Алергија во бременост

Здравје и компликации во бременоста. Совети за здрава бременост, наши иксуства и како да се избегнат и надминат компликациите.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Алергија во бременост

Post by ripcence » 24 Sep 2013, 11:21

И мене ми се појавуваа и во двете бремености, и сега веќе осеќам околу папокот ужасно ме чеша иако нема уште ништо, на лекар ми рекоа затоа што си бела (confus) и тоа само на стомакот-ужасно чеша, се мачкав со белата течна пудра за сипаници. Да не ти е на мисла кога ќе отидеш кај гинекологот, прашај си. (a2)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Алергија во бременост

Post by Lejla7 » 11 Jul 2016, 16:08

Пред двa денa стaпaлaтa пoчнaa ужaснo дa ме чешaaт, гoрниoт дел пoтoчнo. Немaм никaкoв oсип, нo oд чешaње приметив декa сум си нaпрaвилa ситни рaнички. Пoмислив декa е мoжеби oд сувa кoжa бидејќи и длaнките истo тaкa ме чешaaт кoгa ми се суви, пoсебнo при темперaтурни прoмени и си стaвив млекo зa телo. Мaлку се пoдoбри ситуaцијaтa, и сaмo пoвременo ме чешa, нo приметувaм декa се шири чешaњетo и кoн дoлниoт дел нa нoзете.

И штo ми требaше дa прoсурфaм, штo ли не прoчитaв нa Интернет. Дa немaм хoлестaзa? Дури сум нa ум дa прaвaм и крвнa сликa (иaкo скoрo прaвев и беше вo ред), дa не случaјнo е тoa. Пишувa декa се јaвувa пoчестo вo третo трoмесечие aмa не е исклучoк и пoрaнo, a нoси ризик зa плoдoт.

Сте имaле ли вaквo сличнo чешaње вo бременoст и штo се пoкaжa декa е?

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1422
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Алергија во бременост

Post by SMESKO » 07 Apr 2017, 18:50

Во оваа бременост за прв пат алергија на полен,ми се затна носот,кивање и постојано секрет од носот ми течеше.Сега фала му на Бога значително се подобри ситуацијата аико дишењето преку нос сеуште ми е ограничено и си имам мака,ама не е толку страшно како на почеток

Одговори

Return to “Здравје и компликации во бременоста”