Главоболки во бременоста

Здравје и компликации во бременоста. Совети за здрава бременост, наши иксуства и како да се избегнат и надминат компликациите.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Herra
Редовен член
Редовен член
Мислења: 264
Придружен: 12 Dec 2011, 03:13
Му се допанале: 107 пати
Им се допаднал: 22 пати

Главоболки во бременоста

Post by Herra » 13 Oct 2012, 13:26

Незнам дали некаде ја имаме оваа тема, но неуспеав да ја најдам, ако ја има негде слободно префрлете ми го постов.
Денеска се разбудив со главоболка, не многу јака ама сепак ме мачи. Инаку порано, кога не бев бремена главоболките си ги лечев со кафетин, ми поминуваа одма но сега незнам како да се справам. Знам дека кафетин никако не е дозволен во текот на бременоста, како ни аналгин ниту пак друго апче за глава и незнам што да правам. Ќе пробам со кафе и лимон ама знам дека нема да ми помогне, тоа никогаш не ми помогнало до сега (unsure) Дали и вие го имате или сте го имале овој проблем и како се снаоѓате со истиот?

Matea27
Домашен член
Домашен член
Мислења: 867
Придружен: 02 Feb 2011, 11:15
Му се допанале: 151 пати
Им се допаднал: 47 пати

Re: Главоболки во бременоста

Post by Matea27 » 13 Oct 2012, 15:54

Напиј се далерон или парацетмол...тоа со сигурно можеш,јас пијам за забот кога ме боли,пробај може ке ти помине....

bubace
Домашен член
Домашен член
Мислења: 601
Придружен: 02 May 2012, 20:32
Му се допанале: 249 пати
Им се допаднал: 235 пати

Re: Главоболки во бременоста

Post by bubace » 13 Oct 2012, 16:58

Херра јас имав мноооогу јаки главоболки во првите 3 месеци, сега фала богу ги снема. Имаш неколку начини за да пробаш, можеш со кафе со лимон како што кажа, можеш со кока кола со лимон и тоа на екс да ја дрмнеш (rolll) , можеш со ракија да ја измасираш убаво главата и вратот, или масажа на главата со нешто со ментол во него (има по аптекиве), со Б6, или во краен случај ако ептен те боли напиј се пола Парацетамол (или Далерон), тоа смееш да го пиеш. Поздравче

davidkjara
Редовен член
Редовен член
Мислења: 376
Придружен: 14 Jul 2012, 08:46
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 125 пати

Re: Главоболки во бременоста

Post by davidkjara » 18 Oct 2012, 14:33

Kako me boli glava uff non stop me faka ama denes me otkorna i sinusi lelee pa denes epten nemam koncetracija Kjara i go zema pametot na mama (re) (tongue)

DANIELAA
Нов член
Нов член
Мислења: 85
Придружен: 30 Aug 2013, 15:11
Му се допанале: 45 пати
Им се допаднал: 51 пати

GLAVOBOLKA

Post by DANIELAA » 02 Nov 2013, 12:45

Zdravo mesinja :) ke moze li prasanje,dali nekoja od Vas imala akutni glavobolki sto doveduvaat do povrakanje,i iznemostenost,mislev deka e od pritisokot(nizok mi e cel zivot) ama ne e.i pomos ako moze sto piete za glavobolka,vi blagodaram

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Главоболки во бременоста

Post by kit-kat » 02 Nov 2013, 13:37

Даниела тука те префрлив се надевам дека ќе најдеш одговор.
Знам дека е нормална главоболката во рана бременост, а за пиење лек не би ти препорачала.
Може кафе или вода со лимон (smile)

anuvce
Нов член
Нов член
Мислења: 52
Придружен: 03 Jan 2013, 17:20
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 38 пати

Re: Главоболки во бременоста

Post by anuvce » 02 Nov 2013, 18:16

Daniela jas imav strasni bolki vo rana bremenost nekade do treti mesec mi idese da spoulavam nisto ne mi pomagase osven koga cvrsto nekoj mi ja masirase glavata ponekogas koga ne mozev da izdrzam piev paracetamol i gledav da uspeam da zaspijam nekako prasav i doktori i mi rekoa deka moze ponekogas ne i sekogas da se napijam kafetin no da ne preteruvam no bidejki mi bese steaf sekogas ja trpev bolkata

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Главоболки во бременоста

Post by Happy^_^ » 25 Apr 2014, 11:16

Ете ме и мене. Никогаш не сум имала главоболки а овие три дена по цел ден скоро. Не пијам ништо засега бидејќи не се силни па се надевам ќе поминат. Иако мисла ми е да не имам расипан заб па од тоа да е

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Главоболки во бременоста

Post by Peperutka » 25 Apr 2014, 12:09

Happy,тоа е нормално во првото тромесечие.И кај мене беше така,јас покрај лошењето и мачнините имав главоболки и тоа доста силни.Ништо не пиев,само малку ќе полежев.

only44you
Редовен член
Редовен член
Мислења: 305
Придружен: 21 Sep 2014, 00:49
Му се допанале: 278 пати
Им се допаднал: 95 пати

Re: Трудничко катче

Post by only44you » 16 Jan 2016, 09:56

Мамички мои најмили , јас многу ви се извинувам што ме немаше подолго време , но повторно прокрварев малце, па повторно не задржаа во болница, но овој пат само на 2 дена..... Фала му на бога сега се си е во ред, вчера бевме и на контрола , па цуцката само мрдаше , преташе и ни мавташе со рачето (smile)
Lena_Nela може се сложувам ќе се праиме сваќи , па за убаво нека биде само :grin:

Сакав да ве прашам .... Има неколку дена главата ме боли , но болката е поинтензивна навечер кога ќе легнам да спијам и во текот на ноќта додека спијам осеќам дека ме боли главата, а утрото кога станувам главоболката е ненормално страшна..... Потоа станувам , се расонувам , пијам едно кафенце, лимонада, па поминува малце. Ни Парацетамол не ми помага, а мерам и притисок се си е ок. Што да превземам ?

Одговори

Return to “Здравје и компликации во бременоста”