Тироидна жлезда во бременоста

Здравје и компликации во бременоста. Совети за здрава бременост, наши иксуства и како да се избегнат и надминат компликациите.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Nespretna
Домашен член
Домашен член
Мислења: 553
Придружен: 17 May 2012, 05:21
Му се допанале: 86 пати
Им се допаднал: 107 пати

Тироидна жлезда во бременоста

Post by Nespretna » 28 Aug 2012, 03:45

Девојки ве молам за мислење, леле ќе пукнам од нервоза (ner) (ner) (ner)

Денеска бев на лекар, стигнале резултатите од крвта. Ај хемоглобинот очекував да ми биде намален, ама ова другово ми падна како гром од ведро небо. Зголемено лачење на TSH хормонот, т.е. нарушена работа на тироидната жлезда. Да речеме дека очекував да има нарушување на лачењето на тироидната жлезда во бременоста, читав и за тоа, ама не знаев дека ЗГОЛЕМЕНОСТО лачење може толку да биде опасно. Обично тој се намалувал. Референтни вредности се од 0.6 - 5.00, а мојата вредност беше 5.65. Обично на трудниците им се намалувала околу 2.5 била, кај мене е повеќе од дупло (confus) .

Ем си ветив самата на себе дека нема да читам што пишува на Гугл, ама не можев да издржам. Едно од лошите сценарија е вадење на тироидната жлезда (доколку е ептен лоша ситуацијата). Ај од тоа не се плашам. А другото сценарио е порано раѓање (scared) , од што сум најмногу исплашена. Помала родилна тежина на бебето, исто така. А на последното ехо, се беше супер со бебето...

Од симптомите кои се предизвикани од хипертироид ги имам повеќето, како: потење (ама не од жешко, туку, онака...) , слабост, омалаксаност и други.

Утре одам од сабајле пак да ми земат крв, за да се потврди, или дај Боже и тука да грешат, па да има друг резултат, подобар... Леле кој да издржи... Ќе пукнам!!! (ner)

happy cumulus
Домашен член
Домашен член
Мислења: 759
Придружен: 13 Oct 2011, 04:57
Му се допанале: 83 пати
Им се допаднал: 169 пати

Re: Зголемен TSH

Post by happy cumulus » 28 Aug 2012, 05:06

Неспретна, да не си малку збунета? 3 работи обично се испитуваат во крвта во врска со тироидата. TSH, F4, and F3. Ако TSH-to ти е високо, тоа значи дека си хипо, а не хипер. Веројатно F4-to ti e zgolemeno (a moze i ne). TSH se laci od zlezda vo mozokot sto praka informacija na tiroidnata zlezda kolku tiroksin da laci. Razgovaraj si so doktor, ama nema potreba da se nerviras mnogu sega, zatoa sto spored brojkata sto mi ja kazuvas ne e mnogu nadvor od normalniot rang. Ustvari e samo malku zgolemeno.
Jas utre eve odam na kontrola za tiroidnata, ama mene 3 meseci posle poragaj mi pokaza hiper (TSH-to bese skoro 0, a F4-to mi bese nad normalnite vrednosti. Posle 2 meseci, otidov vo hipo. Pravev kontrola sekoj mesec, i sekoj nareden mesec bev hipo, ama se priblizuvaa parametrite kon normalnite vrednosti. Bez terapija, bez nisto. I uste sum bez terapija, samo na 3 meseci praam kontrola na krvta ovaa godina.
E sega neznam kako seto toa vlijae i funkcionira za vreme na bremenost, ama znam deka posle bremenost ne e retka pojava. Ja vikaat postpartum thyroiditis. I vo najgolem broj slucai si se vraka vo normala bez terapija, a vo 20% od slucaite preminuva vo hronicen hipotiroidizam. A za vreme na bremenost, neznam. Ama stvarno brojkata sto ja kazuvas ne e golema, bez panika.

carina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 726
Придружен: 20 Jul 2011, 08:21
Location: skopje
Му се допанале: 193 пати
Им се допаднал: 279 пати

Re: Зголемен TSH

Post by carina » 28 Aug 2012, 10:19

nespretna zdravo,prvo da ti kazam da ne cepkas po internet,svasta ima,ne ti se tolku golemi vrednostite za panika,kako sto ti kaza happycumulus nemas ti visak tiroidni hormoni,tuku manjak,tsh e od hipofizata,se slucuva vo bremenost,a tie komplikacii sto si gi pisala se javuvaat ako vrednostite mnogu otstapuvaat(sto ne e slucaj so tebe) i ako ne gi reguliraat.za operacija nemoj ni da pomisluvas,sekoja 5 zena ima problem so stitnata i sto,site li ja operiraat.uzivaj si vo bremenosta,moze doktorot ke ti dade minimalno kolicestvo na hormoni(ona sto ti fali),a posle bremenosta ke ti se reguliraat vrednostite.pozdrav

bubace
Домашен член
Домашен член
Мислења: 601
Придружен: 02 May 2012, 20:32
Му се допанале: 249 пати
Им се допаднал: 235 пати

Re: Зголемен TSH

Post by bubace » 28 Aug 2012, 11:31

Неспретна, убаво ти кажаа и девојките пред мене. Ти имаш намалено лачење не зголемено. ТСХ се лачи од хипофизата доколку тироидната не лачи доволно. Значи не е страшно. Хормони се надополнуваат со терапија, а може и без терапија ќе поминеш. Па јас 7 години имам намалено лачење и си пијам Еутирокс 25мг, и немам проблеми никакви. Сега во бременоста почесто се проверувам и се си е во ред. Воопшто да не се плашиш, нормално е оваа појава кај бремени жени. И не си прави филмови за вадење, предвремено породување...нема врска тоа. Ај опушти се, гледаш дека сите сме хормонално пореметени (rolll)

Nespretna
Домашен член
Домашен член
Мислења: 553
Придружен: 17 May 2012, 05:21
Му се допанале: 86 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Зголемен TSH

Post by Nespretna » 28 Aug 2012, 19:39

Леле девојки јас ама немам никаква врска за тироидна жлезда. Врска немам шо како, пошто прв пат вака ми се случува, и она малку шо го прочитав ми ја крена косата. Инаку, да покачено ми е нивото на TSH, и бев денес, да ми земат крв да проверат конкретни вредности за Т3 и Т4. не знам ни тоа што значи, ама не ни сакам да знам... Цел ден сум некако потиштена, ама ќе гледам до крајот на денов да се средам.

Од сабаје си бев во црква, и се помолив на Мајката Божја, и малку се потсмирив, ама пак ... „ме јаде јанѕа“ (така викаме ние)

Сепак фала ви девојки на зборовите, навистина многу ми значат. Вчера додека ја пишував пораката се испокарав со мм, си се изнаплакав и ви пишав вас. И само вие можете да ме смирите. Мислев дека сум многу рамнодушна, ама не сум била. (smile)

Гушки за сите (kup)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Зголемен TSH

Post by Радост » 07 Jun 2013, 17:32

Темата некако стивнала ... Има други искуства на трудници со хипо во бременоста? :)

Bobe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1055
Придружен: 20 Nov 2010, 14:35
Му се допанале: 1344 пати
Им се допаднал: 800 пати

Re: Трудници ајде на кафе и муабет

Post by Bobe » 04 Dec 2013, 18:35

Добро вечер мешиња слатки (love5)
Еве го и официјално моето мешко како што реков пред два дена,мала утка денес сме 5 недела (smile)
си ја видовме точкичката,и се стопивме,додуша прво тато ја виде (love5)
е сега доста загрижувачки е тироидната 4,1 (cry1) ,одма ја зголеми дозата и кажа дека постепено ке ја зголемува на 0,75 мг,овој резултат ме тера на плачка (cry1) ,имав толку стресни моменти пред да дознаам дека сум бремена до немај каде (scared) (ner) ,и на последното мерење беше 3,7 со редовно пиење на апчињата се надевав на понизок резултат денес, а не токлу многу накачен,докторот икао сака секогаш да е оптимистичен и ми влева надеж,вели,дека не е ок,ако не работи тироидната сите знаеме не лачи доволно хормони,па како ке биде со бебче,да не набројуваме и спонтани,предвремени породи,ментално заостанат развој и ред други (cry1)
он дури и инсистира дека минатиот пат што се случи тоа што се случи најлошото дека е од тироидната (cry1) ,а јас живеам во страв и не ни сакам да помислам дека нешто така ке биде (cry1) во рацете на Бог и Богородица сум сега,нека бидат милостливи како што беа до сега ова бебче да си го држам во рака (cry1) (love5)
извинете утре ке ве коментирам,ве гушкам најслатки мешковци (a2)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Зголемен TSH

Post by Debora » 04 Dec 2013, 18:49

Бобе прееска случајно ја најдов темава, сме имале за тироида во бременост. Како што можеш да прочиташ наназад сите што пишуваа успешно си ја истераа бременоста, така ќе биде и со тебе. (a2) Верувам дека Радост ќе има да каже паметни нешта, а јас само ќе ве изгушкам со точкичката и ќе се молам Бог да ве чува. (a2)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Зголемен TSH

Post by Радост » 04 Dec 2013, 18:52

Фала Дебора, јас тотално изумив дека постои оваа тема. Еве постот и овде ќе си го копирам, ако треба од онаму избриши ме. (a2)

Мила Бобе, не сакав на онаа тема за да не излеземе од топикот. Еве овде да ти пишам.
Очекувано е TSH-то да ти е покачено зошто со самата бременост, хормонот збеснува. Тој се контролира при цела бременоста и најчесто после 22-ра недела стагнира со покачени вредности. Односно, терапијата да се погоди е во првите 16 недели и после ќе си тераш со нејзе. Јас од 50 мг. Еутирокс, добив 75 и останав на тоа и еве не, повеќе од 1.5 не ми се крева хормонот.
Те разбирам за стравот, навистина ми е познато тоа чувство. (a2) Мене на почетокот кога ми викаше дека на 4 недели ќе треба да одам, јас одев дури и на неполни 4 зошто бев постојано во страв - што ако рипнал во меѓувреме.
Од друга страна, мене се уште ме плашат за менталниот развој на бебчето зошто на нив по книга им е така, дека хипото прави забавен психички развој. Знаеш во пракса дека не е така? Знаеш дека ќе имаме нормални бебиња нели? (love5) Од такви стравови, познавам девојка што не сака да се осмели да остане бремена зошто ја имаат преплашено. Немој да дозволиш да ти влијаат тие мисли, зошто и самата викаш дека си имала стресови и самата знаеш дека ако нешто ни е забрането е тоа. За да биде бебето добро, мора мајката да е добра, а за да биде мајката добра мора психички да е стабилна.
Јас ти ветувам дека ќе бидете добри и ти и бебето (a2) само мора да си ветиш ти на себе дека ќе бидеш редовна со контроли, дисциплинирана со апчето, храната и да се заштитиш од стресови.
Last edited by Радост on 04 Dec 2013, 18:58, edited 1 time in total.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Зголемен TSH

Post by Debora » 04 Dec 2013, 18:54

Нека си стои на двете места, фала ти тебе. (a2) Ќе имате најумни бебиња со такви мајки, ќе видите. (l2)

Одговори

Return to “Здравје и компликации во бременоста”