Бактерија во урината

Здравје и компликации во бременоста. Совети за здрава бременост, наши иксуства и како да се избегнат и надминат компликациите.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
ts8485
Нов член
Нов член
Мислења: 25
Придружен: 05 Aug 2012, 16:14
Му се допанале: 7 пати
Им се допаднал: 7 пати

Бактерија во урината

Post by ts8485 » 11 Mar 2013, 16:34

neznam kade da pisam nevidov tema za bakterija vo urinata pa vi pisam ovde pred 1na nedela bev na kontrola i mi rekoa deka imam bakterija i mi dadoa antibiotika da pijam ali samo 1as toa bese prasok i se zema so voda.inaku dali imal nekoj bakterija dodeka bil bremen i dali mu steti na bebeto vo 28ma nedela sum veke.inaku doktorkata mi e katastrofa.idnata nedela si zakazav kaj drug ginekolog. (sad1)

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Бактерија во урината

Post by Petra » 11 Mar 2013, 19:54

ts885 vo bremenosta mi bese najdena bakterija vo urina. Piev po1 l uvin caj dnevno eden mesec i slednata kontrola naodot bese ureden. Antibiotikot sto ti go dale sigurno e bezbeden da se pie vo bremenost, mozes i caj da pies. Inaku kaj mnogu trudnici se javuva bakterija vo urina. Ne e opasna za bebeto.

ts8485
Нов член
Нов член
Мислења: 25
Придружен: 05 Aug 2012, 16:14
Му се допанале: 7 пати
Им се допаднал: 7 пати

Re: Бактерија во урината

Post by ts8485 » 12 Mar 2013, 09:02

fala Petra pa da antibiotikot rece apotekarkata deka e za trudnici a lekarkata mislam deka i ona ne razbira mnogu posto ja prasav dali e nesto opasno za bebeto a taa mi rece deka ovaa e mnogu retka pojava vo bremenosta.evi ke vi svaram jas denes kafe dragi majki (coffee) (coffee) (coffee) (coffee) (coffee) (coffee) (coffee) .i imajte prijaten den.

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Бактерија во урината

Post by Радост » 07 Oct 2013, 16:52

Веројатно за тука сум. Не ми текна на друга соодветна тема. Ги земав резултатите од уринокултура сега и ми стои:
нитрати - негативно
леукоцити - позитивно
Наод: Esherihia coli

Само ова ми фалеше. (ner) (ner) (ner) Искуства имате? Што може да му направи на бебчето?

Sashka
Администратор
Администратор
Мислења: 869
Придружен: 01 Oct 2009, 22:08
Му се допанале: 1150 пати
Им се допаднал: 550 пати

Re: Бактерија во урината

Post by Sashka » 07 Oct 2013, 17:16

Радост, без паники мила (a2)
Јас имам искуство, значи на првата уринокултура - после прво тромесечие ми најдоа ешерихија. Си испив една доза цефалексин - смее да се прима во бременост и на контролата потоа ја немаше. Битно дека е откриена и ќе се лекува, така да не му ја мисли што и како. Директно на бебето не може да му наштети, ама сепак мора да се исчисти а твојот гинеколог сигурно ќе ти даде терапија.
Гушки и без нервози (a2)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Бактерија во урината

Post by Радост » 07 Oct 2013, 17:25

Фала ти! (a2) Досега ја немав и од памет се извадив сега. Не ми е јасно како сум успеала да ја закачам. Пијам секој ден чај од брусница, плус јадев свежа брусница. Се исплашив зошто прочитав дека била причина за предвремен пораѓај и ако не се излечела се пренесувала и на бебето.
Утре секако сум на контрола за да ја видиме крофничката колку пораснала за две недели и сигурно ќе ми даде терапија. Дај Боже веднаш да ја исчистам.

Фала ти уште еднаш. (a2)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Бактерија во урината

Post by Радост » 08 Oct 2013, 09:43

Еве не.
Ми препиша Лидаприм два пати по две во текот на 10 дена за да бидеме сигурни дека ќе се излечи за да не ме породи предвремено. Според биограмот што го добив со резултатот од уринокултурата резистентна сум т.е бактеријата е на цефалексин и на скоро сите други што се дозволени во бременост, освен на сулфонамиди ( лидаприм) . Јас за овие 10 минути како сум дома успеав да прочитам дека не се препорачуваат во бременост. Веќе ги испив првите, па си викам знае што прави. Иако сум исплашена премногу.
Од лидапримот сигурно ќе ми се појавила кандида да си знам за да ставам канестен после. Во упатството пишува дека не треба да се користат ако има проблеми со тироидната и ако се примаат орални антидијабетици. Од сите страни не смеам да ги примам, а на други нема да реагира бактеријата. Се надевам докторот знае што прави зошто јас не знам што да мислам.

DANIELAA
Нов член
Нов член
Мислења: 85
Придружен: 30 Aug 2013, 15:11
Му се допанале: 45 пати
Им се допаднал: 51 пати

Re: Бактерија во урината

Post by DANIELAA » 08 Oct 2013, 12:22

Zdravo,

Jas za bakterija vo urina dobiv Lidaprim terapija,vidov deka RADOST veke pisala za istte,znaci ne smetaat pri zcnuvanje? pozdrav

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Бактерија во урината

Post by Радост » 08 Oct 2013, 12:27

Сметаат, не се даваат во првите три месеци на бременост. А и за после тоа е дискутабилно.

http://www.acog.org/Resources%20And%20P ... fects.aspx

Еве дел.

DANIELAA
Нов член
Нов член
Мислења: 85
Придружен: 30 Aug 2013, 15:11
Му се допанале: 45 пати
Им се допаднал: 51 пати

Re: Бактерија во урината

Post by DANIELAA » 08 Oct 2013, 14:58

Fala ti,Radost,.... sega povtorno mi nastapuva edno cuvstvo na vina sto nastinav i mozebi si ja prokockav sansata :'(

Одговори

Return to “Здравје и компликации во бременоста”