Ureaplasma urealyticum во бременост

Здравје и компликации во бременоста. Совети за здрава бременост, наши иксуства и како да се избегнат и надминат компликациите.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Ureaplasma urealyticum во бременост

Post by Bube » 22 Sep 2014, 16:35

Moeto iskustvo so ureoplazmata. Na prvite brisevi izleze deka ja imam so koncentracija 10^4 mi dadoa edna doza eritrimicin I vaginaleti isto eritrimicin . Se plasev mnogu, citav mnogu I se I sesto ke procitas na internet deka bila opasna deka bila tvrdokorna ne se lecela tukutaka so edna doza antiboitici ama fala bogu na kontrolniot bris izleze deka ja nema si zaminala :D

Zatoa nemojte da panicite I da mu pravite dopolnitelni stresovi na bebco veruvam deka toa e postrasno od samata bakterija.
Sto I da e ke pomine. Se se leci.
P.S moram da napomenam deka dodeka ja primav terapijata se trudev so jaknenje na imuniteto a I luk jadev hehe neli priroden antibiotik.i caj od brusnica.
Se zaboraviv pisuvajki ama se nadevam ke pomognam nekogo ako ne drugo barem da ve utesam (grupna-gushka)

Bambi
Член
Член
Мислења: 229
Придружен: 29 Oct 2011, 12:19
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 16 пати

Re: Ureaplasma urealyticum во бременост

Post by Bambi » 22 Sep 2014, 17:20

Јас оваа бактерија ја имав во бременоста во 12-та недела на брисот се покажа,докторката ми рече да не се грижам и без никаква терапија да проверам брисеви во 16-та недела.Да напоменам имав ослабен имунитет баш кога се појави бактеријата.Во 16-та недела проверив брис и се беше во најдобар ред се до пораѓај (smile)
Не грижете се не е страшна

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Ureaplasma urealyticum во бременост

Post by Bube » 22 Sep 2014, 17:26

Da, tocno . Mnogu doktori voopsto ne ja ni lekuvaat vo tekot na bremenosta, samo da se poraboti na imunitetot.

RainBow
Нов член
Нов член
Мислења: 2
Придружен: 23 Apr 2015, 17:21

Re: Ureaplasma urealyticum во бременост

Post by RainBow » 24 Jul 2016, 01:40

Здраво девојки, веќе 1 година со мм се обидуваме за бебе и никако не ни иде...Јас правев брисеви, искочија чисти, мм спермокултура и имаше стрептокока бета хемолитичен, пиеше антибиотик и на новата има уреаплазма и pepto streptococus... прво ни викаа стрептококата не влијае на забременување..секаде разни одговори...сега читам дека уреаплазмата знае да прави проблеми...и знам дека ќе мора уште еднаш и јас да одам за брисеви....Треба и да одам за проодност на канали...а треба чисти наоди за тоа...Што мислите вие, искуства совети...има ли врска сето ова со тоа што не можам да забременам, дали може да е ова причината....некој совет што да правам понатаму...зошто искрено не ми се иде баш за канали...дали да паузираме и да почекаме да се среди па да продолжиме си пробување..секако ќе прашам и доктори ама сакам и вака искуство од луѓе што поминале низ ова.
Се извинувам за долгиов пост ама веќе не знам главата кај ми е 6 месеци у место тапкам..

Одговори

Return to “Здравје и компликации во бременоста”