PRISSCA тест

Кои испитувања е потребно да се направат во бременоста. Совети и искуства за здрава бременост.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Miki
Домашен член
Домашен член
Мислења: 600
Придружен: 09 May 2012, 17:27
Му се допанале: 33 пати
Им се допаднал: 133 пати

Re: PRISSCA тест

Post by Miki » 03 Oct 2014, 20:07

Prisca e statisticka metoda (ne dijagnosticka) za odreduvanje na anomalii, bazirana na merkite na plodot (izmereni na skrining), vrednosta na nekoi proteini vo krvta i drugi rizik faktori ( pusenje, vozrast,...). Merkite i proteinite se povrzani, zatoa mora da se pravat vo ist den. A zavisat i od gestaciskata nedela.
Na skriningot ne se zimaat samo merki za prisca, se gledaat i red drugi raboti. Skriningot moze da se pravi bilo kade (od strucno lice so soodvetna aparatura).
Na klinika moze da se pravi prisca so plavi kartoni, so merki zemeni od skrining napraven bilo kade, se razbira istiot den. Bitno e skriningot da e strucno napraven (dobar strucnjak vo 12 nedela vekje moze da dijagnoaticira odredeni problemi). A analiza na krv i da presmetaat prisca stvarno moze sekade, se e toa formula. Ne mora da se frlaat pari. Rezultatite se gktovi za den dva.

dance
Нов член
Нов член
Мислења: 4
Придружен: 03 Feb 2014, 00:18

Re: PRISSCA тест

Post by dance » 14 Oct 2014, 12:10

Еве ме и мене пред една недела испитував приска и резултатите ми се следни-
biochemical t21-1:304
combined trisomy 21 risk 1:148
trisomy 13/18+nt 1:9440
многу сум исплашена иако докторот ми каза има ризик сепак ми закажа дури за 31 октомври прво да види на ехо вика прво да видиме на скрининг инаку пред три недели кога бев на контрола ме гледа на ехо и ми реце дека се е ок со бебчето и дека се развива нормално

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: PRISSCA тест

Post by Lejla7 » 14 Oct 2014, 14:53

Dance, ovie rezultati od Prisca se dobieni vrz osnova na matematicka formula kako sto e kazano i vo gornite postovi i go davaat samo rizikot odnosno verojatnosta bebeto da ima anomalii.
Ako ehoto praveno zaedno so zemanjeto krv bilo v red, nema zosto da se optovaruvas. I na slednoto zakazano eho da se potvrdi toa (bu)

emine
Нов член
Нов член
Мислења: 5
Придружен: 10 Apr 2014, 18:46
Му се допанале: 6 пати
Им се допаднал: 2 пати

Re: PRISSCA тест

Post by emine » 07 Jan 2015, 20:19

Pozdrav do site!

Jas pravev prisca okolu 17 nedela, i mi izleze 1:127 za downow sindrom. Sega imam 3 mesecen zdrav sin :) i sum se pismanil zosto pravev prisca i pominav toj stres.

IGotID
Нов член
Нов член
Мислења: 1
Придружен: 23 Mar 2015, 08:35

Re: PRISSCA тест

Post by IGotID » 08 May 2015, 10:02

Здраво.

Потребна ми е информација бидејќи ми е прва бременост. Наредната недела потребно е да одам до ГАК за Приска 1. Дали ќе може да ме информирате на кој начин се одвива процедурата за Приска 1?

Ви Благодарам

Maceto
Домашен член
Домашен член
Мислења: 668
Придружен: 28 Oct 2014, 14:39
Му се допанале: 574 пати
Им се допаднал: 396 пати

Re: PRISSCA тест

Post by Maceto » 08 May 2015, 12:23

Здраво IgotID приска се прави на ГАК во лабараторија, си земаш упут од матичен лекар и со тој упут одиш на клиника, таму те испраќаат на лабараторија, таму ти земаат крв, ти поставуваат неколку прашања, и после 2-3 дена ги добиваш резултатите, врз основа на претходно направен скрининг и тоа е математичка веројатност и ти дава низок или висок ризик за Даунов синдром

Lena_nela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1155
Придружен: 13 Dec 2013, 15:56
Му се допанале: 1200 пати
Им се допаднал: 825 пати

Re: PRISSCA тест

Post by Lena_nela » 18 Jun 2015, 11:36

Здраво на сите,јас имам едно прашање околу тестов,оваа ми е втора бременост,но со првата бременост не го правев овој тест и незнам дали треба да си гладна пред да ти земаат крв. Бидејќи јас сум од Ох.и додека отидам до Ск. сигурно ке ми се пријаде (w1)

Maceto
Домашен член
Домашен член
Мислења: 668
Придружен: 28 Oct 2014, 14:39
Му се допанале: 574 пати
Им се допаднал: 396 пати

Re: PRISSCA тест

Post by Maceto » 18 Jun 2015, 14:46

Лена_Нела за тестот не треба да си гладна и можеш да го правиш кога сакаш во текот на денот,немора од сабајле, дури луѓето претежно поручек го прават и сите јадат, некој дури и два пати му доаѓа да јаде. Инаку брзо се завршува за 15 мин си готова и после можеш на кој сакаш да оставиш да ти го земе резултатот, со тоа ливчето дека ти е платено.Мислам дека за 2-3 дена излегуваат резултатите...Позз мила

Lena_nela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1155
Придружен: 13 Dec 2013, 15:56
Му се допанале: 1200 пати
Им се допаднал: 825 пати

Re: PRISSCA тест

Post by Lena_nela » 18 Jun 2015, 16:56

Фала многу Мачето на одговор, (laugh1) сите поставуваат прашања околу тестот,а јас се загрижив за јадењењто,да не останам гладна (rolll) Инаку гледам ,да го поминаѓ овој период релаксирано и да не си собирам во себе стресови,утре одам да го направам овој тест,па сум со убави мисли и со господ,се да биде во ред (love5)

Lena_nela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1155
Придружен: 13 Dec 2013, 15:56
Му се допанале: 1200 пати
Им се допаднал: 825 пати

Re: PRISSCA тест

Post by Lena_nela » 23 Jun 2015, 17:45

Pristigna i mojot rezultat od Prissca testot i eve sto vika: The calculated risk for trisomy 13/18(with NT)is <1:10000, which represents a low risk. Pa utre ke odam do matic. da mu gi odnesam rezultatite.

Одговори

Return to “Испитувања во бременоста”