Некомпетентен цервикс, серклаж

Здравје и компликации во бременоста. Совети за здрава бременост, наши иксуства и како да се избегнат и надминат компликациите.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Одговори
Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11055
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5850 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Некомпетентен цервикс, серклаж

Post by Debora » 16 Jan 2010, 16:09

ШТО Е ЦЕРВИКС

Цериксот или вратот на матката е долниот, тесен дел од матката, кој завршува во вагиналиот канал.

Цервиксот има мал отвор, низ кој може да влезе спермата и да истече менструалната крв. Кога ќе дојде до бременост, овој отвор се затвара со секрети. Секретите формираат така наречен мукозен чеп. Затварањето на отворот на цервиксот се прави со цел бебето да се заштити од разни инфекции, кои би можеле да навлезат преку него во матката.

Во текот на бременоста цервиксот треба да биде издолжен, тврд и затворен се до крајот на бременоста. Кон крајот на бременста цервиксот омекнува, се скратува и мукозниот чеп, кој дотогаш го затворал паѓа. Тоа е припрема за породувањето.
ШТО Е НЕКОМПЕТЕНТЕН ЦЕРВИКС
Некомпетентниот цервикс е всшност цервикс, кој е премногу слаб за да остане затворен до крајот на бременоста. Како што напредува бременоста и бебето станува потешко, така расте и притисокот врз цервиксот. Кај некои жени, тоа предизвикува цервиксот да се отвори без контракции. Последиците можат да бидат предвремено породување или абортус...

http://www.tvoebebe.com/BREMENOST/cervix.php

marinela999
Домашен член
Домашен член
Мислења: 898
Придружен: 14 Jun 2011, 18:32
Му се допанале: 3 пати
Им се допаднал: 6 пати

Re: Некомпетентен цервикс

Post by marinela999 » 27 Oct 2011, 13:08

Pricinata za mojot docen spontan(21nedela) mozno e ova da bese pricinata, bidejki nemase nisto drugo(nemase bakterija, nemase pukanje na bodenjakot) kako odgovor, mojot doktor mi go navede i ova kako mozna pricina, deka cerviksot e poslab i ne dodrzal. Lek za ova e cerklas i lezenje.Toa planiraa i mene da mi go napravat ama ne docekav.Za naredna bremenost toa ke mi go napravat sigurno bidejki ako e toa pricinata moze povtorno da se sluci. (kup)

liliput78
Нов член
Нов член
Мислења: 8
Придружен: 31 Jul 2011, 11:27

Re: Некомпетентен цервикс

Post by liliput78 » 13 Jan 2012, 12:04

Zdravo marinela,
posle neuspesnoto ivf koe go imav vo juli 2011 za koja celo vreme mi pomagase so tvoite odgovori jas celo vreme ve sledev i ve citav.Bev mnogu razocarana od ivf ama Gospod ne iznenaduva koga najmalku ocekuvame, taka posle eden mesec od ivf ostanav trudna spontano. I sega sum 20 nedela i posakuvam site da stigneme do posakuvanoto (b4) .
Jas sakav da te prasam poveke za spontaniot sto si go imala vo 21 nedela. Dali imase nekoja bolka prethodno i kako se sluci toa da doktorite ne utvrdat za nekompetentniot cervikus??
Jas mnogu se plasam bidejki od 12 nedela se lecam od bakterii (enterococcus, esherija coli,kandida) i nikako da se izlecam, ednoto se leci se pojavuva drugo. Doktorot mi rece deka mora da se lecam od site bakterii ako ima potreba od cerklaz. Vo 14 nedela mi merese dr.lazarevski od sistina cervikus i rece deka sega e dobro dolzinata. Sega cekam pak da odam za brisevi i da baram da merat dolzinata na cervikus za da slucajno da ne treba cerklaz.
Ti posakuvam mnogu sreka i bez taa naporna postapka za ivf da te izraduva Gospod so bfp (b4) .

marinela999
Домашен член
Домашен член
Мислења: 898
Придружен: 14 Jun 2011, 18:32
Му се допанале: 3 пати
Им се допаднал: 6 пати

Re: Некомпетентен цервикс

Post by marinela999 » 13 Jan 2012, 13:26

Liliput мила фала ти на желбите, чул те господ па да биде природно и кај мене (smile) .
Јас бев на 4д тоа редовно што следува околу 21 недела и се беше во ред. Следниот ден веќе почнав да чувствувам некаква болка, ама незнам од каде ми доагаше, не беше некоја болка во матката јас мислев дека стомак ме боли.Ама бидејќи предходниот ден беше се во ред на 4д не помислив дека е нешто со бременоста. Следниот ден отидов на лекар за секој случај и тогаш ме задржаа. Планираа церклаш, ама мораше да се смират контракциите( всушност јас сум почнала да добивам контракции). Мегутоа на денот кога требаше да ми го прават јас прокрварев, за да следниот ден се случи тоа што се случи.
Колку што јас гледав што ми правеа не приметив дека ми го измерија цервиксот и до тогаш немаше никаква причина за мерење. Мислам дека тоа не е нешто што го прават редовно при секоја бременост. Незнам навистина како и зошто се случи тоа што ми се случи, ама навистина беше "гром од ведро небо" и тотално неочекувано.
А тебе зошто воопшто ти го измерија? Зошто сакаат да ти прават церклаш?Има некоја причина или?Баш ме интересира дали самоиницијативно и без причина ти го направија тоа?
Немој да се секираш, секако дека кај секоја бременост постои ризик, меѓутоа тоа незначи дека тоа тебе ќе ти се случи. Ако така гледаме и секој ден, никој од нас незнае што може да му се случи нели??А тоа незначи дека треба да живееме во страв (smile)
(a2) (a2) Извини на долгиот пост ,ако имаш некое прашање слободно пиши ми.

Опушти се и уживај си во бременоста (joy) (bu) (bu) (a2) (a2) (a2)

marinela999
Домашен член
Домашен член
Мислења: 898
Придружен: 14 Jun 2011, 18:32
Му се допанале: 3 пати
Им се допаднал: 6 пати

Re: Некомпетентен цервикс

Post by marinela999 » 13 Jan 2012, 13:31

И заборавив да ти пишам дека мене не ми кажаа сигурно дека е тоа причината, ама има шанси бидејќи не се најде друга причина...а може не е ни тоа..едноставно така требало да биде (sad1) (a2) (a2)

liliput78
Нов член
Нов член
Мислења: 8
Придружен: 31 Jul 2011, 11:27

Re: Некомпетентен цервикс

Post by liliput78 » 13 Jan 2012, 19:24

Marinela, fala ti mnogu za odgovorot.
Jas od pocetokot na bremenosta imav nekoi bolki koi bea povremeni ama poveke custvuvav kako vaginalna bolka a ne bolka na matkata. Koga go prasav doktorot mi rece deka mozno e poradi bakteriite da gi imam bolkite. Megutoa podocna pocnav se pocesto da gi imam i koga mu rekov na doktorot togas mi merese cevikus (so vaginalno eho)za da ne slucajno se skratil cervikusot bidejki i toa predizvikalo bolka pa da ima potreba od cerklaz, no se bese vo red i deka bolkite najverojatno mi se od bakteriite. Ama jas ne mozam da se smiram bidejki nedaj Boze da ima potreba od cerklaz jas uste ne sum izlecena od bakteriite a se otruv od antibiotici (cefaleksin, amoksiklav, pancev). Denes zakazav termin za kaj dr. petrevska za skrining i brisevi bidejki lazarevski gi vodi do 12 nedela, pa ke ja zamolam uste ednas da mi meri cervikus.

Izvini sto te vrakav nazad no stvarno me iznenadi kako moze tolku brzo da dojde do najlosoto i deka ne mozele nisto da intervenirat doktorite!!! A koj ti pravese 4D?
Sepak Gospod e golem i ke bide togas koga toj ke rece, nase e samo da se trudime i da se nadevame. Mila ti ja pustam cela moja sreka i da ne izraduvas so bfp .

marinela999
Домашен член
Домашен член
Мислења: 898
Придружен: 14 Jun 2011, 18:32
Му се допанале: 3 пати
Им се допаднал: 6 пати

Re: Некомпетентен цервикс

Post by marinela999 » 13 Jan 2012, 20:25

Фала ти Лилипут. И јас многу се чудам сеуште како за миг се тргна во погрешна насока. Навистина незнам, и тоа мн ме копка бидејќи никогаш не ја дознав точната причина.
Ако така се мери цервиксот може и мене ми го мереле а да не сум знаела или ако сум заборавила. Докторите направија колку што можеа, ама веќе кога почнав да добивам јаки контракции неможеше ништо да се направи. Инаку бев во болница 8 дена и тие 6 пред да ми се случи спонтаниот бев на терапија за да се спречи ама.....ете не успеаа. Мислам дека единствено нешто што можеше да се направи беше церклаш- мегутоа требаше да се направи мн порано. Тоа никој неможеше да го претпостави бидејки немав проблеми, мегутоа за следна бременост ќе мора да ми направат и тоа рано до 12 недела. 4д ми правеше др.Димчев во систина.
Немој да се секираш, ова што мене ми се случи се случува мн ретко. Несакам и да ти пишувам да не ти ставам во глава грижи па да размислуваш. (a2) (a2) . Оди редовно на лекар и кажувај си што и како имаш мака и не се секирај.
Фала ти за среќата што ми ја пушташ, сигурно дека после се ми е мн потребна (a2) (a2) (a2)

prvenka
Домашен член
Домашен член
Мислења: 580
Придружен: 19 Mar 2010, 09:05
Му се допанале: 5 пати
Им се допаднал: 27 пати

Re: Некомпетентен цервикс

Post by prvenka » 18 Jan 2012, 20:40

I mene d-r mi merese dolzina na cerviks,bese 38mm neznam kolku treba da bide (confus) Kolku bese kaj vas (confus)

liliput78
Нов член
Нов член
Мислења: 8
Придружен: 31 Jul 2011, 11:27

Re: Некомпетентен цервикс

Post by liliput78 » 19 Jan 2012, 10:52

Marinela mila znam deka e tesko i jas sum celata so grizi. Mozno e kaj tebe propustile da ti merat navreme cerviks megutoa nekade procitav deka ne e bitno samo dolzinata tuku bitno e i da ne dojde do omeknuvanje ili otvoranje na grloto na matkata. Zatoa samo pozitivno (thumbsup) i slednata bremenost baraj sama da ti pravat cerklaz porano bidejki najdobro bilo da se napravi najkasno do 16 nedela.
Jas vcera bev kaj dr.Petrevska na 4D eho, mi merese cerviks i bez jas da i kazam, bese 42mm (so abdominalno eho) i rece deka e vo red i deka nema potreba od cerklaz. Ja prasav za bolkite mi rece deka nema nekoja pricina za bolkite i deka se e vo red so bebeto. Edinstveno sto me zagirzi bese toa sto placentata bila do grloto na matkata i deka od toa moze da se javi krvarenje (confus) i moze da se komplicira rabotata i strogo ni zabrani odnosi.
Prvenka ne znam kolku treba da bide dolzinata na cerviksot, zavisi i vo koja nedela si bidejkji na kraj na bremenosta normalno e da se skrati. Jas sum 20 nedela i doktorkata mi rece deka e vo red 42mm.

marinela999
Домашен член
Домашен член
Мислења: 898
Придружен: 14 Jun 2011, 18:32
Му се допанале: 3 пати
Им се допаднал: 6 пати

Re: Некомпетентен цервикс

Post by marinela999 » 19 Jan 2012, 11:21

Liliput баш ми е драго дека било во ред. За другото не се секирај па може да се издржи без односи (dve).позз (kup)

Одговори

Return to “Здравје и компликации во бременоста”