Clexane инекции во бременоста

Здравје и компликации во бременоста. Совети за здрава бременост, наши иксуства и како да се избегнат и надминат компликациите.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Annabel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 490
Придружен: 09 Nov 2009, 21:21
Им се допаднал: 13 пати

Clexane инекции во бременоста

Post by Annabel » 10 Feb 2010, 15:09

Еве тема за Clexane инекции, со оглед на тоа што многу трудници се соочени со "потребата" истите да се примаат.

Дали ќе се примат зависи пред се од резултатите од испитувањата на Д-димерите, хемостаза и АФА, што најчесто се прави кај трудници постари од 30 години.
Овие испитувања се прават на трансфузиологија и нивното покачување е знак дека има зголемено згрутчување на крвта, што во бременоста до некаде е нормално особено при крај на бременоста. Се испитуваат и се битни (особено АФА - антифосфолипидни антитела) бидејќи се верува дека зголемените АФА доведуваат до предвремен пораѓај, спонтани абортуси и слично, но Клексанот инекции пред се се примаат и поради зголемени АФА и Д-Димери.
Се смета дека не ја поминуваат постелката и не се штетни за бебето иако нема докази за тоа. Како една од можните последици од нивното примање - но за мајката, не за бебето е зголемено крварење при пораѓајот, но ако се знае фактот дека жената била третирана со Клексан ќе се води сметка при пораѓајот. Исто така, доколку планирате да безболно да се пораѓате ќе треба да ги прекинете извесен период пред пороѓајот.

Една ваква инекција кошта околу 300 денари, а ФЗО рефундира 80% од износот.

Јас не сум стручна околу овие работи, ова е нешто што го најдов на разни страни по интернетов...Се надевам некој ќе ни се приклучи што подобро ја познава оваа проблематика.

Еден од изворите http://www.netdoctor.co.uk/medicines/100000527.html
Last edited by Annabel on 10 Feb 2010, 15:13, edited 1 time in total.

Annabel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 490
Придружен: 09 Nov 2009, 21:21
Им се допаднал: 13 пати

Re: Clexane инекции во бременоста

Post by Annabel » 10 Feb 2010, 15:12

Мене некаде околу 32-ра недела Д-димерите ми беа 1437 (за трудница е дозволено 1500) и докторката сметаше дека најверојатно ќе треба да примам Clexane. Во 34-та недела ми се покачија на 1553, па ми рече уште малку да почекаме....Докторот што ќе ме пораѓа некако е против овие инекции.

Мене ме чуди што скоро секоја трета трудница се боцка со овие инекции, па малку ми мириса на бизнис...

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Clexane инекции во бременоста

Post by Debora » 10 Feb 2010, 15:28

Annabel wrote: Се смета дека не ја поминуваат постелката и не се штетни за бебето иако нема докази за тоа.
Мене ми е чудно како се сметаат за безбедни, ако нема докази? (confus) Можеби заради широката употреба некој ги промовира како такви, ама да се смета нешто, треба да е докажано. Во изворот кој што го наведе пишува да се примаат во бременоста само ако е тоа од есенцијална важност, баш заради недостатокот од докази.
Ова не значи дека некој треба да се плаши, ако мора да се примаат, ќе се примаат. Ама ... не и оти некој вовел таква мода.

Annabel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 490
Придружен: 09 Nov 2009, 21:21
Им се допаднал: 13 пати

Re: Clexane инекции во бременоста

Post by Annabel » 10 Feb 2010, 16:15

Не знам што да кажам, ме чуди што многу трудници ги примаат.

Верувам дека има случаеви каде навистина се неопходни...

georgieva
Нов член
Нов член
Мислења: 43
Придружен: 31 Jan 2010, 15:56
Им се допаднал: 3 пати

Re: Clexane инекции во бременоста

Post by georgieva » 10 Feb 2010, 16:21

jas gi primiv , no po poragajot ...primiv 5 br.
za mene bea zadolzitelno da gi primam...

milicka_83
Нов член
Нов член
Мислења: 16
Придружен: 18 Oct 2009, 22:36

Re: Clexane инекции во бременоста

Post by milicka_83 » 10 Feb 2010, 22:18

Јас вчера си ги земав резлутатите од трансфузиологот и покачени ми се д димерите и во 33 недела ми изнесуваат 2433,трансфузиологот ми даде clexane инекции и ми рече да ги примам 20 дена.Читав за овие инекции дека предизвикуваат обилно крварење при спонтано породување па поради тоа се препорачува оние жени што се третирани со clexane инекции да се пораѓаат со царски рез.Додека за покачени д димерите прочитав дека влијаат на плацентата и го оневозможуваат дотокот на крв кислород и храна до бебето,што како последица предизвикува слаб развој на бебето.Дали некој има искуство со овие инекции и со покачени д димери,би сакала доколку има да го сподели со нас и да ни објасни дали се јавуваат проблеми при пораѓај доколку д димерите останат покачени и во која недела се породиле.

Kalince
Нов член
Нов член
Мислења: 78
Придружен: 01 Mar 2010, 12:11
Им се допаднал: 1 time

Re: Clexane инекции во бременоста

Post by Kalince » 26 Apr 2010, 15:24

E, od denes i jas pocnav da gi primam Clexane. (sad1) Transfuziolog D-r Pavlina Gerasimova mi gi prepisa kako rezutat na pokaceni D- dimeri i na placentata imam naod za mali lakuni i fibrinski plaki (nekolku beli tocki na placentata, narodno kazano).Denes povtorno gi ispitav dimerite vo nejzinata labaratorija. Mi prepisa 14 injekcii od 40mg, no mojot ginekolog smeta deka popametno bi bilo da primam7, pa da gi proveram D-dimerite, pa ako se se uste pokaceni da isprimam uste7, ako ne se pokaceni da gi prekinam.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Clexane инекции во бременоста

Post by Debora » 26 Apr 2010, 16:05

Ништо не те кошта да го послушаш твојот гинеколог и да провериш пак после 7, па дај Боже да нема потреба да примаш уште. Ќе видиш како ќе се одвиваат работите, ама дури и да мора да ги примаш важно е да бидете добро со бебенцето.

Annabel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 490
Придружен: 09 Nov 2009, 21:21
Им се допаднал: 13 пати

Re: Clexane инекции во бременоста

Post by Annabel » 26 Apr 2010, 19:59

Калинче, се надевам дека до тогаш нема да ги примаш, ама да знаеш дека е препорачливо да се прекинат при крај на бременоста зашто предизвикуваат поголемо крварење при пороѓајот...кога ќе одиш на пороѓај треба да им нагласиш дека си ги примала овие инекции.

Kalince
Нов член
Нов член
Мислења: 78
Придружен: 01 Mar 2010, 12:11
Им се допаднал: 1 time

Re: Clexane инекции во бременоста

Post by Kalince » 26 Apr 2010, 20:08

Vi blagodaram na ubavite zborovi i na poddrskata. Dosta citav na net za ovaa problematika, i bev mnogu protiv da gi primama injekciive, ama koga se mora se mora. Da Anabel definitivno ke kazam deka gi imam primano ovie injekcii. Daj Boze samo da primam 7 i da ne mora poslem da gi primam. :YMPRAY:

Одговори

Return to “Здравје и компликации во бременоста”