Некомпетентен цервикс, серклаж

Здравје и компликации во бременоста. Совети за здрава бременост, наши иксуства и како да се избегнат и надминат компликациите.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
only44you
Редовен член
Редовен член
Мислења: 305
Придружен: 21 Sep 2014, 00:49
Му се допанале: 278 пати
Им се допаднал: 95 пати

Re: Некомпетентен цервикс, серклаж

Post by only44you » 06 Apr 2015, 23:12

Мораш!!! (l2)

scorpia
Нов член
Нов член
Мислења: 25
Придружен: 03 Nov 2014, 10:27
Му се допанале: 12 пати
Им се допаднал: 10 пати

Re: Некомпетентен цервикс, серклаж

Post by scorpia » 07 Apr 2015, 12:02

Zdravo Lide, kako sto citav za serklazi bidejki i jas imam praveno vo 20 nedela ima nekolku vidovi a toj laparaskopskiot e transabdominalen, se stava na zeni kaj koi ke otkrijat deka cerviksot im e nekompetentet uste pred bremenost i so celosna anastezija mislam deka e kako kaj site i e uspesen taka da obavezno napravi si pred da ostanes bremena kako sto ti kazale vo Remenik slusaj si eden ginekolog. Jas vo Sistina pravev. Ic ne mu ja misli bidi si pozitivna so Gospod napred i te cekame posle so (t3) . Pozdrav.

lide86
Нов член
Нов член
Мислења: 75
Придружен: 10 Aug 2013, 16:27
Му се допанале: 14 пати
Им се допаднал: 40 пати

Re: Некомпетентен цервикс, серклаж

Post by lide86 » 07 Apr 2015, 12:49

Здраво скорпија (smile) Фала за советот, за споделеното искуство и пред се за искрените желби (smile) Па изгледа ќе го правам, сега на 15ти на контрола и ќе договориме дата. Поздрав (big-hug)

merlin
Редовен член
Редовен член
Мислења: 257
Придружен: 19 Apr 2013, 14:49
Му се допанале: 184 пати
Им се допаднал: 98 пати

Re: Некомпетентен цервикс, серклаж

Post by merlin » 07 Apr 2015, 23:52

Lide86 јас сум со абдоминален серклаж и сега сум 22 недела. немој да се двоумиш во ставањето на серклажот, јас еве, се чувствувам најнормалн, значи домашните обврски си ги извршувам најнормално, си одам на пазар, умерено шетам и мислам дека водам најнормален труднички живот, дури и здравите трудници ги редуцираат обрските така да скоро се е исто. имам пишано на темата, серклажот го правев во Систина и од др сум презадоволна од стручноста, тој не збори мн но добро си ја врши работата. денес бев на скрининг и рече долу е комплетно затворено и ми закажа контрола за 6 недели..ми дозволи патувања нормално во нашата држава, за подалеку и онака не би се нафатила. Уште еднаш, немој да се двоумиш да го ставиш и раат да си бидеш и физички и психички. јас лично ич не го сакам димитров, јас бев кај него и 4 години само не тапкаше по рамо..во систина за неполна година од првиот преглед и серклаж и еве пола бременост помината. за кај и да се одлучиш со лесно (racinja)

only44you
Редовен член
Редовен член
Мислења: 305
Придружен: 21 Sep 2014, 00:49
Му се допанале: 278 пати
Им се допаднал: 95 пати

Re: Некомпетентен цервикс, серклаж

Post by only44you » 07 Apr 2015, 23:59

merlin wrote:Lide86 јас сум со абдоминален серклаж и сега сум 22 недела. немој да се двоумиш во ставањето на серклажот, јас еве, се чувствувам најнормалн, значи домашните обврски си ги извршувам најнормално, си одам на пазар, умерено шетам и мислам дека водам најнормален труднички живот, дури и здравите трудници ги редуцираат обрските така да скоро се е исто. имам пишано на темата, серклажот го правев во Систина и од др сум презадоволна од стручноста, тој не збори мн но добро си ја врши работата. денес бев на скрининг и рече долу е комплетно затворено и ми закажа контрола за 6 недели..ми дозволи патувања нормално во нашата држава, за подалеку и онака не би се нафатила. Уште еднаш, немој да се двоумиш да го ставиш и раат да си бидеш и физички и психички. јас лично ич не го сакам димитров, јас бев кај него и 4 години само не тапкаше по рамо..во систина за неполна година од првиот преглед и серклаж и еве пола бременост помината. за кај и да се одлучиш со лесно (racinja)
Merlin мила, како остана ти бремена ? По природен пат или со ивф? И ако можеш да ми кажеш кај кој доктор одиш во Систина ?

lide86
Нов член
Нов член
Мислења: 75
Придружен: 10 Aug 2013, 16:27
Му се допанале: 14 пати
Им се допаднал: 40 пати

Re: Некомпетентен цервикс, серклаж

Post by lide86 » 08 Apr 2015, 00:06

Мерлин фала ти најмногу за споделеното искуство (big-hug) Баш сакав да прочитам мислење од некој што го направил и баш ми е мило што читам вакви позитивни впечатоци за серклажот (smile) Значи дефинитивно го правам, само планирам кај Димитров, тој ми отстрануваше и септум и многу убаво го среди, не би менувала сега, се навикнавме еден на друг (smile) Само уште ако не е тајна колку те чинеше тебе серклажот во Систина? Инаку имај си најлесна бременост и уште полесен пороѓај, сега одвај чекам да ни го донесеш на свет бебчето (smile) Огромна прегратка (big-hug)

merlin
Редовен член
Редовен член
Мислења: 257
Придружен: 19 Apr 2013, 14:49
Му се допанале: 184 пати
Им се допаднал: 98 пати

Re: Некомпетентен цервикс, серклаж

Post by merlin » 08 Apr 2015, 10:01

only44you ќе ти одговарам на кратко да не ги мешаме темите а ако те интересира повеќе да пишаме на соодветните теми. јас сум со инсеминација од кај др Лазаревски и тој ме водеше до 12 недела а сега сум кај др Панчевски.

lide86 мене во Систина ме чинеше негде околу 70 000 мислам ич не ми текнува, само знам дека како повеќе ми кажаа па излезе нешто помалку, може имам пишано претходно, не ми текнува..но сега е поскапо, така имам слушнато..
Ви благодарам за убавите желби, посакувам од се срце што сакате господ да ви даде..и ќе биде, со силна верба.. (thumbsup)

lide86
Нов член
Нов член
Мислења: 75
Придружен: 10 Aug 2013, 16:27
Му се допанале: 14 пати
Им се допаднал: 40 пати

Re: Некомпетентен цервикс, серклаж

Post by lide86 » 08 Apr 2015, 12:51

Фала на одговор Мерлин (smile) Исто и мене толку ми рекоа во Ремедика, 1200евра. Ајде здравје во Среда сум на последна контрола и договарање за зафатот, па ќе ве известам што ќе се случи (smile) Ве гушкам сите (kup)

zasekogas
Нов член
Нов член
Мислења: 26
Придружен: 18 Feb 2015, 13:07
Им се допаднал: 2 пати

Re: Некомпетентен цервикс, серклаж

Post by zasekogas » 30 Apr 2015, 23:49

Zdravo Merlin sakav da te prasam dali abdonomenalniot serklaz go pravese pred bremenost i posle kolku vreme ostana bremena znaci kako sto procitav so toj serklaz ne mora da lezis tuku najnormalno si funkcioniras ne mora da lezis vo krevet kako obicniot serklaz bidejki jas prethodno pravev obicen serklaz vo 16 nedela lezev vo krevet i vo 26 nedela mi pukna vodenjakot i go izgubiv plodot

lide86
Нов член
Нов член
Мислења: 75
Придружен: 10 Aug 2013, 16:27
Му се допанале: 14 пати
Им се допаднал: 40 пати

Re: Некомпетентен цервикс, серклаж

Post by lide86 » 01 May 2015, 00:06

Засекогаш јас кога зборував со Димитров, ми рече дека после 2 циклуси после серклажот можам да пробувам за бременост, а за лежење ми рече не би требало да треба, нормално да се пазам, ама не строго лежење (smile) Е сега Мерлин кога ќе види, ќе го каже и нејзиното искуство (smile) Инаку јас се одлучив да го правам серклажот во бременост, трансабдоминално на клиника. Здравје, да останам бремена па во 12та недела би го правела серклажот (smile)

Одговори

Return to “Здравје и компликации во бременоста”