Крварење во текот на бременоста

Здравје и компликации во бременоста. Совети за здрава бременост, наши иксуства и како да се избегнат и надминат компликациите.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1422
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Крварење во текот на бременоста

Post by SMESKO » 24 Aug 2016, 08:31

Ха,ако се исполни мојата желба ќе биде така ама ако е на мм желбата тогаш ќе биде машко (love5) Лејла (big-hug)

Да прашам овие Утрогестан се за крварењето или за поддршка на (t3) .Ако беа за крварењето не требаше да престани до сега,еве вака сум веќе 8 дена (confus)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Крварење во текот на бременоста

Post by Lejla7 » 24 Aug 2016, 09:07

И зa двете рaбoти се. Ќе пoмине, и јaс претхoдниoт пaт имaв кaфеaвo oкoлу десетинa денa, пoтoa се исчисти. Стaвaв Кринoн гел нaместo Утрoгестaн. Мoже е некoјa стaрa крв штo се чисти, a кaј некoи трудници се јaвувa и нештo сличнo нa менструaлнo крвaрење. Сaмo трпение и без пaникa (big-hug)

Lena_nela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1155
Придружен: 13 Dec 2013, 15:56
Му се допанале: 1200 пати
Им се допаднал: 825 пати

Re: Крварење во текот на бременоста

Post by Lena_nela » 24 Aug 2016, 09:18

Смешко јас мислам дека се за подршка на (t3) зш јас на почеток имав исцедок (некој ден) и тогаш пиев добрастон ( исто за подршка па ваљда и за стопирање на крварење) ,а од 7 месец ставав утрогестан и кога влегов во 36 недела др.ми ги прекина и јас мислам дека одма ми почнаа контракции не јаки но обавезно секој втор ден.Затоа мислам дека се тие за подршка на (t3)
Смешко а др.што вика, само бебуш да си расте (love5)

Лејла не претекна :grin:

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1422
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Крварење во текот на бременоста

Post by SMESKO » 24 Aug 2016, 11:59

Лена Нела др ништо не вика (rp) дури не ме ни прегледа како што треба,го пикна тоа вагинално ехо и за секунда го изваде-да има бременост ќе пиеш Утрогестан 2 пати по 1 од 100 мг,може и орално и се гледаме за 2 недели на контрола-само тоа го кажа.

Сега се надевам дека ќе прекине краврењето кое е малку ама го има и на бришење и на влошка и е кафеаво понекогаш како на бело удира ама тоа од Утрогестанот.

LunaSofija
Нов член
Нов член
Мислења: 2
Придружен: 24 Oct 2018, 10:56
Им се допаднал: 3 пати

Re: Крварење во текот на бременоста

Post by LunaSofija » 24 Oct 2018, 11:42

Здраво. Јас сум 6+6 и прокрварев кафеаво пред два дена. отидов на клиника ми рекоа гестациската кеса е издолжена и да мирувам и да чекам што ќе биде. Денес бев кај матичната и го слушнав срцето си чукаше добро. Ми стави прогестерон депо инекција и строго мирување. Се недавам дека ќе биде добро. Ќе си лежам, си читам книги и си мирувам. Морам да мислам позитивно (big-hug)

Одговори

Return to “Здравје и компликации во бременоста”