PRISSCA тест

Кои испитувања е потребно да се направат во бременоста. Совети и искуства за здрава бременост.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Одговори
Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

PRISSCA тест

Post by Peperutka » 24 Jan 2012, 13:54

Ајде трудничките што го правеле овој тест да ни напишат нешто повеќе за овој тест кој е многу важен,бидејќи уште во многу рана бременост може да се утврди дали плодот има ризик за аномалии(пр.Даунов синдром).
Во која недела го правевте,каде го правевте,како оди процесот и сл.

baby@@
Нов член
Нов член
Мислења: 26
Придружен: 27 Aug 2011, 22:22

Re: PRISSCA тест

Post by baby@@ » 29 Jan 2012, 13:06

Jas go pravev vo 12nedela,go gledaat bebeto na eho merat nuhalen nabor kaj mene bese 1.5(granicata e do 3) ggo gledaat bebenceto detalno prisustvo na nosna koska isto taka e bitno da ima,doktorot gi merese i glavceto,nodzinjata dali odgovaraat na goleminata na soodvetnata nedela.Fala mu na boga se bese (thumbup)
Od rezultatite na krf se gledaat parametrite za trisomija 21,13 i 18 sto pokazaa odnos 1:10000 sto e mnogu nizok rizik i nema potreba od pravenje amniocinteza za koja najmnogu stravuvav so ogled na toa deka imam 34god. i ova mi e prva bremenost.Inaku ja pravev na GAK i mi naplatija 500den.Imaat super nova aparatura taka da i skreningot vo 20nedela planiram da go pravam tamu.

kukli4ka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 415
Придружен: 19 Apr 2011, 16:35
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 13 пати

Re: PRISSCA тест

Post by kukli4ka » 31 Jan 2012, 14:59

jas vo 13 nedela pravev screeningi i rezultatite bea sledni
trisomy 21-1:2287(down')
trisomy 18-1:5398(edward's)
trisomy 13-1:71142(patau's)
i nuhalen nabor od 2.0 mm
taka sto doktorov mi kaza da se vidime na pat ke ti kazam deka bebcevo e 10 i nema potreba da pravis prisca test,megutoa mi dade za sekoj slucaj uput za avicena za ako sakam da odam,ama ne otidov,taka da sve si e vo red ,obicno se pravej kaj zeni nad 35 godini,a i nesakav iskreno da se optovaruvam so losi misli pa neli gospod mi go dade i bev sigurna deka sve e vo red.pozzz

Hera
Домашен член
Домашен член
Мислења: 736
Придружен: 20 Nov 2010, 23:27
Му се допанале: 89 пати
Им се допаднал: 75 пати

Re: PRISSCA тест

Post by Hera » 03 Feb 2012, 11:34

Може да ми кажете дали е потребно претходно да се закаже за ова испитување на ГАК?

baby@@
Нов член
Нов член
Мислења: 26
Придружен: 27 Aug 2011, 22:22

Re: PRISSCA тест

Post by baby@@ » 03 Feb 2012, 19:33

GAK e so zakazuvanje na prisca

happy cumulus
Домашен член
Домашен член
Мислења: 759
Придружен: 13 Oct 2011, 04:57
Му се допанале: 83 пати
Им се допаднал: 169 пати

Re: PRISSCA тест

Post by happy cumulus » 04 Feb 2012, 01:17

Peperutka, jas verojatno mnogu kasnam so odgovorov, ama ti mislam pravese amniocentesis? Toj test ako ne ti kazal down syndrome, togas nema potreba da pravis priska. Priska ti dava samo verojatnosti, a amniosinteza ti kazuva so 99.5% sigurnost.
Hera, ne deka ti go ignoriram prasanjeto, ama kaj nas neznam kako odat tie raboti, verojatno nekoj drug ke ti kaze.

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: PRISSCA тест

Post by Peperutka » 04 Feb 2012, 11:57

Happycumulus јас темава ја отворив чисто за информации,бидејќи немаме ваква тема а сметам дека е многу важна.Јас немам правено PRISSCA тест а знам дека се прави околку 12 недела.

Ana
Домашен член
Домашен член
Мислења: 624
Придружен: 20 Nov 2009, 11:24
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 11 пати

Re: PRISSCA тест

Post by Ana » 06 Feb 2012, 14:55

jas sum protiv prissca i ne pravev. ovoj test moze da bide lazno pozitiven i samo od pamet da te izvadi. so ovoj test se odreduva samo procentot na moznosta bebeto da ne e vo red (znaci i 99% deka nema da bide vo red a sepak bebus da si e super) a se najubavo se gleda na eho vo 13 nedela na skrining koga se meri nuhalniot nabor.

i majkite treba da se zaprasaat dali ako rezultatite ne se vo red bi abortirale vo 13- 14 nedela????

Hera
Домашен член
Домашен член
Мислења: 736
Придружен: 20 Nov 2010, 23:27
Му се допанале: 89 пати
Им се допаднал: 75 пати

Re: PRISSCA тест

Post by Hera » 08 Feb 2012, 11:42

Ана и јас стопати го помислив истото што ти го напиша.
Не знам зошто ама мојот гинеколог инсистира на сите можни тестови и ми има направено точни распореди за сите документи што ги сака од мене.
Е сега прашав на ГАК па да ви кажам ако некој понатаму се двоуми.
Ако треба таму да се напарават прегледите и мерењата обавезно се закажува. Ама ако тој преглед го направи матичниот гинеколог со сите мерки може да се отиде во наредните два дена и само крв да ти земат во лабораторија.

Ana
Домашен член
Домашен член
Мислења: 624
Придружен: 20 Nov 2009, 11:24
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 11 пати

Re: PRISSCA тест

Post by Ana » 08 Feb 2012, 11:45

a be kakov prissca... toa se samo matematicki formuli i toa od krvta na majkata hahahaha toa se pari zimanje za nisto (isto kako i maticnite kletki ama toa e druga tema) - samo komercijala

ako ne daj boze bebus ne e vo red, nuhalniot nabor ke bide zdebelen

uzivkaj si vo bremenosta i ne se sekiraj (smile)


sto pati go editirav postov (ner) ama mnogu se nerviram koga samo se gledam kako da se zemat pari od idnite roditeli, bidejki sekoj ke plati mislejki deka go pravi najdobroto za svoeto dete!

Одговори

Return to “Испитувања во бременоста”