Семе од коприва и друго за подобрување на крвна слика

Здравје и компликации во бременоста. Совети за здрава бременост, наши иксуства и како да се избегнат и надминат компликациите.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Семе од коприва и друго за подобрување на крвна слика

Post by ripcence » 17 Nov 2014, 20:56

Јас кога го правев ставив тегла мед, едно кесенце семе од коприва (мислам 250гр беше), и по 100гр. мелени бадеми, лешници и ореви, многу е вкусно (drool)
Ме потсети да си направам пак, железото ми е ниско, а можеш и аронија секое утро, јас почнав пак.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Семе од коприва и друго за подобрување на крвна слика

Post by Lejla7 » 17 Nov 2014, 23:09

Fala Ripcence (a2)
Ama nemam so sto da somelam lesnici i bademi...
A semeto od kopriva someleno se prodava ili kakvo e - takvo se stava?
Aronija moze da se najde vo prodavnica za zdrava hrana? Mora da e sveza ili moze susena?
Sto prasanja, izvini :ymblushing:

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Семе од коприва и друго за подобрување на крвна слика

Post by ripcence » 18 Nov 2014, 00:33

(big-hug) Само за убаво да е. Семето од коприва јас го купувам мелено и тоа и брусницата ги има во продавници за здрава храна, мислам дека продаваат и јаткасти плодови-и ги мелат таму, а брусница купувам свежа кога има, ако не замрзната, секако дома во замрзнувач ми стои.

Dreams
Нов член
Нов член
Мислења: 21
Придружен: 18 Nov 2014, 14:10
Му се допанале: 4 пати

Re: Семе од коприва и друго за подобрување на крвна слика

Post by Dreams » 19 Nov 2014, 14:14

Здраво!
И јас имам проблеми со крвта 4 месец бременост а хемоглобинот 84 во трети месец ми беше 97 значи за еден месец нагло се намалува..инаму на првата контрола почнав да пијам тотхема со вит Ц ама имав дијареа најверојатно од тотхемата па после 18 ампули престанав да пијам на втората контрола хемоглобинот уште по катастрофа ..... значи докторот ми вика МЕСО обавезно секоја ден а јас не сум некој љубител на месо па со малку месо секоја ден и правам сок секоја ден од
-1/4 цвекло
-3/4 јаболка
-2 моркови
-1лимон
-1 портокал
понекогаш маѓун и плус јајце варено секоја ден во жолчката имало доста железо и таблети секако хемавит 2*1 , инаку и др рецепт кој го немам пробано а делувал така ми кажа докторот какао со изматена жолцка. Сега сум на оваа терапија па за некоја ден ке правам контролна слика да видам дали има резултати ...наредно ако нема подобрување ке морам на хематолог па да примам железо преку крв,па трансфузија ...леле мајко....дали има некој слично искуство!
Дали некој има слично искуство и колку често конзумитате месо,дали има некој како мене што не е баш љубител на месо а има добра крвна слика?
Поздрав!

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Семе од коприва и друго за подобрување на крвна слика

Post by Lejla7 » 19 Nov 2014, 19:25

Dreams, jas ne jadam koj znae kolku meso, mislam jadam normalno - dva do tri pati nedelno i pred bremenosta krvnata slika mi bese odlicna, hemoglibinot znael da mi se kaci do 141 ( pa i krvodaritel sum). Vo bremenost e normalno da se namali. I ne e biten samo hemoglobinot tuku i serumskoto zelezo - ako toa padnalo pod 6,6 i plus hemoglobinot e drasticno namalen (pod 9) - e togas ima mesto za zagrizenost, no so suplementi i toa ke se resi. Mene mi dadoa Feroglobin ili Tothema ampuli, ama prvite mi se mnogu skapi (so ogled na trosocite za site lekovi sto gi primam), a imaat samo 10mg zelezo, a pak za ampulite slusam mnogu negativni iskustva, macni bile za pienje - pa se odluciv za treta varijanta - tableti za dzvakanje Ferrum Lek (imaat 100 mg zelezo). Ke vidam vecer kakvi se na vkus (unsure)

Jas inaku go napraviv receptot so seme od kopriva (najdov vo druga tema kade Ripcence bese pisala - 100 grama meleni orevi, isto tolku meleni bademi i lesnici, 100 g seme od kopriva, tegla med i dva limoni). Moevo do dusa izleze poveke seme od kopriva so med otkolku med so seme od kopriva (smile) em ne go staviv celoto seme, okolu 30 g mi ostanaa (pa mnogu ke mi bese zelena smesata (smile) a i vaka e). E sega ne znam po kolku lazici (supeni, kafeni) treba da jadam na den i koga - pred obrok ili po obrok. Pa koj jadel i znae neka mi pise.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Семе од коприва и друго за подобрување на крвна слика

Post by Lejla7 » 19 Nov 2014, 22:07

Ripcence, javi se .... po kolku lazici na den, koga i dali mora vitamin C so nego bidejki limon veke ima vo smesata?
Semeto od kopriva sto go kupiv jas e od Biokosmos, vo kesicka, mnogu sitni topcenca, pa ne go melev...ne znam ima li voopsto logika da se mele koga e tolku sitno, nema so sto (confus)

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Семе од коприва и друго за подобрување на крвна слика

Post by Bube » 19 Nov 2014, 23:23

Lejla I jas ne go melev semeto ama I ne go napraviv receptot :) nekade procitav deka moze po edna lazica seme od kopriva so casha jogurt nasabajle. I taka go pijam. A za feruum lek I mene mi gi dade doktorkata zelezoto mi bese 9 , ama izdrzav so niv samo 4 dena I gi bataliv. Mnogu mi bese loso od niv. Sega se trudam da go kacam zelezoto samo so zelezna hrana (smile) lekja, brokula, spanakj aronija ete koprivata pa ke vidime na slednata kontrola.
Ajde I kaj tebe dobri rez pobrgu (big-hug)

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Семе од коприва и друго за подобрување на крвна слика

Post by ripcence » 20 Nov 2014, 01:07

Еве ме, малку касно (smile)
Јас јадев по една супена лажица наутро, а и во текот на денот ако ми притекнеше на блашко си каснував по едно мало лажиче (smile) и не пиев плус вит Ц, да, заради лимонот внатре (него сум го заборавила (sneeky) )
Те чекаме со убави резултати потоа (big-hug)

Bambi
Член
Член
Мислења: 229
Придружен: 29 Oct 2011, 12:19
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 16 пати

Re: Семе од коприва и друго за подобрување на крвна слика

Post by Bambi » 20 Nov 2014, 10:36

Девојки за подобрување на крвната слика кога пиете сурупи или било што со железо треба да се пие и витамин Ц,тој го врзува железото со крвта.Таа рецетата со мед се зема по едно лажиче кафено (дрвено или пластично ) на сабајле и навечер пред јадење.Една моја пријателка во бременоста имаше многу слаба крвна слика и и препорачаа да пие Феро фолик 500,го нема кај нас во Грција само и многу и помогна,се пие само една капсула на ден.Поздрав до (kup) и се надевам ви помогнав ;-)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Семе од коприва и друго за подобрување на крвна слика

Post by Lejla7 » 20 Nov 2014, 11:10

Ne znam sto vrska bi imal materijalot od koj e napraveno laziceto iskreno (confus) na plastika bas i ne sum fan, a drveni imam samo za gotvenje, taka da nisto od toa.
Inaku vo samiot recept so medot ima limon t.e. vitamin C. I se znae deka opsto pravilo e da se zema vitamin C so bilo koj preparat na zelezo, toa i doktorite go kazuvaat, pa so Ferrum lekot pijam i vitamin C od 1000 mg. Bube, a be ne e tolku los, jas go ispiv snosti (pisuva vo upatstvoto deka moze i da se pie ne samo da se dzvaka) i nemav teskotii. Gi ispiv srede obrok, a moze i po obrok.

Pa ajde za mesec ke vidime dali nesto ke se podobri.

Одговори

Return to “Здравје и компликации во бременоста”