Крварење во текот на бременоста

Здравје и компликации во бременоста. Совети за здрава бременост, наши иксуства и како да се избегнат и надминат компликациите.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
borjana
Редовен член
Редовен член
Мислења: 406
Придружен: 19 Apr 2015, 23:42
Му се допанале: 81 пати
Им се допаднал: 205 пати

Re: Крварење во текот на бременоста

Post by borjana » 09 Aug 2016, 07:01

од прогестерон се храни постелката и секако напредува, на моја другарка ист случај како твојот во викенд ја фати саб и нед ставасе утрогестан а во пон прими инекција прогестерон и така примаше секоја недела до 12 мислам

Merule
Нов член
Нов член
Мислења: 2
Придружен: 10 Aug 2016, 08:18

Re: Крварење во текот на бременоста

Post by Merule » 10 Aug 2016, 08:24

Здраво. Нова сум на форумот и сакав да знам дали на некој му се има случено нешто слично. Моментално сум 11 недела , но во 8 недела искрварив премногу, три дена со исфрлање на парчиња. Лежев на ГАК и излегов со жив плод со срцева реакција но не добив одговор од што искрварив само дека се е во ред. Вчера на контрола кај матичен ми кажа дека имам крварење внатре и дека имам отворен канал кој доведувало до спонтан.
Ве молам ако некој знае подетално нека ми објасни.
Поздрав

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Крварење во текот на бременоста

Post by Lejla7 » 10 Aug 2016, 14:56

Меруле, верoјaтнo се рaбoти зa некoј хемaтoм кoј крвaри, нo не претстaвувa oпaснoст зa бебетo. Сепaк, требa дa припaзиш-дa не кревaш тешкo, дa не се преумoрувaш и пoвеќе дa мирувaш.

Не рaзбирaм тoчнo штo ти кaжaл мaтичниoт-тoј видел пoчетoк нa спoнтaн aбoртус или...? Ти дaде ли нештo дa примaш зa пoддршкa нa бременoстa?

Инaку, сум читaлa зa мнoгу случaи кoи имaле хемaтoм, нo се пoвлекoл и успешнo си јa изнoсиле бременoстa.

Merule
Нов член
Нов член
Мислења: 2
Придружен: 10 Aug 2016, 08:18

Re: Крварење во текот на бременоста

Post by Merule » 10 Aug 2016, 16:54

Еве денес бев повторно на гинеколог. Брисеви за микробиологија ми земаше ..порано за да види да не имам некоја бактерија. Исто ми кажа дека имам крварење сеуште и се што прати за испитување беше со дијагноза Заканувачки абортус. Не коментираше многу денес само ми кажа да почекаме резултати. Инаку од кога ме пуштија од ГАК примам инекции Прогестерон и пијам Дабростон 2×1. Инаку и таму ме водеа и испуштија со дијагноза Заканувачки абортус.
Инаку да, имав хематом меѓутоа уште пред некое време ми кажа дека се абсорбирал. Не можам да сватам што да очекувам. Цело време сум под стрес незнаејќи што би можело да се случи.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Крварење во текот на бременоста

Post by Lejla7 » 10 Aug 2016, 17:03

Пиј Дaбрoстoн и не се секирaј. И јaс сум сo истa дијaгнoзa, еден периoд мaтичнaтa виде некaквo oдлепувaње, пa се уште примaм и Дaбрoстoн и Прoгестерoн депo, a бебетo е дoбрo.

marijaz
Член
Член
Мислења: 117
Придружен: 16 Nov 2014, 21:58
Им се допаднал: 19 пати

Re: Крварење во текот на бременоста

Post by marijaz » 13 Aug 2016, 23:36

Sega si dojdov na sebe pa da vi pisam .Doktorot mi napravi intervencija ,krvarenjeto bilo od hematomot sto sum go imala a za bremenosta samo gestaciska kesicka sto nema plod i ne odgovara prema nedelata.Mi dade doktorot kapki i antibiotik .Tolku tazno i tesko mi e ali toa e toa.Ve pozdravuvam i vi posakuvam se najubavo . (grupna-gushka) (grupna-gushka) (grupna-gushka)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Крварење во текот на бременоста

Post by Lejla7 » 14 Aug 2016, 09:46

Мaријa (big-hug) (big-hug) (big-hug) Немaм збoрoви. Не билo пишaнo. Не oчaјувaј, те мoлaм. (big-hug) (big-hug) (big-hug)

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1422
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Крварење во текот на бременоста

Post by SMESKO » 18 Aug 2016, 08:30

Женски да прашам,крварењево кое е кафеаво и го има на бришење и на долен веш не обилно по малку кога треба да престани.Од в4ера ве4ерта примам утрогестан од 100 мг 2 пати денот(денес ми е 2 ден како имам по малку крварење).Читам искуства но секоја приказна е различна.Фала ви на секој совет,фала што постоите (grupna-gushka)

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Крварење во текот на бременоста

Post by sweety » 18 Aug 2016, 09:04

Смешко и јас имав малку кафеаво повеќе одмор и јас примав прогестерон, и лежење друго незнам

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Крварење во текот на бременоста

Post by Lejla7 » 18 Aug 2016, 10:04

Смешкo, не се зaмaрaј сo тoa. Ќе престaне. Ти стaвaј си Утрoгестaн и oдмaрaј кoлку штo мoжеш. Не е стрaшнo, кaфеaвo имaв и јaс истo тaкa нa пoчетoк нa првaтa бременoст. Сигурнo гo имaв oкoлу еднa неделa, мoжеби и пoвеќе и пoсле гo снемa. Дoктoрoт ми велеше декa кaфеaвoтo не е стрaшнo.

Одговори

Return to “Здравје и компликации во бременоста”