Засилено чукање на срцето во бременост

Здравје и компликации во бременоста. Совети за здрава бременост, наши иксуства и како да се избегнат и надминат компликациите.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Neda_Jovan
Редовен член
Редовен член
Мислења: 384
Придружен: 18 Jun 2013, 14:40
Му се допанале: 362 пати
Им се допаднал: 155 пати

Засилено чукање на срцето во бременост

Post by Neda_Jovan » 21 May 2014, 16:03

Mesinja edno prasanje : denovive imam zasileno lupanje na srceto i sto e pocesto - preskoknuvanje na srceto (scared)
Od sto mislite deka bi mozelo da bide: Vremeto, lekovi (pijam Folna MG i autirox od 25mg ama ne sum menuvala terapija), tezina (sum polnicka)?
Malku se isplasiv sega od pred 30 min ne mi se smiruva voopsto - na lekar sum vo ponedelnik . Inace 10 nedela sum

Fala koj znae

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Трудници ајде на муабет, кафе и благце

Post by sweety » 21 May 2014, 16:07

Неда јован јас многу не се разбирам а да се напиеш вода со повеќе шеќер или неѕнам далис мееш бедоксин Б6 леле за ова второво не сум сигурна питај ја матичната или некој ако имал искуство

snegulka83
Редовен член
Редовен член
Мислења: 446
Придружен: 14 Nov 2013, 12:15
Му се допанале: 87 пати
Им се допаднал: 102 пати

Re: Трудници ајде на муабет, кафе и благце

Post by snegulka83 » 21 May 2014, 16:10

Неда_јован а на последното мерење колку ти беше ТСХ, кога си следно на контрола за тироидната? Мислам дека нема никаков проблем, гледај одмори малку.

snegulka83
Редовен член
Редовен член
Мислења: 446
Придружен: 14 Nov 2013, 12:15
Му се допанале: 87 пати
Им се допаднал: 102 пати

Re: Трудници ајде на муабет, кафе и благце

Post by snegulka83 » 21 May 2014, 16:13

И уште ова да не повраќаш многу па да си дехидрирана и ти е паднат притисокот?

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Забрзано чукање на срцето

Post by Debora » 21 May 2014, 19:05

Ја раздвоив темава, оти многу трудници се жалеа на забрзано / засилено чукање на срцето - а немаме таква тема за да ги прочитаме тие постови на едно место. Пишете тука искусните. (kup)

mama2
Член
Член
Мислења: 180
Придружен: 17 Dec 2013, 13:39
Location: Битола
Му се допанале: 163 пати
Им се допаднал: 92 пати

Re: Засилено чукање на срцето во бременост

Post by mama2 » 21 May 2014, 19:37

Неда Јован мислам дека е нормално да чука забрзано бидејќи сега пумпа повеќе крв.И мене ми се случува да добијам тахикардија, ама поминува, легни во таков момент, одмори малку и ќе се смири (love5)

hrizantema
Домашен член
Домашен член
Мислења: 516
Придружен: 01 Nov 2013, 11:44
Му се допанале: 150 пати
Им се допаднал: 252 пати

Re: Засилено чукање на срцето во бременост

Post by hrizantema » 22 May 2014, 08:26

ОФ Неда Јован еве и мене овие денови изгледа хормоните ми отидоа до плафон и почнав да добивам сред ноќ како напад на паника и срцето ми лупа како лудо.Ама изгледа нормално е ова што ни се случува,ако не помине види провери притисок

Neda_Jovan
Редовен член
Редовен член
Мислења: 384
Придружен: 18 Jun 2013, 14:40
Му се допанале: 362 пати
Им се допаднал: 155 пати

Re: Засилено чукање на срцето во бременост

Post by Neda_Jovan » 22 May 2014, 09:48

Dobro utro mesinja.
Snegulka - na posledna kontrola na TSH bev koga doznav deka sum ostanala bremena - t.e pred eden mesec - togas TSH mi bese 2.02 i doktorkata rece deka nema potreba od menuvanje terapija (25mg/dnevno jas krsam 50mg na pola (25 mg e deficiten veke mesec dena)). Mi kaza da dojdam za 2 meseca na kotrola, no mene mi izgleda mnogu daleku i na svoja raka resiv da go iskontroliram na mesec dena - utre ke odam i rezultati vo ponedelnik, pa ke vidime. I mene mi pomina taa misla niz glava da ne skoknal TSH pa da mi e od toa ova lupanje i preskoknuvanje.
Ne povarakam mnogu - samo koga epten mi e loso sama ke se isforsiram i povarakam. No eve od vcera mi e malku poarno - najverojatno teloto mi se navikna na hormonite. Taka bese i so prvata bremenost (no vakvo lupanje na srce ne pomnam). Denovive i kaslam i me stegaat gradite od kaslanjeto - moze i toa da e (kako istrazitel sum :))
A pritisokot mi e standard nizok (80 so 60 i sl...) go dobiv i mi ostana od prethodnata bremenost - i se uste si go imam
fala vi devojki na brzite odgovori - i nokeska mi preripnuvase i ne me ostavase da spijam. Denes eve gledam deka koga ke se zarabotam poveke mi lupa. Odmor mi treba - zedov sloboden den vo ponedelnik pa ke vidime

pozdravce

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Засилено чукање на срцето во бременост

Post by Радост » 22 May 2014, 12:39

Се повеќе ќе осеќам како Хепи, сигурна дека пратив пост ноќеска, а го нема. (rolll)

Неда, јас имав мака со тахикардијата цела бременост. Искрено ме намачи. Пиев по три пати Бедоксин и колку толку се одржуваше се до кај 7-8 месец кога стана неподносливо и со Бедоксин и во спиење ми одеше до 130 откуцаи па некогаш немав здив и муабет да сврзам. Тогаш кардиолог ми препиша два пати од 80 Верапамил. За нив не сум сигурна дали можат пред второ тромесечие ама за Бедоксинот знам дека е тотално безбеден. Пиј од него по потреба и разговарај со лекар за понатаму. Иако можеби после 4-ти месец ќе се смири кај тебе зошто често и тоа се случува.

Не се плаши, знам дека ти е тешко ама на бебчето нема да му наштетиш.

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Засилено чукање на срцето во бременост

Post by Happy^_^ » 22 May 2014, 12:44

Неда Јован и јас сум иста со срцебиењето а најчесто кога лежам на грб или кога се движам најадена

Одговори

Return to “Здравје и компликации во бременоста”