Тироидна жлезда во бременоста

Здравје и компликации во бременоста. Совети за здрава бременост, наши иксуства и како да се избегнат и надминат компликациите.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
merlin
Редовен член
Редовен член
Мислења: 257
Придружен: 19 Apr 2013, 14:49
Му се допанале: 184 пати
Им се допаднал: 98 пати

Re: Тироидна жлезда во бременоста

Post by merlin » 15 Apr 2015, 13:48

супер што ми е преместен постот, неможев да ја најдам темата, но како што прочитав сите на темава се со хипо уште пред забременување значи од сам старт се претпазливи. ме интересира дали има некој што му е откриена во бременост, неспртена нека пиша ако види или некој што има искуство од близок, на моменти го заборавам проблемот но на моменти ми се плаче што ако ми се роди бебето трапавко а толку време го чекавме

Neda_Jovan
Редовен член
Редовен член
Мислења: 384
Придружен: 18 Jun 2013, 14:40
Му се допанале: 362 пати
Им се допаднал: 155 пати

Re: Тироидна жлезда во бременоста

Post by Neda_Jovan » 15 Apr 2015, 14:45

Merilin kakov trapavko toj ke bide maza na mama i tato. Ne se sekiraj mislam deka najdobro samo redovni kontroli i terapija sto ti ja prepisaa.
Radost sakav da te prasam dali rezultat na TSH od 0.048 po 4 meseci od poroduvanje treba da me zagrizi? Dogovoriv i pregled i konsultacija ama bi sakala od napred da znam dali da se grizam? Dr doktor (ne mojot tuku slucajno se najde do moite rezultati) mi rece da go prekinam eutirox na mesec dena pa pak test posto bila mnogu niska vrednosta (ner)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Тироидна жлезда во бременоста

Post by Радост » 15 Apr 2015, 15:54

Merlin долго те немаше, баш убава вест донесе дека си бремена. Со лесно и без грижи.

Неда, низок е. Си отишла во хипер поради поголема доза а Еутирокс а а нема ништо страшно, ќе ти ја намалат и ќе бидеш супер. (bu)

merlin
Редовен член
Редовен член
Мислења: 257
Придружен: 19 Apr 2013, 14:49
Му се допанале: 184 пати
Им се допаднал: 98 пати

Re: Тироидна жлезда во бременоста

Post by merlin » 15 Apr 2015, 17:03

Ви благодарам на одговорите, веќе со првата контрола ми се спушти тсх на 3,3 но ме загрижува времето кога не сме знаеле инаку цело време т4 ми е ставилен односно во граници на нормала, тоа е и да се нервирам и да не се нервирам ако нешто има ке се покаже што значи во полза сум да не се нервирам

Neda_Jovan
Редовен член
Редовен член
Мислења: 384
Придружен: 18 Jun 2013, 14:40
Му се допанале: 362 пати
Им се допаднал: 155 пати

Re: Тироидна жлезда во бременоста

Post by Neda_Jovan » 16 Apr 2015, 09:56

Fala ti Radost.. (big-hug)

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Тироидна жлезда во бременоста

Post by sweety » 12 Jan 2017, 10:42

испитува крвна слика пред некој ден ТСХ е 1,17 ,пред да останам ми беше 1,75 сега се намалил

tiksovacha
Нов член
Нов член
Мислења: 1
Придружен: 31 May 2017, 12:52

Re: Тироидна жлезда во бременоста

Post by tiksovacha » 31 May 2017, 12:59

Женски здраво,

јас имам друга дилема...
имено, докторката која ми ја следи тироидната децидно ми нагласи да пијам пренатални витамини кои НЕ содржат јод. додека пак гинекологот што ми ја следи бремености ме советува да пијам витамини кои содржат јод.
имате ли вие вакво искуство? какви витамини пиевте?

п.с. имам хипотироизам, хашимото поточно.
Поздрав

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Тироидна жлезда во бременоста

Post by Debora » 31 May 2017, 18:23

Тисковача прво добродојде. (dobr) Каде ја лечиш тироидата? Јас имам читано дека кај хашимото големи количини на јод може да ја влошат ситуацијата, ама не сум чула дека во бременост не смее да се пијат витамини со јод - тоа сепак не е преголема доза. Можеби е добро да се консултираш со уште некој стручњак за тироида освен твојата др.

Одговори

Return to “Здравје и компликации во бременоста”