Некомпетентен цервикс, серклаж

Здравје и компликации во бременоста. Совети за здрава бременост, наши иксуства и како да се избегнат и надминат компликациите.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
scorpia
Нов член
Нов член
Мислења: 25
Придружен: 03 Nov 2014, 10:27
Му се допанале: 12 пати
Им се допаднал: 10 пати

Re: Некомпетентен цервикс, серклаж

Post by scorpia » 20 May 2016, 09:53

Здраво цветелина јас правев серклаж во 20 недела во Систина кај Др. Петровска и супер поминав со целосна анестезија се прави и останав еден ден. Ставав утрогестан два пати на ден и едно спрејче Октанисепт за одржувањњ хигиена.Една недела строго мирував и потоа на контрола ми рече може да се движам да шетам одев на контроли скоро секоја недела до 7 месец, и фала богу си беше се во ред се породив во 38 недела тогаш и ми го извади серклажот си имам прекрасна керкичка која ке полни 11 месеци. Прашувај ако ти треба нешто. Со лесно и ти поскувам се најдобро (big-hug)

Cvetelina123
Нов член
Нов член
Мислења: 18
Придружен: 19 May 2016, 16:37
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 1 time

Re: Некомпетентен цервикс, серклаж

Post by Cvetelina123 » 20 May 2016, 12:43

Фала ти scorpia дали имасе некакви болки после серклажот или кога го вадат боли или..? (cry1)

scorpia
Нов член
Нов член
Мислења: 25
Придружен: 03 Nov 2014, 10:27
Му се допанале: 12 пати
Им се допаднал: 10 пати

Re: Некомпетентен цервикс, серклаж

Post by scorpia » 20 May 2016, 12:54

Немав болки само малку крв од интервенција тој ден што е нормално а немав ни кога го вадеа кратко трае кога го ставаат 15-20 минути така ми рекоа :) мене баш конец ми ставаа и потоа грлото на матката си беше ок 3 и нешто сантиметри. Поздрав.

Cvetelina123
Нов член
Нов член
Мислења: 18
Придружен: 19 May 2016, 16:37
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 1 time

Re: Некомпетентен цервикс, серклаж

Post by Cvetelina123 » 20 May 2016, 16:48

Фала ти многу (big-hug)

Cvetelina123
Нов член
Нов член
Мислења: 18
Придружен: 19 May 2016, 16:37
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 1 time

Re: Некомпетентен цервикс, серклаж

Post by Cvetelina123 » 28 May 2016, 10:42

Здраво девојки мене спрејот и антибиотиви ме ми дадоа вие од лога почнавте да ги лористите и до кога?

scorpia
Нов член
Нов член
Мислења: 25
Придружен: 03 Nov 2014, 10:27
Му се допанале: 12 пати
Им се допаднал: 10 пати

Re: Некомпетентен цервикс, серклаж

Post by scorpia » 28 May 2016, 20:53

Здраво цветелина изгледа си зависи од докторите јас пиев една недела антибиотик спрејот почнав да го користам по една недела и си го користев до крај исто и утрогестанот го користев до една недела пред да се породам и магнезиум директ по едно на ден. Прашај си го пак гинеколигот што ти правеше серклаж и не земај ништо на своја рака. Поздрав и со лесно.
(t3)

Cvetelina123
Нов член
Нов член
Мислења: 18
Придружен: 19 May 2016, 16:37
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 1 time

Re: Некомпетентен цервикс, серклаж

Post by Cvetelina123 » 29 May 2016, 10:06

Само магнозол,магнезиум и утрогестан да ги пијам не вагинално и за две недели на контрола друго нисто .ти како го користеше утрогестанот? (t3) (re)

milena15
Член
Член
Мислења: 240
Придружен: 29 Jul 2014, 17:09
Му се допанале: 72 пати
Им се допаднал: 37 пати

Re: Некомпетентен цервикс, серклаж

Post by milena15 » 31 May 2016, 07:45

Cvetelina јас правев серклаж во 22 недела сега сум веке 29 та :) после серклажот пиев антибиотик пет дена, утрогестанот го пијам сеуште и еднаш неделно се боцкам со прогестерон, магнезиум се подразбира и сум на строго мирување само до вц и малце низ дома.
Исто така ставав на два наврата до сега спреј октеносепт, вагиналети за заштита на микрофлората три пакетчиња до сега. ( вагисан, линекс лејди, ацидосалус) .
После серклажот немав никакви болки, исцедоци и сл.
Last edited by milena15 on 31 May 2016, 07:49, edited 1 time in total.

milena15
Член
Член
Мислења: 240
Придружен: 29 Jul 2014, 17:09
Му се допанале: 72 пати
Им се допаднал: 37 пати

Re: Некомпетентен цервикс, серклаж

Post by milena15 » 31 May 2016, 07:47

scorpia wrote:Здраво цветелина изгледа си зависи од докторите јас пиев една недела антибиотик спрејот почнав да го користам по една недела и си го користев до крај исто и утрогестанот го користев до една недела пред да се породам и магнезиум директ по едно на ден. Прашај си го пак гинеколигот што ти правеше серклаж и не земај ништо на своја рака. Поздрав и со лесно.
(t3)
scorpia ме интересира за спрејот, јас до сега потрошив две кутичиња од него го ставав по 3 пати дневно така ми кажаа и за недела дена се потрошуваше. Ти како го користеше, секојдневно додека се породиш, паузи немаше?

Cvetelina123
Нов член
Нов член
Мислења: 18
Придружен: 19 May 2016, 16:37
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 1 time

Re: Некомпетентен цервикс, серклаж

Post by Cvetelina123 » 31 May 2016, 13:05

Оффф сега незнам зашто мене ништо од тоа ми немаат дадено ни антибиотик ни спреј (cry1) несакам на своја рака ама како што читам скоро сите со серклаж го користат :(

Одговори

Return to “Здравје и компликации во бременоста”