Ureaplasma urealyticum во бременост

Здравје и компликации во бременоста. Совети за здрава бременост, наши иксуства и како да се избегнат и надминат компликациите.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
macuska
Нов член
Нов член
Мислења: 46
Придружен: 12 Dec 2011, 18:43

Ureaplasma urealyticum во бременост

Post by macuska » 25 Jan 2012, 12:28

Devojki i jas deneska doznav deka imam dve bakterii mislev deka e kandida no izleze deka dve za sosema drugi se raboti od koi ednata e ureoplazma. Duri vo ponedelnik sum za da mi prepisat terapija ve molam pisete mi dali e stetna ovaa bakterija i dali moze da mi napravi komplikacii. Inace sum vo osma nedela.

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Инфекција уреоплазма

Post by Peperutka » 25 Jan 2012, 12:59

Мацушка,мм ја имаше оваа бактерија поради која имаше наод на спермограмот-Тератозооспермија,која ја излечивме со антибиотици-Азитромицин и Доксициклин.Ова беше пред 2 години.
За кај трудници незнам како делува оваа бактерија,но сепак ќе си се консултираш со докторот за терапијата,што си е сигурно,сигурно си е,една бактерија може да ти направи проблем.
Пиши што си направила (a2)

carina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 726
Придружен: 20 Jul 2011, 08:21
Location: skopje
Му се допанале: 193 пати
Им се допаднал: 279 пати

Re: Инфекција уреоплазма

Post by carina » 26 Jan 2012, 10:03

macuska doktorot ke ti odredi terapija i moras da ja pies,nelecena moze da predizvika komplikacii kako ne,vo komsii edna prijatelka prokrvare i taka ja otkri bakterijata ama se se sredi otkako ja izleci bez posledici po bebeto,dobro e sto si ja otkrila pred da ti napravi problem.pozdrav

macuska
Нов член
Нов член
Мислења: 46
Придружен: 12 Dec 2011, 18:43

Re: Инфекција уреоплазма

Post by macuska » 31 Jan 2012, 15:10

Bidejki vcera vlegov vo 9ta Doktorkata mi rece deka se do 12ta nemoze da mi dade antibiotik. Pa mi dade vaginaleti Acidosalus i Kantarion bidejki do togas koga ke mozam da pijam antibiotik vaginaletive ke sprecele razmnozuvanje na bakterijava... pozdravce pa se nadevam deka ke pomognat malku od malku vaginaletive.

tanjic
Нов член
Нов член
Мислења: 99
Придружен: 16 Dec 2012, 13:14
Му се допанале: 14 пати
Им се допаднал: 46 пати

Re: Инфекција уреоплазма

Post by tanjic » 05 Jun 2013, 13:58

i jas doznam deka imam ureoplazma 10^4 znaci toa mora da se leci mi dade doktorkata eritomicin i edni vaginalni i mi rece deka od 15 nedla smeam da gi piam i deka ke se sredi inaku mora da se izleci do 18 nedela zatoa sto ovaa bakterija mozelo da dojde do vprsnuvanje na vodenjakot i da pukne so sto ke dojde do zaguba na bebto .mi rece ne se palsi ja imale poveke trudnici pa se sredila za toa se pravat tia mikrobioloski brisevi vo tia nedeli vo 13 i 35 za da se otkrijat tie bakterii ako gi ima .

teona
Член
Член
Мислења: 149
Придружен: 27 Feb 2013, 04:28
Им се допаднал: 29 пати

Re: Инфекција уреоплазма

Post by teona » 07 Jun 2013, 23:16

jas deneska doznav deka imam ureoplazma i mnogu se isplasiv oti procitav strasni raboti na net a bremena sum 17 nedela mi dadoa vaginaleti pa i bakterii i vo urinata mi najdoa i mnogu se plasam da ne mu nasteti nesto na plodot a za soprugot nisto ne mi dadoa dali i on treba nkoj lekovi da piee?

Bobe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1055
Придружен: 20 Nov 2010, 14:35
Му се допанале: 1344 пати
Им се допаднал: 800 пати

Re: Инфекција уреоплазма

Post by Bobe » 07 Jun 2013, 23:25

Teona ne se palsi........ (smile) ,jas pred da ostanam bev domakin na ovaa bakterija brzo ja resivme...ne me fakaj za zbor prvite apcinja zaboraviv kako se vikaa vtorite bea sumamed mislam,nejse se resivme ama pievme I dvajcata zatoa sto se prenesuva preku polov odnos mislam,sto svrha edniot ako se leci a drugiot pak ja ima,osven ako ne vi e zabraneto za odnosi (confus) kako I da e cim si ja dobila soodvetnata terapija jas mislam vo brzo vreme se ke bide ok,poteska e za lecenje vo odnos terapijata(apcinja po jaki) ali ne e tolku dosadna kako kandidata ili slicno jas taka mislam,ne panici mila se ke bide vo red cim ste ja otkrile na vreme,eden kup trudnici nitu znaat deka ja imaat pa si ragaat zdravi pravi bebcinja....so lesno da ti pomine bremenosta pa za nekoj mesec guski so maleckoto (a2) (a2) (a2) (bu)

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Ureaplasma urealyticum во бременост

Post by Happy^_^ » 12 Jul 2014, 16:35

Знам дека замарам со глупости ама... (unsure)
Пред малку бев на сладолед со другарка, исто така бремена, и сакаше да проба и нормално и дадов, од моето лажиче.
За по некое време да ми каже дека имала кламидија и уреоплазма (cold) (cold) (cold) (cold)
Е сега за уреоплазма читав може да се пренесе преку плунка.. И сега сум (cold) (cold) (cold)
Се надевам нисам ја те срече (cry1)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Ureaplasma urealyticum во бременост

Post by Lejla7 » 12 Jul 2014, 16:49

Хепи, ако е бремена како може да има уреаплазма и хламидија? Мислиш лечена инфекција, така?
Немој да паничиш, веројатно ништо не се случило.За да не ти е шубе консултирај се со матичен дали треба да испиташ.Ама ако го лечела тоа сега веќе го нема. И колку и да е бремена, друг пат речи и со прст да си брцне, а не со твоето лажиче!Така се пренесуваат и други бактерии. Ај Бог да чува

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Ureaplasma urealyticum во бременост

Post by Happy^_^ » 14 Jul 2014, 11:16

Фала Лејла што си ми пишала, дури сега видов (a2)
Се слушнав со пријател, специјализира гинекологија и ми рече да не се плашам. Многу ретко се пренесувала таа бактерија преку плунка. И ми рече во најлош случај ако сум ја закачила ќе се активира по скоро месец дена а секако тогаш ми следуваат брисеви, сега и да направам нема да покаже.
Нека не чува Господ сите, а мене памет за друг пат (smile)

Одговори

Return to “Здравје и компликации во бременоста”