Скриен шеќер

Кои испитувања е потребно да се направат во бременоста. Совети и искуства за здрава бременост.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Strelce
Член
Член
Мислења: 169
Придружен: 18 Mar 2014, 00:20
Му се допанале: 19 пати
Им се допаднал: 39 пати

Re: Скриен шеќер

Post by Strelce » 05 Jan 2015, 12:47

Zaboraviv da pisam deka gorna granica e 7,8 :)

Branka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 443
Придружен: 23 Nov 2014, 19:58
Му се допанале: 44 пати
Им се допаднал: 56 пати

Re: Скриен шеќер

Post by Branka » 05 Jan 2015, 13:24

Ova 7'8 so opteretuvanje taka? Mene mi e 8'9 ne e mislam mn strasno neli?

Strelce
Член
Член
Мислења: 169
Придружен: 18 Mar 2014, 00:20
Му се допанале: 19 пати
Им се допаднал: 39 пати

Re: Скриен шеќер

Post by Strelce » 05 Jan 2015, 14:57

So opteretuvanje da,ne e strasno kaj tebe,ke se sredi,samo jadenje blago nikako :) (a2)

Branka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 443
Придружен: 23 Nov 2014, 19:58
Му се допанале: 44 пати
Им се допаднал: 56 пати

Re: Скриен шеќер

Post by Branka » 05 Jan 2015, 15:47

Mene mi e cudno od kaj jas skrien seker koga blago ic ne jadam ne sum mn po blagoto a lebot go izbegavam za da ne se debeleam :) Ama ajde ke teram so metforminov pa ke vidime sto ke bide :)

Branka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 443
Придружен: 23 Nov 2014, 19:58
Му се допанале: 44 пати
Им се допаднал: 56 пати

Re: Скриен шеќер

Post by Branka » 26 Jan 2015, 00:06

Do koga se pie terapija za skrien seker? Dali i dokolku ostanam bremena pak ke pijam metformin? Jas veke sum 4-ti mesec so terapija.

dream4baby
Нов член
Нов член
Мислења: 64
Придружен: 21 Jan 2015, 00:59
Му се допанале: 24 пати
Им се допаднал: 24 пати

Re: Скриен шеќер

Post by dream4baby » 26 Jan 2015, 00:38

Kakvi se simptomite? Jas sum mnogu po blagoto koga bi imala i da treba da se od kazam od nego polesno od cigarite ke se otkazam (cry)

Lena_nela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1155
Придружен: 13 Dec 2013, 15:56
Му се допанале: 1200 пати
Им се допаднал: 825 пати

Re: Скриен шеќер

Post by Lena_nela » 11 Nov 2015, 15:01

Пред три недели(во 28/29 недела) го проверував шеќерот и испадна супер без оптеретување 4.3 со оптеретување 8,2 и после саат време 3,9
(thumbup)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Скриен шеќер

Post by Lejla7 » 07 Jul 2016, 17:19

Мoже некoј дa ме пoтсети вo кoјa неделa се прaвеше oвoј тест? Сум зaбoрaвилa.

snegulka83
Редовен член
Редовен член
Мислења: 446
Придружен: 14 Nov 2013, 12:15
Му се допанале: 87 пати
Им се допаднал: 102 пати

Re: Скриен шеќер

Post by snegulka83 » 07 Jul 2016, 22:07

28

Cvetelina123
Нов член
Нов член
Мислења: 18
Придружен: 19 May 2016, 16:37
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 1 time

Re: Скриен шеќер

Post by Cvetelina123 » 04 Aug 2016, 14:32

Девојки бев јас за скриен шекер во адриалаб со 2 боцкања и границата е со оптеретување до 8.5 а мене ми е 9.7 а нормалноот шеќер ми е во ред ме прати матичниот на ендокринплог бев денес ми земаа крв и ми рекоа да лежам таму 3 дена да ми проверуваат пред и по јадење ама јас несакам да лежам сакам да си купам апаратче и да си мерам дома во меѓувреме си ја почнав и диетата.извинете на долгиот пост ако има некој со искуство како моето да ми пише јас сум преплашена и сега сум 27 недела.

Одговори

Return to “Испитувања во бременоста”