Тироидна жлезда во бременоста

Здравје и компликации во бременоста. Совети за здрава бременост, наши иксуства и како да се избегнат и надминат компликациите.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Neda_Jovan
Редовен член
Редовен член
Мислења: 384
Придружен: 18 Jun 2013, 14:40
Му се допанале: 362 пати
Им се допаднал: 155 пати

Re: Проблеми со тироидна жлезда

Post by Neda_Jovan » 22 Apr 2014, 14:37

Mila moja Debora - ti blagodaram sto tolku brgu odgovori - mislam deka otvarav na 2 min (sad1)
Strav mi e da ne e nesto loso ova - koga nesto tolku mnogu posakuivas - strav ti e da ne go izgubis
Na momaenti mi se cini deka nemam ni S od simptomi i baska sum bolna - kaslam kako luda - se plasam da mu se sluci nesto i so kaslanjevo...abe poludev ovie 4 dena ...epten sum baksuz.
Aj valjda radost ke pise poiskusna e - a na ginekolog u petok da vidam sto e ravbota

fala ti uste ednas

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Проблеми со тироидна жлезда

Post by Debora » 22 Apr 2014, 14:42

Знам дека се плашиш да не го изгубиш тоа што е толку скапоцено, ама знаеш дека симптомите немаат врска. А ти не си баксуз, туку си трудна. (rad) Обиди се да мислиш на убавото што постои и да не мислиш на претпоставки за лошо - што и не постои. (big-hug)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Проблеми со тироидна жлезда

Post by Радост » 22 Apr 2014, 15:13

Неда извини што не ти одговорив на претходното прашање ама цело време сум од мобилен и со крофната на неколку пати пост пишувам и не сум го ни пратила. :ymblushing:

Барав по документите, на првата контрола кога отидов бев бремена 6 недели и тогаш ТСХ ми е бил 2.7. Значи немаш апсолутно никакво место за паничење зошто паника треба да те фаќа ако хормонот рипнал премногу, во тој случај мора да се реагира веднаш за да не се случи нешто несакано. Во твојот случај хормонот е во сосема нормални рамки, дури и многу е утешно што не ти рипнал. Мене од 0.8 до 2.7 за два месеци ми се качи кога останав бремена и затоа веднаш ми ја зголемија терапијата. Не можам да ги пребарувам сите документи зошто се уште се борам со траумите и кога ќе ги видам сите тие папки пак ми се плаче. Ама се сеќавам дека пред да останам бремена 3 години ми варираше многу терапијата и хормоно, а две години пред да се зачне крофната ми беше стабилен и пиев 50 еутирокс. Првото покачување на терапијата ми беше 4 дена по 50 и 3 дена во неделата по 75. Секое корегирање на терапијата понатаму зависеше од самиот хормон.

Само редовни контроли и редовно пиење на лекот и нема да имаш никаков проблем со бременоста. Ете, со едната рака го држам јунакот на мама, затоа биди спокојна. (pipi)

Neda_Jovan
Редовен член
Редовен член
Мислења: 384
Придружен: 18 Jun 2013, 14:40
Му се допанале: 362 пати
Им се допаднал: 155 пати

Re: Проблеми со тироидна жлезда

Post by Neda_Jovan » 22 Apr 2014, 15:29

Fala ti Radost - mislam deka razbrav...izgleda imav pogresna pretpostavka za toa sto se slucuva so TSH koga zabremenuvas...ocekuvav vednas da ripne da moram i taka brzo da reagiram. Mojata dijagnoza e Lesna Hipotiroidnost - i veke 4 meseci pijam 25 mg eurirox...pa eve sega i ostanav bremena. Pred 1.5 mesec bev na kontrola TSH=2.78 i sega eve 2.02 - Kontrola mi prepisa doktorkata za 2 meseci - valjda ne e daleku (confus) .
Se nadevam deka se ke pomine vo red i ti blagodaram za odgovort uste ednas.
A za krofnata - eden najgolem baknez od Teta Neda_Jovan (love5) (love5) (love5)
Guski (kup) (kup) (kup)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Проблеми со тироидна жлезда

Post by Радост » 22 Apr 2014, 15:38

Зависи од докторката, ако ти кажала на два месеци според твојата дијагноза и лесна хипотироза верувам дека нема да имаш никаков проблем. Јас одев на три недели цела бременост зошто докторката мислеше дека така е најпаметно.

И бонус совет - немој во иднина да се стресуваш вака иако верувам дека веќе знаеш со една бременост позади тебе зошто стресовите не носат ништо добро.

Те чекаме само со убави резултатите на темава. (kup)

Neda_Jovan
Редовен член
Редовен член
Мислења: 384
Придружен: 18 Jun 2013, 14:40
Му се допанале: 362 пати
Им се допаднал: 155 пати

Re: Тироидна жлезда во бременоста

Post by Neda_Jovan » 25 Apr 2014, 10:39

Samo sto se vrativ od ginekologot - i potvrdi bremenost vo 6 gestac nedela i Imame srceeeeeee (rad) (rad) (part) (part) (part) (part) (part) (part) (part) (part)
lele na srekata i nemase kraj. Mi dade utrogestan 2x1 od 100 mg - kako podrska za bremenost. No i taa zaradi tiroidnata mi preporaca kontrola malku pocesta - sega pobara za 2 nedeli da se vidime pak
morav prvo tuka da pisam (kup) (kup) (kup)

Neda_Jovan
Редовен член
Редовен член
Мислења: 384
Придружен: 18 Jun 2013, 14:40
Му се допанале: 362 пати
Им се допаднал: 155 пати

Re: Тироидна жлезда во бременоста

Post by Neda_Jovan » 27 Jun 2014, 10:27

Devojki dobar den - ne sum pisala vo temava odamna - i imam prasanje : bremena sum skoro 16 nedeli i otkako ostanav bremena terapijata za tiroidnata ne mi e smeneta (25 mg dnevno).
Rezultataite vo poslednite tri meseci na TSH mi se:
april 2014 - 2.02
maj 2014 - 2.45
juni (pred 2 dena) - 1.45 !?! - dali e ova vo red - znam deka vo bremenosta TSH raste - ovoj pat e dosta nizok - valjda e vo red. Doktorkata i denes odluci da ne ja menuva terpaijata - dali mislite da pobaram vtoro mislenje?

Inace bebusot e ok - mnooooguuuu nemiren na eho - iako uste ne sme se osetile (laugh1)

Ako nekoja znae, poiskusni ve molam pisete cisto da sum mirna

fala i gollleeemi guski do site (kup) (kup) (kup) (kup)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Тироидна жлезда во бременоста

Post by Радост » 27 Jun 2014, 10:57

Ама зошто да ти ја менува терапијата кога хормонот ти е совршен? Не е низок и не гледам зошто паничиш кога треба да си среќна и да кажеш фала на Бога што ти е толку стабилен хормонот цело време. :) (part)

Уживај си и не барај проблем кај што го нема. :)

Neda_Jovan
Редовен член
Редовен член
Мислења: 384
Придружен: 18 Jun 2013, 14:40
Му се допанале: 362 пати
Им се допаднал: 155 пати

Re: Тироидна жлезда во бременоста

Post by Neda_Jovan » 27 Jun 2014, 11:27

Taka e Radost - ama znaes kako vikaat - koj ednas se izgorel i na kiselo mleko duva :)...a jas se imam izgoreno nekolku pati
Iskreno ne ja razbiram bas dejnosta na hormonov vo bremenost - znam deka treba da skoka...a nikogas volku nizok ne mi bil....zatoa i prasav za sekoj slucaj - znam deka tuka ke dobijam odgovor

Ti Blagodaram mila uste ednas
Guski (kup) (kup) (kup)

merlin
Редовен член
Редовен член
Мислења: 257
Придружен: 19 Apr 2013, 14:49
Му се допанале: 184 пати
Им се допаднал: 98 пати

Re: Испитување на хормоните

Post by merlin » 15 Apr 2015, 11:52

Ќе пишам овде дека не најдов тема во испитување на хормони во бременост, ако неки доктори воопшто назначуваат за испитување. Читав овде и многу ми е жал што касно прочитав Лејла има пишано за испитување на ТСХ во бременост. Кај мене се откри покачен ТСХ во 16 недела и тоа назналчено од маж ми (smile), наслушнал дека се испитува и сега сум со дг. Субклиничка хипотиреоидизам со ТСХ 6 а после сите читања по интернет во прво тромесечие треба да биде до 2. Без памет останав кога ги прочитав сите последици кои настануваат по плодот, од нискоинтелегентни деца, предвремено раѓање, аутизам и сл ментални преметувања. Др ме убедува дека нема да има последици и дај боже да биде така, јас многу сум насекирана, сега пијам еутирокс 25 и со контрола по еден месец ми се спушти на 3,3 со што во второ тромесечие треба да биде до 3. Ако има некој искуство нека пиша што знае, јас во сите статии за хипотиреодизам прочитав дека треба да биде рутина за испитување во бременост а мене никој не ми назначи, ниту матичниот ниту во Систина, но затоа многу сум му благодарна на маж ми, тојобично мн верува на доктори и што ќе кажат тоа но ова самоиницијативно го направи (cl) за него, се надевам дека ме спаси од катастрофи, па ќе видиме здравје (a2) .

Одговори

Return to “Здравје и компликации во бременоста”