Скриен шеќер

Кои испитувања е потребно да се направат во бременоста. Совети и искуства за здрава бременост.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Скриен шеќер

Post by Debora » 03 Dec 2014, 00:40

Постовите на Бранка ги префлрив во темата што таа ја отвори за Инсулинска резитенција, тука topic2130.html Оваа тема е за Испитување на скриен шеќер во БРЕМЕНОСТ.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Скриен шеќер

Post by Lejla7 » 03 Dec 2014, 07:55

Za zal, osven povremeno pesacenje ne mi e dozvolena druga fizicka aktivnost.

Ke go napravam testot za sekoj slucaj. Fala vi na site.

Ps Moze zaradi slosuvanjeto kaj nas ja smislile varijantata so kebapi i ekleri (laugh1) Plus, nie nemame centar za dijabet, se raboti za obicna laboratorija, i veruvam deka tamu kade sto ste ispituvale vie e mnogu podetalno i poseopfatno.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Скриен шеќер

Post by Lejla7 » 03 Dec 2014, 08:29

http://www.babycenter.com/0_glucose-scr ... ts_1483.bc
Epten me zaintrigira temava i prosurfav malku. Testot za skrien seker sto se pravi kaj trudnici rutinski i testot za glikozna tolerancija ne se vsusnost ista rabota. Kaj trudnici rutinskiot skrining opfaka zemanje krv na gladno, pa pienje na zasekeren rastvor i po dva saati povtorno bockanje. Treto bockanje nema. Znaci slicno kako toa sto go pravat kaj nas, samo bez obilno jadenje (iako i toa mi drzi voda zatoa sto ima jaglehidrati vo toa sto ke go izedes, moze zatoa eklerite (laugh1) ).

Dokolku na ovoj test pri vtoroto bockanje se pokazat visoki vrednosti, duri togas trudnicata se ispraka na podetalen i potezok test za glikozna tolerancija (toa e toj OGTT verojatno), kade sto napivkata e uste pokoncentrirana so seker i zatoa im se losi na pacientite. I poveke pati se bocka.

Znaci rutinskiot test sto za sekoj slucaj se pravi kaj poveketo trudnici cisto za isklucuvanje na rizicite (a ne poradi nekoja posebna indikacija) ne bi trebalo da bide tolku detalen, tezok i so tolku bockanja.

Izvinete, se rasprikazav od sabajle. No neka stoi cisto informativno.

Istoto ova go pisuva i vo What to expect when you are expecting.

loran
Нов член
Нов член
Мислења: 40
Придружен: 19 Nov 2014, 20:55
Му се допанале: 22 пати
Им се допаднал: 21 пати

Re: Скриен шеќер

Post by loran » 03 Dec 2014, 09:08

Јас да ви кажам испитував скриен шекер пред две недели во Адриа лаб и постапката беше:
Ми земаа крв на гладно,па ми дадоа да испијам една чаша шекерна вода(бљак),и потоа после два саати повторно боцкање.Инаку како за информација да ви кажам дека со упат од матичен гинеколог цената е 34,00 денари.

Branka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 443
Придружен: 23 Nov 2014, 19:58
Му се допанале: 44 пати
Им се допаднал: 56 пати

Re: Скриен шеќер

Post by Branka » 25 Dec 2014, 01:26

Gi citam vasite mislenja vo vrska so skrieniot seker i edna rabota ne mi e jasna. Nekade se spomnuva deka za da se postavi ovaa dijagnoza se bocka tri pati a mene na klinika vo centarot za dijabet me bockaa dva pati znaci na gladno i posle 1 saat so serbetot i na gladno sekerot mi bese 5,5 a so glikoza 8'9. Gledam deka i nad 10 davaat terapija, a mene so ovie vrednosti mi dadoa odma terapija so glukofaz od 1000 mg. Insulinot mi e ok. Inace ne sum bremena, no planiram i zatoa gi pijam. Sto mislite?

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Скриен шеќер

Post by Lejla7 » 25 Dec 2014, 09:31

Kaj trudnici prvo se pravi ednostavniot test za skrien seker so dve bockanja i ne tolku zasladen napitok kako onoj kaj testot so tri bockanja. Celta e da se proveri dali postoi rizik od gestaciski dijabetes.
Ako ovoj test pokaze poviseni rezultati, togas se sproveduva testot so tri bockanja i so uste pokoncentriran zasladen napitok. Taka citav jas na Internet, a i istoto go pisuva vo What to expect when you are expecting.
Za ne-bremeni ne znam koja e procedurata.
Inaku i mene me bockaa dva pati, na gladno mi bese 4,4, a dva casa po optovaruvanjeto mi bese 5,5. Plus mi napravija i prosek na glikoliziran hemoglobin (ne znam tocno sto e toa) za poslednite tri meseci i izleze 4,8 ( a toa e dolnata granica). Se na se odlicno, fala mu na Boga.

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Скриен шеќер

Post by Радост » 25 Dec 2014, 10:37

Браво Лејла! (rad) (big-hug)

Branka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 443
Придружен: 23 Nov 2014, 19:58
Му се допанале: 44 пати
Им се допаднал: 56 пати

Re: Скриен шеќер

Post by Branka » 25 Dec 2014, 14:24

Super Lelja fala ti na odgovorot :)

Branka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 443
Придружен: 23 Nov 2014, 19:58
Му се допанале: 44 пати
Им се допаднал: 56 пати

Re: Скриен шеќер

Post by Branka » 28 Dec 2014, 14:52

Zdravo devojki :) Sakam da ve prasam posle kolku vreme so terapija za skrienot seker se resi vasiot problem i ostanavte bremeni? Mene mi go otkrija pri obicen pregled ne vo bremenost a planirame bremenost. Go pijam metforminot 3 meseci.

Strelce
Член
Член
Мислења: 169
Придружен: 18 Mar 2014, 00:20
Му се допанале: 19 пати
Им се допаднал: 39 пати

Re: Скриен шеќер

Post by Strelce » 05 Jan 2015, 12:45

Vo petokot ispituvav skrien seker.Od vtornikot pocnav da jadam po 100 g cokolado za da go isprovocirame sekerot,ali na prvoto bockanje na gladno mi izleze 4,9.Potoa mi dadoa od zasladeniot napitok i po dva saata miruvanje izleze 7,a negtivno vo m (big-hug) okracata

Одговори

Return to “Испитувања во бременоста”