PRISSCA тест

Кои испитувања е потребно да се направат во бременоста. Совети и искуства за здрава бременост.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Одговори
Iris
Нов член
Нов член
Мислења: 23
Придружен: 18 Aug 2013, 19:42
Им се допаднал: 15 пати

Re: PRISSCA тест

Post by Iris » 17 Nov 2013, 19:39

Здраво. Може ли некој да ми каже дали бил на скрининг и приска во 12та недела во Систина и која е процедурата таму? И колку чини ако знаете? Фала, поздрав.

saska075
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1714
Придружен: 17 Apr 2012, 19:48
Му се допанале: 335 пати
Им се допаднал: 614 пати

Re: PRISSCA тест

Post by saska075 » 20 Nov 2013, 13:07

Јас имам закажано следната недела кога ќе се вратам ќе пишам како сум поминала.

saska075
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1714
Придружен: 17 Apr 2012, 19:48
Му се допанале: 335 пати
Им се допаднал: 614 пати

Re: Трудници ајде на кафе и муабет

Post by saska075 » 25 Nov 2013, 19:59

Само што се вратив од Скопје. Фала му на Господ се е во ред (rad) (rad)
Од докторот воопшто не сум задоволна, Целиот преглед траеше околу 10 мин.
Ништо не ми кажа ни колку е нухален набор, ни должина на бебето, ни грамажа НИШТО. Во извештајот пишува само дека се е уредно, нема никакви индикации за аномалии. Друго ништо. Го прашав колку е наборот, тежината ништо не ми кажа само се насмеа цинично. (rp) (rp) Ми даде 3-4 сликички и толку. На едната сликичка пишува НТ 1.70, дали е тоа нухален набор или не појма немам. И ми наплати 3500 ден. Од мој аспект не би ви препорачала да одите таму , иако повеќето имаат позитивно искуство.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: PRISSCA тест

Post by Debora » 25 Nov 2013, 20:02

НТ - nuchal translucency ти е нухален набор.

Iris
Нов член
Нов член
Мислења: 23
Придружен: 18 Aug 2013, 19:42
Им се допаднал: 15 пати

Re: Трудници ајде на кафе и муабет

Post by Iris » 26 Nov 2013, 15:51

saska075 wrote:Само што се вратив од Скопје. Фала му на Господ се е во ред (rad) (rad)
Од докторот воопшто не сум задоволна, Целиот преглед траеше околу 10 мин.
Ништо не ми кажа ни колку е нухален набор, ни должина на бебето, ни грамажа НИШТО. Во извештајот пишува само дека се е уредно, нема никакви индикации за аномалии. Друго ништо. Го прашав колку е наборот, тежината ништо не ми кажа само се насмеа цинично. (rp) (rp) Ми даде 3-4 сликички и толку. На едната сликичка пишува НТ 1.70, дали е тоа нухален набор или не појма немам. И ми наплати 3500 ден. Од мој аспект не би ви препорачала да одите таму , иако повеќето имаат позитивно искуство.
Ne se sekiraj, nuhalniot ti e super, a dolzina i gramaza treba da pisuva na slikickite od ehoto. Jas otidov na skrininig demek so kartoni i toj d-rot ni slikce ne mi dade (fr) (fr) (fr) vo cetvrotk pak ke si odam vo Sistina kaj mojata doktorka da me vidi pak, da mi olesni na dusata.

ilovebabies
Домашен член
Домашен член
Мислења: 597
Придружен: 05 Apr 2012, 23:53
Му се допанале: 159 пати
Им се допаднал: 194 пати

Re: PRISSCA тест

Post by ilovebabies » 27 Nov 2013, 13:17

Sakam da ve prasam, sto e prissca test? Kako se izveduva,sto potocno se pravi ?? ne mi e jasno...Denes doktorkata mi rece da razmislam i da i kazam na nareden pregled dali sakam da pravam nekoj test za otkrivanje na hromozomski anomalii.Mi rece nekoi go pravat, nekoi odlucuvaat da ne pravat, ne sakala pritisiok da mi pravi, sto e i normalno. Ve molam objansnete mi zatoa sto ne ja razbrav dobro.

Iris
Нов член
Нов член
Мислења: 23
Придружен: 18 Aug 2013, 19:42
Им се допаднал: 15 пати

Re: PRISSCA тест

Post by Iris » 29 Nov 2013, 22:45

ilovebabies wrote:Sakam da ve prasam, sto e prissca test? Kako se izveduva,sto potocno se pravi ?? ne mi e jasno...Denes doktorkata mi rece da razmislam i da i kazam na nareden pregled dali sakam da pravam nekoj test za otkrivanje na hromozomski anomalii.Mi rece nekoi go pravat, nekoi odlucuvaat da ne pravat, ne sakala pritisiok da mi pravi, sto e i normalno. Ve molam objansnete mi zatoa sto ne ja razbrav dobro.
Немој да се плашиш, па таа докторката требало да ти објасне. Не мора, ама од помош е во откривање на можност за Даунов синдром, Едвардов синдром и уште нешто др., не знам што точно беше. Прво се прави скрининг, тоа е исто како ехо, само д-ката треба да види колкав е нухалниот набор кај бебушето и дали има носна коска, а потоа ти земаат крв и од крвта прават пресметки, што не се дијагноза, туку веројатност. Твоја одлука е дали ќе правиш, јас го поминав минатата недела и фала на Бога, се си е во ред. Ако го правиш, оди со сини картони, зашто во приватниве кошта околу 6-7000 а со картони околу 500ден, со се преглед. Јас су одам во Систина, ама крв си земав на клиника за 350 ден. Поздрав.

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: PRISSCA тест

Post by Happy^_^ » 25 Apr 2014, 11:29

Прават ли во Систина Приска?
И кои доктори го прават скринингот од Систина?

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: PRISSCA тест

Post by Happy^_^ » 25 Apr 2014, 14:22

Пак јас, сега видов др ми пишал освен скрининг и приска тест да правам. А јаааас не сакам, зошто да се изложувам на непотребни стресови? И што ако има висок ризик ќе бараат плус испитувања и се така во круг (ner)
Ајде пишете кој правел, кој не, многу некако модерни станавме со испитувањава (comp) (comp) (rp) (rp) (fr) (fr)

mama2
Член
Член
Мислења: 180
Придружен: 17 Dec 2013, 13:39
Location: Битола
Му се допанале: 163 пати
Им се допаднал: 92 пати

Re: PRISSCA тест

Post by mama2 » 25 Apr 2014, 14:35

Мене нешто не ми е јасно со овие приска тестови (confus) .Ниту знам што се, ниту би ги правела.Две деца родив за ниедно не ми правеле ништо освен анализа на крв и ехо.Ова некако ми изгледа како помодарство.Се надевам дека не е задолжително ваквото испитување.

Одговори

Return to “Испитувања во бременоста”