Скриен шеќер

Кои испитувања е потребно да се направат во бременоста. Совети и искуства за здрава бременост.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Одговори
Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1926 пати

Re: Скриен шеќер

Post by Радост » 16 Sep 2014, 01:11

Резултатот ти е супер. Диетата ти е дадена како превентива, за и понатаму да остане супер. :)

Neda_Jovan
Редовен член
Редовен член
Мислења: 384
Придружен: 18 Jun 2013, 14:40
Му се допанале: 362 пати
Им се допаднал: 155 пати

Re: Скриен шеќер

Post by Neda_Jovan » 16 Sep 2014, 09:02

Fala Radost...bas vcera i ja procitav dijetata i ne e nisto posebno, duri i poveke testenini ima vo nea da jadam otkolku sto realno jadam. Samo normalno go nema blagoto (laugh1) sto i n e mi e problem i taka retko jadam
Girl i Smesko jas go pravev ispituvanjeto za skrien seker od dve pricini, sto imam problem so tiroidnata (lesna Hipotiroidna sostojba i pijam eutirox min doza sekoj den) - pa maticnata mi rece deka nekogas se slucuva da se sozdade toj skrien seker so vakva sostojba i deka nema da e loso da se proveri. A i baska bebeto e pogolemo od start - edna nedela do 10 dena e celo vreme pogolemo od nedelite za koi treba da bide - pa i zatoa go napraviv ispituvanjeto.
Obicno indikator za skrien seker e naglo rastenje na bebeto vo stomak od nekoja nedela - sto kaj nas ne bese takov slucajot - bebeto si bese pogolemko od start - ama najverojatno se slucila porana ovulacija (piev 1/2 tab Klomifen mesec dena prethodno) pa i porano e zacnato. Doktorite velat deka se tolerira razlika do dve nedeli.
Taka ke si teram jas so "dijetata" nisto strasno, pa so Gospod napred
Pozdravce (kup) (kup) (kup)

gugalka
Нов член
Нов член
Мислења: 29
Придружен: 21 Jul 2014, 14:12
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 10 пати

Re: Скриен шеќер

Post by gugalka » 16 Sep 2014, 22:07

Мамички, и јас правев испитување за скриен шеќер ама не се сеќавам точно во која недела беше. Се мислам некаде 10 недела ама не сум сигурна. Инаку како што ги читав вашите споделени искуства гледам дека секаде е различно. Ме боцнаа еднаш на гладно, потоа ми дадоа да испијам чаша вода со 100 грама шеќер внатре (ужас) и ме боцкаа уште 4 пати на секој половина час. Резултатот беше следен: на гладно 3,3 па 4,5 5,0 4,9 и последното боцкање 4,3. Матичната ми рече дека резултатот е одличен но ќе треба повторно да се прави истово испитување во 28 недела. Кога ќе помислам на тоа шеќерот ми се гади уште сега. Ама ќе трпиме се` за бебулињата (smile)

hrizantema
Домашен член
Домашен член
Мислења: 516
Придружен: 01 Nov 2013, 11:44
Му се допанале: 150 пати
Им се допаднал: 252 пати

Re: Скриен шеќер

Post by hrizantema » 17 Sep 2014, 07:51

Neda Jovan а кажи ми на ГАК испитуваше така? Се закажува ли,треба ли упат?

Neda_Jovan
Редовен член
Редовен член
Мислења: 384
Придружен: 18 Jun 2013, 14:40
Му се допанале: 362 пати
Им се допаднал: 155 пати

Re: Скриен шеќер

Post by Neda_Jovan » 17 Sep 2014, 09:41

Hrizantema - da - na GAK ispituvav vo Klinicka labaratorija. Se zakazuva tamu direktno so labaratoriski upat br.2 (mislam bese) od maticnata - znaci ne ides preku moj termin - tuku so upatot pravo vo labaratorija i tamu ke ti kazat koga da dojdes.
Maticnata mi rece i vo Avicena da odam - mislam 400 den bese da ne cekam...ama jas probav i na klinika pa za 1 nedela mi zakazaa. Ti kako si mislis-taka pravi
Inace se pravi odsabajle na gladno (treba da ne si jadena min 12 saati - jas ne jadev od 18h prethodnata vecer - ama ke ti objasnat vo labaratorija koga ke zakazuvas) mozes samo voda da pies.
Te bockaat prvo na gladno, pa ti davaat glikozen rastvor (mene ne mi bese tolku problem - naednas go krknav :)), pa doagjas posle eden cas - te bockaat i posle uste eden cas (t.e dva casa od pienjeto glikozna koncetracija) te bockaat i tret pat. Posle toa rezultatite se vedns gotovi - za pola saat. I mozes da jades (rolll)

saska075
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1714
Придружен: 17 Apr 2012, 19:48
Му се допанале: 335 пати
Им се допаднал: 614 пати

Re: Скриен шеќер

Post by saska075 » 17 Sep 2014, 20:36

gugalka wrote:Мамички, и јас правев испитување за скриен шеќер ама не се сеќавам точно во која недела беше. Се мислам некаде 10 недела ама не сум сигурна. Инаку како што ги читав вашите споделени искуства гледам дека секаде е различно. Ме боцнаа еднаш на гладно, потоа ми дадоа да испијам чаша вода со 100 грама шеќер внатре (ужас) и ме боцкаа уште 4 пати на секој половина час. Резултатот беше следен: на гладно 3,3 па 4,5 5,0 4,9 и последното боцкање 4,3. Матичната ми рече дека резултатот е одличен но ќе треба повторно да се прави истово испитување во 28 недела. Кога ќе помислам на тоа шеќерот ми се гади уште сега. Ама ќе трпиме се` за бебулињата (smile)
Резултатите ти се одлични, без гајле. јас мислам дека покасно се испитува скриен шеќер-некаде кај 18 недела. Ама кај секого различно. Само терај си ја бременоста и уживај.

gugalka
Нов член
Нов член
Мислења: 29
Придружен: 21 Jul 2014, 14:12
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 10 пати

Re: Скриен шеќер

Post by gugalka » 17 Sep 2014, 21:31

Можно е Сашка да се прави подоцна но јас пред да останам бремена имав покачено ниво на инсулинот па затоа , на матичната и беше страв да не се случи нешто несакано со шеќерот. (kup)

Lucia
Нов член
Нов член
Мислења: 17
Придружен: 02 Jul 2014, 12:13
Му се допанале: 3 пати
Им се допаднал: 1 time

Re: Скриен шеќер

Post by Lucia » 25 Sep 2014, 11:58

денеска правев О.Г.Т.Т резултатите ми се:
на гладно: 5,2
по еден час со испиена гликоза :11,1
по два часа 6,3
Дали е тоа нормално девојки,докторот ми е на одмор немам кој да прашам друг.. :( :(

Neda_Jovan
Редовен член
Редовен член
Мислења: 384
Придружен: 18 Jun 2013, 14:40
Му се допанале: 362 пати
Им се допаднал: 155 пати

Re: Скриен шеќер

Post by Neda_Jovan » 25 Sep 2014, 13:49

Lucia
Mislam deka rezultatite ti se vo red....sporedbeno pravam so moite (na glasno, 4.5; po 1 h = 10.3 i po 2h - 7.3) so toa sto po 2h definitivno opagja sto e vazno i vo granici e - do 8. Mozebi (nagagjam) ke te stavat na lesen rezim na ishrana kako mene - bez blago , so crno lepce i sl...
Ne se sekiraj super si, pozdrav

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1926 пати

Re: Скриен шеќер

Post by Радост » 25 Sep 2014, 14:22

Вредностите треба да се:
На гладно до 5,5
После еден час до 10,5
После два часа до 8

Најбитните вредности првата итретата кај тебе се супер што значи немаш нарушена гликозна толеранција. Можно е да те стават на лесна диета и за еден месец пак да направиш тест за да бидеш сигурна иако резултатот ти е супер. Втората вредност за нијанса ти е повисока, се надевам дека сите два часа не си имала движење никакво. :)

Одговори

Return to “Испитувања во бременоста”