Гестациски дијабетес

Здравје и компликации во бременоста. Совети за здрава бременост, наши иксуства и како да се избегнат и надминат компликациите.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
saska075
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1714
Придружен: 17 Apr 2012, 19:48
Му се допанале: 335 пати
Им се допаднал: 614 пати

Re: Гестациски дијабетес

Post by saska075 » 18 Feb 2014, 11:54

За жал немам убави вести. Денес правев ОГГТ тест и шеќерот ми е малку покачен.
На гладно ми беше 5.1, Го испив грозниот раствор со шеќер,
По еден час беше 11,5
По два часа беше 9.5
Уфффф дијета обавезно, ама ако ми дадат терапија (sad1) Веќе неможам ни денови од работа да земам, ни да ме пуштаат порано, ништо. Сите кредити ги искористив. Само да не ми речат да одам Скопје на Ендокринологија.
Може да ми кажете вие што сте пиеле што ви откриле гестациски дијабетес??

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Гестациски дијабетес

Post by Debora » 18 Feb 2014, 12:55

Сашка не се плаши од тие лекови, имам читано дека е добро да се пијат и кога е во прашање блага форма на гестациски дијабетис, се разбира докторот ќе ти каже дали треба да ги пиеш. Само не се плаши, нема да му наштетат на бебето, напротив. (kup)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Гестациски дијабетес

Post by Радост » 18 Feb 2014, 14:06

Сашка не е многу страшно ама мораш да внимаваш на храната зошто во последните недели и самиот шеќер се качува. Биди дисциплинирана и нема да имаш имаш проблем. Мое мислење на овие резултати е дека нема да ти дадат лекови и ќе ти речат со диета да го контролираш. Ќе мораш и после јадење неколку пати во неделата да го измериш, па затоа мој совет, а и гинекологот верувам дека исто ќе те советува - да појдеш кај ендокринолог зошто ќе ти објасни се и ќе ти даде инструкции.

Не се плаши, ништо не е страшно додека се контролира. (a2)


И, заборави на зденките веќе. :)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Гестациски дијабетес

Post by Радост » 04 Mar 2014, 01:02

Сашка како си? Што ти кажа докторот? Мереше ли пак шеќер на гладно? Шеташ ли доволно?

(a2)

saska075
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1714
Придружен: 17 Apr 2012, 19:48
Му се допанале: 335 пати
Им се допаднал: 614 пати

Re: Гестациски дијабетес

Post by saska075 » 04 Mar 2014, 09:45

3 пати од тогаш имам направено дневен профил на шеќерот. 6 пати се боцкав во денот по шема и на гладно и јадена и шеќерот ми беше од 4 до 7. А со оптеретување 9,5.
Ми рекоа само строга диета, избегавам благо и густи сокови, само чоколадна плазма јадам зошто морам барем малку да внесам благо, ме тера. Црн леб јадам и избегавам секакви тестенини. За 10 дена сум пак на контрола.
Инаку шетам и на работа одам и навечер по 1 час обавезно шетаме со ММ
Фала ти мила што ме праша како сум

ani4ka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 427
Придружен: 14 Jun 2012, 12:09
Му се допанале: 98 пати
Им се допаднал: 204 пати

Re: Гестациски дијабетес

Post by ani4ka » 04 Mar 2014, 10:18

lele sashka pa ti poveke od pola pat si pominala veke..jas sega vidov na tikerceto.. so lesno mila. cuvaj se i teraj kako dosega so izbegavanje na blago i testenini, pesaci i ke bides dobra. imam prijatelka so gestaciski dijabet i od koga i go najdoa vnimava sto jade pa dobra e. eve pred poragaj e. (kup)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Гестациски дијабетес

Post by Радост » 04 Mar 2014, 11:48

Сашка јас знам колкава е потребата од благо ама внимавај. Мој совет ти е кога ќе кризираш да јадеш чоколадо за дијабетичари, така хидратите и калориите ќе ги внесуваш ама ќе ги избегнеш шеќерите.

И не се грижи, не се алармантни вредностите. (a2)

mila21
Нов член
Нов член
Мислења: 21
Придружен: 07 Jun 2012, 12:00
Им се допаднал: 2 пати

Re: Гестациски дијабетес

Post by mila21 » 17 Nov 2016, 21:03

Ako moze od poiskusni mamicki sovet bremena sum 26nedela sama go pobarav ispituvanjeto za skrien seker zosto si go pravev i so prvoto dete samo sto sega mi izleze pozitivno imeno na gladno sekerot mi beshe 4.5 a so glikoza posle eden cas 14.70 pa potoa posle dva casa 7.90 prviot i tretiot se vo granici na normala no vtoriot e mnogu pokacen i sega na dieta sum a ne deka jadam mnogu ne znam sto moze da mi pomogne da se namali ne sakam da mu nastetam na bebeto :(

Одговори

Return to “Здравје и компликации во бременоста”