacuva pri normalna tezina), no nekako se podzamisliv oti realno nikogas vo zivotot ne sum tezela tolku (smile) A vnimavam sto jadam, ovosje i zelencuk vo izobilstvo, integralen leb, zitarici, mlekce, jogurt, meso umereno - kako sto si jadev i porano, mozebi po edna casa mleko ili jogurt visok na den. Blago recisi i ne jadam osven dvete lazicki kafeav seker vo kakaoto nasabajle, i lazicka med vo cajot - so cesni isklucoci vo retki momenti - kako denes na primer koga me fati strv za medenite srca na soprugot i lapnav duri 4.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Скриен шеќер

Post by Lejla7 » 02 Dec 2014, 22:42

Ova za 11-16 kila popravanje pri normalen indeks na telesna masa mi e od What to expect when you are expecting, tamu tridnucite se podeleni vo tri grupi - so prosecen indeks na TM, so malku povisen i so visok, pa sprema toa i dozvolenite kilogrami.
A vo brosurata Zdrava bremenost gledam pisuva od 11-12,5 kg za site ednoplodni bremenosti.

Branka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 443
Придружен: 23 Nov 2014, 19:58
Му се допанале: 44 пати
Им се допаднал: 56 пати

Re: Скриен шеќер

Post by Branka » 02 Dec 2014, 23:33

Jas pred dva meseci isto taka pravev test za skrien seker na institutot za dijabet na klinika. Pricinata poradi koja go napraviv ovoj test bese toa sto naglo pocnav da se debelaeam i toa so mnogu malku jadenje vo tekot na denot, a koe se sostoese od ovosje, zelencuk, bez jadenje blago i leb. Mi bese mn cudno od sto tolku se popraviv gi napraviv site mozni ispituvanja, hormonite mi bea top, a sekerot na gladno 5.5 a so glikoza posle dva saati 8.9. Mi dadoa glukofaz od 1000 mg raspredelen dva pati po 500 mg na den od sto pa mi bese mn loso. Mi ja namalija dozata na 500 mg dnevno ama pak istite simptomi, gadenja i slicno. Moj sovet mnogu ama mnoogu fizicka aktivnost e lekot :)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Скриен шеќер

Post by Радост » 02 Dec 2014, 23:37

Најидеално е од 10-13 кила ( според мојата докторка) ама тоа идеално зависи од многу фактори.

За да бидеш мирна направи го тестот, но првин распрашај се на кој принцип е за да добиеш точен резултат. И да, биди спремна со друштво покрај себе. Анабејби има право, и мене ми се слошува и тие два саати не знам кај сум.


Физичката активност е голем пријател, кога е возможна и дозволена.

Одговори

Return to “Испитувања во бременоста”