Clexane инекции во бременоста

Здравје и компликации во бременоста. Совети за здрава бременост, наши иксуства и како да се избегнат и надминат компликациите.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Novatrudnica
Нов член
Нов член
Мислења: 43
Придружен: 15 Nov 2010, 13:29

Re: Clexane инекции во бременоста

Post by Novatrudnica » 31 May 2011, 11:53

Мене гинекологот ме испрати рутински на трансфузиологија иако се е ок со мене и со бебето, супер напредува има 2 кг во 33 недела, постелката е во ред. Е сега на резултатот имам намалени тромбоцити а покачени димери и тоа на 3800. Не ми е јасно едно со друго. Некое искуство? Ич не сакам сега пред крај да примам клексан,ама ќе видам утре што ке каже трансфузиологот.

JasminaJN
Домашен член
Домашен член
Мислења: 627
Придружен: 09 May 2011, 15:18
Им се допаднал: 3 пати

Re: Clexane инекции во бременоста

Post by JasminaJN » 31 May 2011, 13:44

Кај трудниците е вообичаено д-димерите да се повисоки.Меме ме прати докторката на трансфузиологија дека увиде дека главчето на бебето не напредува еднакво како сите други делови при мерењата што ги правеше секој месец на ехо.Имаше сомнеж дека постелката не пропушта доволно храна. Д-Диметжрите ми беа енормно зголемени 7200 некаде. И ми дадоа клексан примив прво 12, па 24 за да дојдат во нормала д-димерите.Со следните прегледи развојот на бебето беше ок.Ова го примав при крај на бременоста некаде 8-ми месец
Нова трудница се надевам дека ти помогнав малце
Поздравче (smile)

Novatrudnica
Нов член
Нов член
Мислења: 43
Придружен: 15 Nov 2010, 13:29

Re: Clexane инекции во бременоста

Post by Novatrudnica » 31 May 2011, 14:49

Па мене баш тоа ми е чудно сите што имаат покаќени Д - Димери имаат проблем со развој на детето или постелката. Кај мене се е во ред, а сепак се покачени.

JasminaJN
Домашен член
Домашен член
Мислења: 627
Придружен: 09 May 2011, 15:18
Им се допаднал: 3 пати

Re: Clexane инекции во бременоста

Post by JasminaJN » 31 May 2011, 15:04

Novatrudnica wrote:Па мене баш тоа ми е чудно сите што имаат покаќени Д - Димери имаат проблем со развој на детето или постелката. Кај мене се е во ред, а сепак се покачени.
Велат дека трудниците вообичаено имаат покачени д-димери, мене ми беа дупло од твоите.Мислам дека немаш потреби од грижи, а и ќе разговараш со трансфузиологот тој ќе ти објасни.
Поздрав

Matea27
Домашен член
Домашен член
Мислења: 867
Придружен: 02 Feb 2011, 11:15
Му се допанале: 151 пати
Им се допаднал: 47 пати

Re: Clexane инекции во бременоста

Post by Matea27 » 14 Dec 2012, 00:01

Девојки ај ве молам тие што имате примано клексан пишете ми колку време ги примавте,дали откако ке се намалат д-димерите се прекинува со примање???
моите д-димери пред 4 недели беа 1134 и мојот гинеколог ми даде да примам клексан од 0,2 еднаш на ден и ми кажа дај да не ризикуваме пошто сум со ин витро,и вика ке си ги примаш до пораѓај...сега за две недели ке одам да ги проверам и имам контрола и кај гинекологот и ке видам што ке ми каже,чудно ми е ова,а плус и пијам аспирин од самиот почеток на бременоста...со бебето е се во ред,нема никаков проблем со растењето и со постелката се е во ред до сега...
дај пишете ми како сте поминале вие...ве молам

Herra
Редовен член
Редовен член
Мислења: 264
Придружен: 12 Dec 2011, 03:13
Му се допанале: 107 пати
Им се допаднал: 22 пати

Re: Clexane инекции во бременоста

Post by Herra » 02 Mar 2013, 01:11

Некако изгледа нико не ја чита оваа тема (unsure) Да ве прашам нешто девојки, инекцииве се примаат во стомак? Ова ми го кажа другара пред некој саат кога се слушнавме ама не беше сигурна, па ве молам некој нека пише дали е ова точно, некако страв ме фати малку (ner) А исто ми рече дека можело и јас сама да си ги ставам (unsure) Во понеделник ќе одам пак кај Ефремовски и да видиме што ќе каже трансфузиологот ама до тогаш уффф, ќе си пукнам, само на тоа мислам од кога дојдов дома (cry1)

Matea27
Домашен член
Домашен член
Мислења: 867
Придружен: 02 Feb 2011, 11:15
Му се допанале: 151 пати
Им се допаднал: 47 пати

Re: Clexane инекции во бременоста

Post by Matea27 » 02 Mar 2013, 08:09

може и во стомак и во рака...
јас ги ставав во рака,на почеток одев секој ден медицинска сестра да ми ги става ама после мм се научи и тој ми ги ставаше...не е ништо страшно,малку пецкат,и се прават модрици,ама готови се па можеш и ти самата или тм да ти ги става...
ако те интересира друго слободно прашај,јас ги користев од почеток на 4 месец па се до пред некој ден...поздравчеее

Herra
Редовен член
Редовен член
Мислења: 264
Придружен: 12 Dec 2011, 03:13
Му се допанале: 107 пати
Им се допаднал: 22 пати

Re: Clexane инекции во бременоста

Post by Herra » 02 Mar 2013, 12:10

Фала ти мила за одговорот, во понеделник најверојатно тие ќе ми ја стават првата па понатаму мм ќе ме боцка, се надевам нема да биде ништо страшно, ма да сега некако безвезе ми делува кога читам дека се употребуваат до крај на бременоста а можеби и некое време после тоа (unsure) А да прашам, колку е точно тоа дека породувањето мора да биде тогаш со царски рез, доколку се примаат инекцииве до крај на бременоста? Читав некои вакви коментари, поради опасноста од искрварување што овие инекции го предизвикувале, ама па некако секоја 3та трудница ги прима, па да незнае човек што да мисли веќе (smile)

anabejbi
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1522
Придружен: 21 Nov 2012, 17:19
Му се допанале: 462 пати
Им се допаднал: 850 пати

Re: Clexane инекции во бременоста

Post by anabejbi » 22 Oct 2013, 12:15

Поради покачени д- димери 2373 во 32 г.н (според бебушот) од денес ќе примам Фраксипарин инекции кои се исти како Клексанот, препораката е да примам 30 дена по 0,6мл. дали и некој друг ги има применано овие инекции наместо Clexane. Инаку постелката ми е со лакуни од почетокот на бременоста и е во втор стемен на зрелост .

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Clexane инекции во бременоста

Post by Радост » 24 Dec 2013, 14:02

Ги добив и јас. 40мг. дневно и сама да се боцкам. Никаде на наодот не пишува колку време т.е колку инекции, па утре гинекологот ќе треба детално да ми објасни.

Има некоја скоро што ги има користено поради рефундирањето на парите?

Одговори

Return to “Здравје и компликации во бременоста”