Некомпетентен цервикс, серклаж

Здравје и компликации во бременоста. Совети за здрава бременост, наши иксуства и како да се избегнат и надминат компликациите.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Junior
Нов член
Нов член
Мислења: 32
Придружен: 02 Oct 2015, 23:50
Му се допанале: 17 пати
Им се допаднал: 9 пати

Re: Некомпетентен цервикс, серклаж

Post by Junior » 03 Oct 2015, 00:05

Zdravo na site.jas pravev konizacija pred eden mesec pa me interesira dali serklazot se pravi zadolzitelno vo vakvi slucaevi ili zavisi...

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Некомпетентен цервикс, серклаж

Post by Радост » 03 Oct 2015, 01:40

 ! Message from:
Ве молиме пишувајте на кирилица!
Зависи, секој случај посебна приказна. Со Бога напред остани бремена и после ќе се консултираш со докторот, дали ќе е доволно само да одмараш или ќе мора и интервенција.

ververica
Нов член
Нов член
Мислења: 1
Придружен: 10 Dec 2015, 09:38
Му се допанале: 1 time

Re: Некомпетентен цервикс, серклаж

Post by ververica » 10 Dec 2015, 09:45

Dragi mesinja nova sum na forumov ve citam celo vreme nemav bas mnogu vreme za pisuvanje bidejki idev na rabota no sega sum na boleduvanje pa resiv i da vi se pridruzam (smile) ...imam eden problem pa ve molam da spodelite iskustvva so mene...25+1 sum...zavcera mi go merea grloto na matkata vo sistina i mi e 25mm...dosega ne mi e mereno i toa e najverojatno propust na mojata maticna na koja otkako i kazav veli deka grloto ne se meri vo rutinski pregledi tuka samo ako imas bolki:@ znaci sreka sto otidov na pregledov zosto celo vreme sum navaka nataka voopsto ne odmaram a mojava momentalna sostojba bara strogo miruvanje...mi dadoa terapija utrogestan vaginaleti strogo miruvanje i kontrola pose 2 nedeli...doktorkata mi kaza deka mozebi ke treba da se pravi serklaz:worried: Jas kolku sto procitav serklazot se pravi pocesto vo porani nedeli vo sesti sedmi mesec se pravi mnogu poretko..a isto i dobiv informacija deka na klinikive se pravi serklaz do 17 gn a posle 17-ta ned pravatt samo vo sistina i remedika? Ve molam ako nekoj ima slicno iskustvo da spodeli zagrizena sum...Vi blagodaram odnapred:)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Некомпетентен цервикс, серклаж

Post by Радост » 10 Dec 2015, 12:36

Верверица (dobr) ти посакувам убава дружба и лесна бременост. (t3)
Во иднина би те замолила да користиш кирилица, тоа ни е едно правило на форумов.

За скратеното грло се надевам ќе се јави друга мамичка да те утеши дека со строго мирување, терапија и редовни контроли, ќе биде се во ред! (rad)

milena15
Член
Член
Мислења: 240
Придружен: 29 Jul 2014, 17:09
Му се допанале: 72 пати
Им се допаднал: 37 пати

Re: Некомпетентен цервикс, серклаж

Post by milena15 » 16 Apr 2016, 20:36

Мене денес ми нaпрaвијa итен серклaж вo систинa, oд никaде нигде си oтидoв вчерa нa скрининг, грлoтo 20мм ептен се скрaтилo и oдмa ме зaдржaa, штo дa кaжaм гoспoд некa ми пoмoгне сaмo :(

borjana
Редовен член
Редовен член
Мислења: 406
Придружен: 19 Apr 2015, 23:42
Му се допанале: 81 пати
Им се допаднал: 205 пати

Re: Некомпетентен цервикс, серклаж

Post by borjana » 16 Apr 2016, 21:38

Миленче од дново на срцево ти посакувам се да биде во најдобар ред, со Господ напред сигурно ке се среди доволно се мачеше по патот до бебе ти посакувам од сега со најголема леснотија и проблем да си ја износис до крај бременоста (a2)

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1422
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Некомпетентен цервикс, серклаж

Post by SMESKO » 17 Apr 2016, 13:48

Милена душо каде е Господ никој не е,во секое лошо нешто добро,и самата си го знаеш тоа,гали го мешко и уживајте си во (t3)

Lena_nela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1155
Придружен: 13 Dec 2013, 15:56
Му се допанале: 1200 пати
Им се допаднал: 825 пати

Re: Некомпетентен цервикс, серклаж

Post by Lena_nela » 18 Apr 2016, 08:01

Милена (big-hug) се ке биде цо ред,не се секирај,сега одмарај и слушај ги др.што викаат
(love5)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Некомпетентен цервикс, серклаж

Post by Lejla7 » 18 Apr 2016, 12:14

Милена, се ќе биде во ред. Битно откриле дека е скратено грлото и преземале мерки. Не се секирај, лежи си, одмарај си и уживај во следните месеци од бременоста. Се ќе биде како што треба. Те гушкам (big-hug)

Cvetelina123
Нов член
Нов член
Мислења: 18
Придружен: 19 May 2016, 16:37
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 1 time

Re: Некомпетентен цервикс, серклаж

Post by Cvetelina123 » 19 May 2016, 18:12

Здраво девојќи и јас сум нова :) сакав да ве прашам за искуства за серклаж во 16 недела сум сакам да го правам на клиника па ме интересира дали ве задржаа после тоа и што пиевте и дали стававте утрохестан..кај кој доктор и дали после тоа моравте да лежите? Добро би ми дошле вашите искуства

Одговори

Return to “Здравје и компликации во бременоста”