Бактерија во урината

Здравје и компликации во бременоста. Совети за здрава бременост, наши иксуства и како да се избегнат и надминат компликациите.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Sashka
Администратор
Администратор
Мислења: 869
Придружен: 01 Oct 2009, 22:08
Му се допанале: 1150 пати
Им се допаднал: 550 пати

Re: Бактерија во урината

Post by Sashka » 08 Oct 2013, 15:40

Радост, јас заборавив да ти кажам дека и мене покрај антибиотикот ми дадоа и вагинални Полигинакс, баш заради тоа што од секој антибиотик се очекува да се зголеми присуството на кандида. На форумов имаше и некој природен лек за ешерихија, со бело вино мислам дека беше, можеш да пробаш покрај Лидапримот и со него.

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Бактерија во урината

Post by Радост » 08 Oct 2013, 16:17

За кандидата ми рече Канестен, мислиш дека би било попаметно Полигинакс да земам? И од кога ќе ги испијам антибиотиците ( 10 дена, дупла доза) дури тогаш да ги ставам?
Продолжив дупла доза со чај од брусница и почнав пак свежа да јадам. Ќе пробам и народен лек, се би пробала само да знам дека она е на сигурно.
Фала ти Сашка, што би правела јас без вас. (a2)

Sashka
Администратор
Администратор
Мислења: 869
Придружен: 01 Oct 2009, 22:08
Му се допанале: 1150 пати
Им се допаднал: 550 пати

Re: Бактерија во урината

Post by Sashka » 08 Oct 2013, 16:58

Не ти викам дека е попаметно Полигинакс, земи си тоа што ти препорачал д-рот. Јас за полигинаксот некаде читав и дека не се препорачуваат во бременост и со страв ги ставав, ама д-р ми објасни дека во мојот случај, заради краткиот цервикс, не смее да се дозволи да се наруши пх нивото во вагината, за да не омекне цервиксот. 2 пати во бременоста ставав Полигинакс и еднаш Гинодоктрин ( така некако се викаа) и д-р ми рече дека е сеедно кои ќе ги користам, битно да има ефект-да се намали исцедокот. Е сега кога ги ставав првиот пат, дали заедно со антибиотикот или потоа ...не сум 100% сигурна, најдобро прашај го д-рот. И да, чајот од брусница пиј си го и понатаму и откога ќе ја снема бактеријата. Јас испив и едно кутиче увин чај, а потоа си продолжив со брусница.

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Бактерија во урината

Post by Радост » 08 Oct 2013, 17:07

Матичната ми рече кога ќе завршам со антибиотикот ама ќе си прашам пак за да се осигурам како ќе е најефикасно. Секогаш е меч со две острици, едно лечиш, друго осакатуваш ама се бира помалото зло.
Кога ќе порасне и ќе разбира доволно, ќе ја седнам да ги чита мислењата на форумот, барем ќе знае дека не сум била сама. :)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Бактерија во урината

Post by Радост » 28 Oct 2013, 12:49

Минатиот пат беше беше 100.000 во 1мл., а сега е 25.000. Искрено очекував негативни резултати ама интересна сум и изгледа што не ме остава на раат.

Утешно, ако може да се земе како утеха е тоа што овој пат на биограмот не покажа резистетност на сите антибиотици, па нема да се трујам пак со лидаприм туку ќе може и цефалексин - ако веќе мора пак да примам терапија.

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Бактерија во урината

Post by Радост » 11 Nov 2013, 15:38

Уринокултурата е стерилна после 24 часа инкубација. (rad) (rad) (rad) Ја исчистив. (rad) (part)

malenaa
Нов член
Нов член
Мислења: 23
Придружен: 14 Jan 2014, 15:00
Им се допаднал: 15 пати

Re: Испитување на D-dimeri, AFA i Hemostaza

Post by malenaa » 13 Jun 2014, 12:48

Mami dali da otvoram nova teme ili tuka da prasam...pri urino kultura najdeno mi e PROTEUS MIRABILIS (vo 1ml.20000) ...piev edna nedela ampicilin i pak na kontrola pak istata bakterija sega uste poveke nakacena (vo 1ml.50000)...nz se plasam...sto li infekcija e taa...piev uvin i brusnica so antibiotikot no taa se nakacila...denes odam na ginekolog da go nosam rezultatot (sad1) (sad1) (sad1) uzasno se ispoplasiv...inace bremena sum 27 nedela,....

Girl
Член
Член
Мислења: 191
Придружен: 26 Feb 2014, 09:01
Му се допанале: 27 пати
Им се допаднал: 102 пати

Re: Бактерија во урината

Post by Girl » 23 Jun 2014, 09:25

Devojki ve molam za pomos ako nekoja znae nesto zosto jas ne mozam da izdrzam vekje od grizi :(
Aj sto na brisevite mi najdoa bakterii i vekje primiv terapija za niv, se nadevam se iscistile, sega pak osekjam deka mi se vratila esherihia coli koja ja imav mnogu odamna, a ja imav iskorenato!!! Ne sum napravila urinokultura ama sigurna sum deka ja imam, si gi znam bolkite, utre ke napravam a utre vecer sum a pregled... Inaku sum 17ta nedela...
Sakav da ve prasam dali znae nekoja priroden lek za ovaa dosadna bakterija, mnogu mi e strav od ovie antibiotici, samo sto zavrsiv so edni sega treba drugi (ner) Zasega pijam samo caj od brusinica i samo malku mi pominuva bolkata, sledniot den pak... (scared)

marioli2014
Член
Член
Мислења: 233
Придружен: 05 Jun 2014, 23:40
Им се допаднал: 31 пати

Re: Бактерија во урината

Post by marioli2014 » 25 Jun 2014, 23:22

Girl wrote:Devojki ve molam za pomos ako nekoja znae nesto zosto jas ne mozam da izdrzam vekje od grizi :(
Aj sto na brisevite mi najdoa bakterii i vekje primiv terapija za niv, se nadevam se iscistile, sega pak osekjam deka mi se vratila esherihia coli koja ja imav mnogu odamna, a ja imav iskorenato!!! Ne sum napravila urinokultura ama sigurna sum deka ja imam, si gi znam bolkite, utre ke napravam a utre vecer sum a pregled... Inaku sum 17ta nedela...
Sakav da ve prasam dali znae nekoja priroden lek za ovaa dosadna bakterija, mnogu mi e strav od ovie antibiotici, samo sto zavrsiv so edni sega treba drugi (ner) Zasega pijam samo caj od brusinica i samo malku mi pominuva bolkata, sledniot den pak... (scared)


Girl devojce, vaka sestra mi se izmaci so esherihijata. Mnogu i pomogna slednoto:
- 250 grama koren od mlad magdonos (na pazarce proizvoditelite a ne prekupcite imaat i ke ti donesat. Mene mi nosea jas i go pravev lekceto)
- 250 grama limon, cel nema da go lupis
- 200 grama med
- 200 grama maslinov zejtin

Seto toa vo blender ili del po del i otkako ke se ispasira najmnogu sto moze, vo friziderce i po edna lazica sabajle i navecer.

Veruvaj mi provereno za esherihijata...

Bea
Нов член
Нов член
Мислења: 30
Придружен: 14 Aug 2013, 08:11
Му се допанале: 4 пати
Им се допаднал: 15 пати

Re: Бактерија во урината

Post by Bea » 26 Jun 2014, 12:58

E-coli е поотпорна во кисела средина, затоа за спречување на размножувањето и искоренување потребно е да се подигне алкалноста на организмот + природен антибиотик.
Од свое лично искуство
- јас пиев увин чај, ама поради бременоста држи се до брусницата. Инаку тие два не се комбинираат, значи или едниот или другиот.
- Пиј Пролом вода најмалку 2 литри на ден. Тоа е високо алкална вода со ph 8.8 ги промива урнарните патишта и создава средина неповолна за бактеријата.
- Лук, многу лук. По едно чешне насабајле можеш да го испиеш како апче со вода и после не мириса ниту има лош вкус во устата.
- Исто така пиев и еден лек со лук и бело вино, ама не го памтам соодносот како беше. Ќе проверам дома па ќе напишам.

Со сето ова ќе се решиш од напаста без антибиотци :)

Одговори

Return to “Здравје и компликации во бременоста”