Амниоцентеза

Кои испитувања е потребно да се направат во бременоста. Совети и искуства за здрава бременост.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Zdenka15
Нов член
Нов член
Мислења: 37
Придружен: 03 Mar 2014, 16:14
Им се допаднал: 14 пати

Re: Амниоцентеза

Post by Zdenka15 » 27 Mar 2014, 21:36

Мами во Плодност денес ми кажаа дека треба да правам амниоцентеза и некако многу се исплашив па од страв не прашав ништо што ќе е како ќе е....Многу се плашам да не боли, како ќе се одвива и дали е страшно...Ајде мами поддрршка оти мислам ќе се збудалам (sad1)

Luna1
Нов член
Нов член
Мислења: 83
Придружен: 12 Mar 2014, 16:50
Му се допанале: 6 пати
Им се допаднал: 39 пати

Re: Амниоцентеза

Post by Luna1 » 03 Jun 2014, 15:27

Здраво мамички, ве молам за мислење доколку некоја го имала истиот проблем. Вчера го правев скринигот и Prisca1, Нухалниот набор и носната коска се во ред, како што ми кажа докторката во граници на нормала, Нухалниот 0.83мм а носната коска мислам дека беше 1.2мм (веќе не паметам ништо), но проблемот е што има некоја циста на папченикот на бебенцето и плус папченикот е со една артерија наместо со 2 и наместо 13 недели и 2 дена растот е 12 недели и 5 дена. Ми препорачаа амниоцинтеза. Бев и на второ мислење во Систина но и таму ми го рекоа истото. И двајцата доктори не ми дадоа некое поконкретно мислење. Од пребарување по форуми и информациите што ги најдов свеста ми се зеде. Знам дека најдобро ке ме упати некој стручен во таа област, но ако некој има искуство со оваа состојба ве молам за мислење.

Поздрав до сите (kup)

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Амниоцентеза

Post by Happy^_^ » 03 Jun 2014, 16:16

Sweety јас немам искуство но се надевам дека се ќе се среди (love5)
На многумина им имаат кажувано триста работи па со аминоцинтезата излегува дека се е во ред. Дај Боже така да е и кај твоето бебенце (a2)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Амниоцентеза

Post by Debora » 04 Jun 2014, 08:47

Свити прочитај го ова http://tvoebebe.com/INSPIRATIVNI/prikaznata-za-jakov (a2)

Одговори

Return to “Испитувања во бременоста”