Испитување на крвна група во бременоста

Кои испитувања е потребно да се направат во бременоста. Совети и искуства за здрава бременост.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
mamicka1987
Нов член
Нов член
Мислења: 7
Придружен: 25 Nov 2011, 09:59

Испитување на крвна група во бременоста

Post by mamicka1987 » 06 Dec 2011, 12:45

zdravo!jas imam ispitano krvna grupa pred mojata bremenost si imam i kartonce.no zosto sega ginekologot mi veli da odam da ispitam pak?inaku sum vo 7mesec vo bremenosta

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Испитување на крвна група во бременоста

Post by Debora » 06 Dec 2011, 12:59

Искрено смешно е ако веќе ја имаш испитано крвната група и имаш картонче како доказ за тоа, да треба пак да ја испитуваш. Крвната група не се менува во текот на животот. Ај нека пишат другите дали требало да го прават ова. Неверојатно што нема да измислат.

mamicka1987
Нов член
Нов член
Мислења: 7
Придружен: 25 Nov 2011, 09:59

Re: Испитување на крвна група во бременоста

Post by mamicka1987 » 06 Dec 2011, 13:03

i mene bas me zacudi ginekologot:) krvnata grupa nemoze da se smeni taa e.

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Испитување на крвна група во бременоста

Post by Mamino_srce » 06 Dec 2011, 13:21

Јас ја испитував бидејќи не знаев која сум (smile) Ама мислам дека нема потреба да ја проверуваш и ако имаш картонче плус. Не знам зошто ти бара тоа?

Mia85
Редовен член
Редовен член
Мислења: 377
Придружен: 06 Mar 2011, 23:11
Им се допаднал: 10 пати

Re: Испитување на крвна група во бременоста

Post by Mia85 » 06 Dec 2011, 13:35

Jas ispituvav po vtor pat krvna grupa zatoa sto trebase da ispitam antitela poradi toa sto sum Nulta Negativ....e sega ako si negativen faktor so samoto ispituvanje na antitelata ti ja ispituvaat povtorno krvnata grupa...kaj mene e ista hahahahhaha. Krvnata grupa ne se menuva...koga polagame za vozacka dozvola ni odreduvaat i taa e taa.........No ako doktorot vika d aproveris proveri...Inaku da vi kazam za edno iskustvo na moja prijatelka...Pred da s eporodi go zaboravila kartonceto i vo SISTINA i zemale krv za krvna grupa koga i ispadnala poinakva od taa sto ja znaela...se slucuvaat greski:))))))))))))

ivana28
Член
Член
Мислења: 200
Придружен: 30 Nov 2011, 15:46
Им се допаднал: 1 time

Re: Испитување на крвна група во бременоста

Post by ivana28 » 16 Dec 2011, 09:43

Мене докторот ми рече ако немам некаков документ за крвната група,треба да одам да испитам.Е,сега ќе видам кај моите ако има добро ,ако не треба да одам.

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Испитување на крвна група во бременоста

Post by Радост » 21 Sep 2013, 00:27

Јас сум крводарител, плус сум возач многу години. Значи крвната група ми е испитана уште пред многу долги години и имам печат за тоа во возачката, картончето за крводарување ама на последниот преглед кај гиниколог ми рече дека морам да испитам пак и да носам посебно картонче со крвната група со мене. Вистина е ова? Во пракса вака функционира? Јас не знам колку пари би чинело сега да испитам ама колку и да е ме фаќа инает зошто ми е иронично.

imambebe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1603
Придружен: 30 Apr 2011, 00:18
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 588 пати

Re: Испитување на крвна група во бременоста

Post by imambebe » 21 Sep 2013, 06:31

Јас мојата крвна група ја дознав пред да правам хистероскопија. Несакајки они ми направија и картонче за возач (а јас не сум ), на клиника тогаш не ми го вратија. Имав и др. документ кој го поддадов за ин витрото, а мене ми остана копија. Со неа отидов на пораѓај и не ми направи ја никаков проблем.

anabejbi
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1522
Придружен: 21 Nov 2012, 17:19
Му се допанале: 462 пати
Им се допаднал: 850 пати

Re: Испитување на крвна група во бременоста

Post by anabejbi » 21 Sep 2013, 12:28

Радост и јас се нервирав за ова, и јас имам крва група во картончето што е за крводарители, а имам и од Систина и сега кога бил мм да поднесе за рефундирање на средствата за инекцијата што ја примив кај матичната Имуноро бидејќи сум РХ - , на шалтерот му кажале дека не одобрувале со вакви потврди на крвни групи морало од трансфузиологија да имаме картон. А јас мојот го немам, највероватно ми е оставен оригиналот при поднесување за добивање возачка уште на времето. А лани ми ги прифатија документите со потврдата за крвна група од систина и ми повратила 70 или 80 % од средствата. За инекцијата која ја примив во Систина во 12 г.н кога имав крварења ме одбија бидејќи била примена во Систина, болница со која фондот немал склучено договор, и сега ќе чекам да видам дали ќе ми одобрат за оваа инекција што ја примив оваа недела.

Tincominco
Нов член
Нов член
Мислења: 6
Придружен: 13 Nov 2013, 19:59
Им се допаднал: 1 time

Re: Испитување на крвна група во бременоста

Post by Tincominco » 13 Nov 2013, 21:55

a krvna grupa i rh faktor kade se odreduva ?

Одговори

Return to “Испитувања во бременоста”