Тироидна жлезда во бременоста

Здравје и компликации во бременоста. Совети за здрава бременост, наши иксуства и како да се избегнат и надминат компликациите.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Bobe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1055
Придружен: 20 Nov 2010, 14:35
Му се допанале: 1344 пати
Им се допаднал: 800 пати

Re: Зголемен TSH

Post by Bobe » 04 Dec 2013, 19:30

Фала и на двете (a2) (a2) (love5) (love5)
баш се спремав и тука да пишам,ама се зачитав за кринонот (smile)
добро е Радост што веднаш одговори,и верувај мила Радост не малку, многу ми влеваш надеж и ме охрабруваш (a2)
Стравот,си остана ,да (cry1) уште пред да останам трудна,го подгазувам, дури и на докторот му влегов во ординација и велам јас решив да останам трдуна,а другото е во ваши раце ова беше пред месец и нешто,и така би,денес му велам,јас решив да бидам мајка а ваше е да ми помогнете да го остварам тоа (laugh1)
со тој став сум,дисциплинирана сум,не здраво-прездраво се хранам, сон ок,единствена мана ми е што палам понекоја со кафе,е од кога излезе позитивен тест и тоа откачувам лека полека,во однос на тој дел сакам да кажам дека се е ок,околината е таа што ме нервира (ner)
е сега Радост те молам,кази ми ако знаеш,кај тебе се покачи во бременоста,ја немаше пред тоа нели???бидејки кај мене постои и пред бејби (smile)
дали тоа повеке игра улога или исто се третира?до сега пиев 50мг (pipi)
и ова мило Радост,од се срце ти Благодарам за утешните зборови и што си до мене,најголема и најтопла гушка до тебе и крофнич (a2) (love5) (love5)

Bobe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1055
Придружен: 20 Nov 2010, 14:35
Му се допанале: 1344 пати
Им се допаднал: 800 пати

Re: Зголемен TSH

Post by Bobe » 04 Dec 2013, 19:31

Debora wrote:Нека си стои на двете места, фала ти тебе. (a2) Ќе имате најумни бебиња со такви мајки, ќе видите. (l2)
а и со форумски тетки,како што ни е Деборче (brows) (love5) (a2) (a2) (a2)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Зголемен TSH

Post by Радост » 04 Dec 2013, 19:46

Јас знам колку е полесно кога има кој да те утеши, некој што поминал низ тоа, затоа нема потреба од фала. Најголема благодарност е да бидете добри со бебата. (a2)

Не ми се покачи во бременоста Бобе, јас сум со терапија скоро 6 години. :) Варираа вредностите, варираше терапијата ... но, цела година пред да се случи долгоочекуваниот позитивен тест бев на 50 Еутирокс зошто тироидната беше во еутироична фаза, т.е ТСХ-то си варираше околу 1 до 1.3 и докторката беше задоволна. Контролата ми беше закажана однапред два месеци, а всушност беше само после 6 дена од кога дознав дека сум бремена. И ТСХ-то ми беше 2.7, што значи нормално е веднаш да се покачи без разлика што јас ја контролирав толку време. Ми зголеми терапија на 4 дена 50 Еутирокс и 3 дена од 75 Еутирокс. Некогаш и така прават на почетокот, за да има време малку да се навикне организмот до наредната контрола зошто секој различно реагира, а од преголема доза одеднаш може да дојде до тахикардија. Затоа и ти ќе оставиш докторот да те контролира со терапија, а ќе одиш секогаш кога ќе ти каже.
Кажи ми, fT4 ти испита?

Цигарите се штетни и кај здрави луѓе, немам намера за тоа да ти попувам зошто мислам дека ако одеднаш ги оставиш може да си направиш поголем стрес. За нив самата ќе одлучиш и полека. (a2)
На околината баш и е гајле, ти си мајка и ти ќе се заштитиш себе и бебчето од се што ви штети. Верувај ми дека можеш, само треба поголем напор да ставиш се на игнор. Одкога ќе родиме, пак ќе имаме прилика за нервози. (laugh1)

Дебора, фала ти и на тебе што си со нас и што се преживуваш со секоја. (a2)

Bobe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1055
Придружен: 20 Nov 2010, 14:35
Му се допанале: 1344 пати
Им се допаднал: 800 пати

Re: Зголемен TSH

Post by Bobe » 04 Dec 2013, 20:02

Се што кажа,држи место,сакам да кажам муабетот ти е на место,значи и двете т.с јас се наогам во иста ситуација,која ја имаш и поминуваш ти,со мала разлика во вредностите, ок,да ти кажам Благодарам уште еднаш малку е што споделуваш со мене искуство,и ме охрабруваш (a2)
Си ветувам и себе дека се ке биде во ред(smile) ,и секако како чика доктор каже (brows)
немам испитано фТ4,ниту ми спомена сега за сега,ке видам на следната контрола (smile)
за цигарите и он препорачува лека полека, не нагло,иако можам да кажам дека сум горда на себе едно кафе на ден и некоја со него во дружба :ymblushing: ,има промена како и да е (smile)
за околината веке имам отпишано,и да дефинитивно на игноре,строго му е напоменето и на мм дека не смее никој и ништо да ме вознемири,побарав максимален заштитнички однос,а за него секоја пофалба(ја користам приликава да го пофалам мм (laugh1) )
ме вративте во нормала Деборче и Радост,одма ми се промени расположението се приметува нели,Мајка Богодорица да ве чува вас и вашите најмили,и сите нас и идни мешковци (a2) (a2) (a2) (love5) (love5) (love5)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Зголемен TSH

Post by Радост » 04 Dec 2013, 20:12

Користи ме за се што те интересира (brows) и прај се на три и пол кога ќе почнат докторите да те паничат. Најстрашно е што гиниколозите го прават тоа ама јас само им трепкам и им викам дека за се сум свесна и се знам. Не ми треба нивна едукација. (sneeky) Зошто ендокирнологот си нема дозволено такви муабети да ми врти, свесна е колку делува на психа.

Ќе кризираш баајги за се, самата жлезда ќе делува лудачки здружена со трудничките хормони (rolll) ама ќе си се гушкаме виртуелно. (a2)

Гални го херојчето мало. (love5) И ај по едно кафе да пиеме сега, Дебора и за нас винце пие. (part)

Neda_Jovan
Редовен член
Редовен член
Мислења: 384
Придружен: 18 Jun 2013, 14:40
Му се допанале: 362 пати
Им се допаднал: 155 пати

Re: Проблеми со тироидна жлезда

Post by Neda_Jovan » 18 Apr 2014, 17:05

Devojki moze li mala pomos...imam Hashimoto ( lesen stepen). Po tri meseci terapija od 25mg eutirox TSH se namali od 5,78 na 2.22 i doktorkata bese zadovolna. Ne ja smeni terapijata ama mi napomena deka ako ostanam bremena vednas da ja baram za da ja iskoregira terapijata. E pa denes doznav deka sum bremena!!!...ama e neraboten den. Neznam dali da cekam do vtornik ili sama da si ja zgolemam teramipjata? Nemam iskustvo no znam deka zalihite za bebeto povrzani so tiroida gi zema od majkata i mi e strav da ne nemam divolno i vtornik da e kasno. Ve molam dajte nekoe mislenje. Vi blagodaram od srce

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Проблеми со тироидна жлезда

Post by Радост » 18 Apr 2014, 18:48

Честитки и овде ! (rad) Дај Боже кај сите ваков брз ефект да има еутироксот. (part)

Неда немој ништо на своја рака. И јас одприлика 6 дена после тестот го добив зголемувањето на дозата. Чекај во вторник и со лесно понатаму. (joy)

Neda_Jovan
Редовен член
Редовен член
Мислења: 384
Придружен: 18 Jun 2013, 14:40
Му се допанале: 362 пати
Им се допаднал: 155 пати

Re: Проблеми со тироидна жлезда

Post by Neda_Jovan » 18 Apr 2014, 22:03

Fala Radost...zatoa prasav valjda nema da se mnogu ovie denovi do vtornik. Se cuv so d-rkata mu rece da ne ja menuvam terapijata i vo vtornik da se Vidime. Radost od kolku na kolku ti ja kacija terapijata? I dali imase problemi bklo kakvi? Fala od napred

Neda_Jovan
Редовен член
Редовен член
Мислења: 384
Придружен: 18 Jun 2013, 14:40
Му се допанале: 362 пати
Им се допаднал: 155 пати

Re: Проблеми со тироидна жлезда

Post by Neda_Jovan » 22 Apr 2014, 13:49

Devojki - denes ispitav sostojba so tiroidni hormoni - i rezulatatite se isti kako i pred da ostanam bremena ??? TSH e 2.02 ....dali toa znaci deka nesto ne e vo red so bremenosta? Na ginekolog sum duri vo petok....dali da odam i porano da vidam sto se slucuva? Neli treba da e povisok za da mi se zgolemi terapijata posto bebeto vlece od majkata?? (ner) (ner) (ner)
Ve molam koja znae neka pise - nemam iskustvo so ova
fala

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Проблеми со тироидна жлезда

Post by Debora » 22 Apr 2014, 14:25

Ти си тек на почеток на бременост, сигурно бебето не може да влече толку многу уште сега. Јас мислам дека непотребно си се испаничила. Кај и да е, ќе се јави Радост да те смири. (big-hug)

Одговори

Return to “Здравје и компликации во бременоста”