Миом на матка за време на бременост

Здравје и компликации во бременоста. Совети за здрава бременост, наши иксуства и како да се избегнат и надминат компликациите.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Одговори
munecabrava
Нов член
Нов член
Мислења: 2
Придружен: 05 Jun 2015, 23:00
Му се допанале: 3 пати

Миом на матка за време на бременост

Post by munecabrava » 05 Jun 2015, 23:14

Здраво на сите!!!Е сега јас сум нова тука и би сакала да ја отворам темава ,па кој нешто знае или има некое искуство нека пише! Имам 10 годишно дете и мината година забраменив по втор пат, но пред да забременам ми беше пронајден миом на матката во внатрешниот дел.Во 12та недела од бременоста имав спонтан абортус и мораше да бидам подложена на киретажа ,но никој не ми посочи дека проблем е миомот.Сега после 1 година од спонтаниот повторно сум бремена (4недела) и сум преплашена да не ми се повтори истото .Би сакала да го споделите вашето мислење или уште подобро искуство :)

only44you
Редовен член
Редовен член
Мислења: 305
Придружен: 21 Sep 2014, 00:49
Му се допанале: 278 пати
Им се допаднал: 95 пати

Re: Миом на матка за време на бременост

Post by only44you » 06 Jun 2015, 12:27

Мила, а зошто не го отстранивте миомот после киретажата или пред да останеш повторно бремена, кога веке сте уочиле дека тој бил проблемот за спонтаниот ???

munecabrava
Нов член
Нов член
Мислења: 2
Придружен: 05 Jun 2015, 23:00
Му се допанале: 3 пати

Re: Миом на матка за време на бременост

Post by munecabrava » 06 Jun 2015, 16:20

После киретажата ми требаше долго време да се опоравам, секако дека ке ја направев таа интервенција , само чекав погоден момент.Но еве што се случи :(

only44you
Редовен член
Редовен член
Мислења: 305
Придружен: 21 Sep 2014, 00:49
Му се допанале: 278 пати
Им се допаднал: 95 пати

Re: Миом на матка за време на бременост

Post by only44you » 06 Jun 2015, 17:19

Оффф леле мила моја... Јас би ти кажала само повнимателно да се прати сега бременоста, повеќе мирување и гледај оди кај некој поискусен гинеколог...Мора да има решение ...

А природно ли остануваш бремена ?

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Миом на матка за време на бременост

Post by Debora » 06 Jun 2015, 18:55

munecabrava wrote:Здраво на сите!!!Е сега јас сум нова тука и би сакала да ја отворам темава ,па кој нешто знае или има некое искуство нека пише! Имам 10 годишно дете и мината година забраменив по втор пат, но пред да забременам ми беше пронајден миом на матката во внатрешниот дел.Во 12та недела од бременоста имав спонтан абортус и мораше да бидам подложена на киретажа ,но никој не ми посочи дека проблем е миомот.Сега после 1 година од спонтаниот повторно сум бремена (4недела) и сум преплашена да не ми се повтори истото .Би сакала да го споделите вашето мислење или уште подобро искуство :)
Самата викаш дека никој не ти посочил дека спонтаниот е од миомот, може да е од еден голем куп други работи.
Јас имам миом, ама сите лекари ми рекоа дека е на такво место да не би пречел во случај на евентуална бременост. Значи зависи од местото на кое се наоѓе и ниту еден лекар не ми рекол да го оперирам. Ако го извадиш немаш гаранција дека нема брзо да се врати, а во некои случаи можат да се јават и повеќе. Затоа често пати подобро е да не се чепка, ако не се гледа дека би бил проблематичен.
Друга работа, некогаш миомите во текот на бременоста значително можат да пораснат и тоа може да биде опасно, но од друга страна понекогаш и сосема исчезнуваат како што расте бебето.
Пробај да се смириш и да имаш позитивна мисла. Миомот воопшпшто не мора да значи спонтан абортус.

Crnokosaa
Домашен член
Домашен член
Мислења: 572
Придружен: 11 Nov 2012, 22:16
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 236 пати

Re: Миом на матка за време на бременост

Post by Crnokosaa » 06 Jun 2015, 19:25

Zdravo Munecabrava, dobredojde na forumot! Daj boze samo za ubavi raboti da pisuvas i so lesno da ja iznosis bremenosta !
E sea da ti kazam , majkami imala tri miomcina od po 2cm na nadvoresniot zid na matkata koga bila bremena so mene , no i rekle deka nema da i smetaat vo bremenosta. Koga se porodila najverojatno edniot se iscistil nekako i ostanale dva koi gi operirase duri po 20 godini. Ama poslednite dve god imase mn krvarenja . E sea kaj tebe se vnatresni zatoa neznam da ti kazam , podobro zboruvaj pobrzo so doktor za da najdite nekoe resenie , i nedajboze da mu nastetat na bebeto . (prayer)

Одговори

Return to “Здравје и компликации во бременоста”