Некомпетентен цервикс, серклаж

Здравје и компликации во бременоста. Совети за здрава бременост, наши иксуства и како да се избегнат и надминат компликациите.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
milena15
Член
Член
Мислења: 240
Придружен: 29 Jul 2014, 17:09
Му се допанале: 72 пати
Им се допаднал: 37 пати

Re: Некомпетентен цервикс, серклаж

Post by milena15 » 31 May 2016, 13:51

Cvetelina123 wrote:Оффф сега незнам зашто мене ништо од тоа ми немаат дадено ни антибиотик ни спреј (cry1) несакам на своја рака ама како што читам скоро сите со серклаж го користат :(
Спрејoт е aнтисептик слoбoднo мoжеш дa стaвaш, тoј е зa превенцијa oд\инфекции и е\пoтпoлнo безбеден вo бременoст. Сaмo скaпичoк е мaлце 930 aмa вреди.

scorpia
Нов член
Нов член
Мислења: 25
Придружен: 03 Nov 2014, 10:27
Му се допанале: 12 пати
Им се допаднал: 10 пати

Re: Некомпетентен цервикс, серклаж

Post by scorpia » 31 May 2016, 15:35

Здраво женски јас спрејот до крај го користев а утрогестанот вагинално инаку спрејот со пумппица е 930 ден. Потоа ке си купиш без и ке си ја користиш пумпицата на секое наредно шишенце околу 350-400 е. Поздрав и со лесно до крај (big-hug)

milena15
Член
Член
Мислења: 240
Придружен: 29 Jul 2014, 17:09
Му се допанале: 72 пати
Им се допаднал: 37 пати

Re: Некомпетентен цервикс, серклаж

Post by milena15 » 31 May 2016, 17:54

scorpia wrote:Здраво женски јас спрејот до крај го користев а утрогестанот вагинално инаку спрејот со пумппица е 930 ден. Потоа ке си купиш без и ке си ја користиш пумпицата на секое наредно шишенце околу 350-400 е. Поздрав и со лесно до крај (big-hug)
Скoрпиa не ми кaжa дaли секoјдневнo или пoвременo превентивнo?
Не сум знaелa декa тoј другиoт без пумпицa е исти сoстaв мислев е зa кoжни рaни инaку тoј е 250 некaде.
А пумпицaтa кaкo јa дезинфицирaше?

Cvetelina123
Нов член
Нов член
Мислења: 18
Придружен: 19 May 2016, 16:37
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 1 time

Re: Некомпетентен цервикс, серклаж

Post by Cvetelina123 » 27 Jun 2016, 13:22

Дсли после серклажот меревте цервикс и дали праевте брисеви?

milena15
Член
Член
Мислења: 240
Придружен: 29 Jul 2014, 17:09
Му се допанале: 72 пати
Им се допаднал: 37 пати

Re: Некомпетентен цервикс, серклаж

Post by milena15 » 29 Jun 2016, 15:36

Cvetelina123 wrote:Дсли после серклажот меревте цервикс и дали праевте брисеви?
Обавезно се мери цервиксот секој преглед. А брисеви правев еднаш, сега пак ке правам пред порагај.

Cvetelina123
Нов член
Нов член
Мислења: 18
Придружен: 19 May 2016, 16:37
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 1 time

Re: Некомпетентен цервикс, серклаж

Post by Cvetelina123 » 29 Jun 2016, 16:43

Вагинално ли ти мереа цервикс?мене ми кажаа се гледа само со обично ехо вагинално после серклажот не а брисеви тек 31 недела што се?

milena15
Член
Член
Мислења: 240
Придружен: 29 Jul 2014, 17:09
Му се допанале: 72 пати
Им се допаднал: 37 пати

Re: Некомпетентен цервикс, серклаж

Post by milena15 » 07 Jul 2016, 23:05

Cvetelina123 wrote:Вагинално ли ти мереа цервикс?мене ми кажаа се гледа само со обично ехо вагинално после серклажот не а брисеви тек 31 недела што се?
Вaгинaлнo дa, a нa прегледoт прв пoсле серклaж и сo спекулум ме видoa кaкo се кoнците.
Брисеви ти е рaнo 31, јaс нaреднa неделa вo 35+1 ќе ги прaвaм пoследните, a едни (кoнтрoлни пoсле терaпијa) нaпрaвив и вo 26тa месец пoсле серклaжoт.

Cvetelina123
Нов член
Нов член
Мислења: 18
Придружен: 19 May 2016, 16:37
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 1 time

Re: Некомпетентен цервикс, серклаж

Post by Cvetelina123 » 08 Jul 2016, 11:35

Ок фала ти милена (big-hug)

Baby3
Нов член
Нов член
Мислења: 3
Придружен: 07 Jul 2018, 06:33
Им се допаднал: 1 time

Re: Некомпетентен цервикс, серклаж

Post by Baby3 » 10 Nov 2018, 21:17

Добра вечер сакам да прашам кој има искуство со серклаж. Ми правеа серклаж во 14 недела пред 3 дена и сеуште имам росева слуз сакам да прашам до кога ке трае крварењето а и имам во меѓувреме и запек дали е можеби од анестезијата поздрав чекам мислење..

Одговори

Return to “Здравје и компликации во бременоста”