Засилено чукање на срцето во бременост

Здравје и компликации во бременоста. Совети за здрава бременост, наши иксуства и како да се избегнат и надминат компликациите.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Засилено чукање на срцето во бременост

Post by sweety » 02 Jun 2015, 09:57

Да се пријавам и овде, имам засилено чукање на срцето сега не е многу јако но кога лежам на левата страна го осеќам и ми смета ,вчера мерев и притисок ми беше паднат 107 со 70 а откуцајот 72, се напив бедоксин прочитав дека е безбеден

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Засилено чукање на срцето во бременост

Post by happiness » 02 Jun 2015, 10:22

Sweety bedoksin i jas piev mislam prvoto tromesecie deka sekoj den po edno taka mi imashe receno maticniot genikolog...
Mene otkocuvanjata mi se 100 vo prosek i pred bremenost i vo bremenost i sega posle poroduvanje....
Pravev ekg mi rekoja deka e okej
Neka pomini ova za brzo i uzivaj so meshe (love5)

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Засилено чукање на срцето во бременост

Post by ivvi<3 » 02 Jun 2015, 10:45

Свити, истиот проблем го имав и јас, со тоа што мене пулсот ми се качуваше и до 130, а притисокот ми беше околу 100-90 со 60. Бидејќи пиев и магнезиум плус бедоксин, матичната и докторката што ми ја водеше бременоста, ми рекоа да ги намалам дозите на магнезиум и бедоксин, бидејќи низок притисок предизвикувал брзо срцебиење. Бев доста зачудена, затоа што отсекогаш тахикардија сум поврзувала со висок притисок, никогаш со низок. Најдобро да се јавиш на доктор, за вакви работи тој најдобро ќе ти каже. Со помин да е.

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Засилено чукање на срцето во бременост

Post by ivvi<3 » 02 Jun 2015, 10:54

И да надополнам, дека ова ми се случуваше во седми месец. Имав висок, па низок притисок, па после варијации, со силно чукање на срцето, а пулсот во ред. Доста непријатно!

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Засилено чукање на срцето во бременост

Post by sweety » 02 Jun 2015, 16:04

Фала ви на советите, прв пат слушам дека низок притисок поврзано е со тахикардија , ете и од што било вчерашното лупање, не беше многу , но баш како Иви што пишала малку непријатно е не ми дозволи да заспијам, ако пак се повторува ќе одам до матичната .

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Засилено чукање на срцето во бременост

Post by ivvi<3 » 02 Jun 2015, 16:33

Свити, не знам што да ти кажам, мене тоа ми го кажаа и ми намалија магнезиум и бедоксин од 3×1 на 1 на ден и така ми се среди. Секогаш кога ќе го осетев тоа срцебиење пиев и по една чаша вода, ама не ми текнува дали ми помагаше или не. Ќе се среди тоа, без грижи :)

Bebce
Нов член
Нов член
Мислења: 9
Придружен: 02 Apr 2018, 10:02
Му се допанале: 4 пати
Им се допаднал: 3 пати

Re: Засилено чукање на срцето во бременост

Post by Bebce » 15 Jul 2018, 21:20

Здраво (smile) . Овде една испаничена трудница. 14та недела сум, а еве веќе неколку дена срцето ми чука брзо, кога мирувам се смирува, но само што ќе станам од кревет веднаш забрзува...Не знам дали е и на психичка база дека го мислам цело време и го очекувам она лупање. Утре ќе испитувам крв, детална анализа со тироидна со се па ќе видиме...Како се справувавте вие? Дали има некој што вака се чувствува сега?

Одговори

Return to “Здравје и компликации во бременоста”