Семе од коприва и друго за подобрување на крвна слика

Здравје и компликации во бременоста. Совети за здрава бременост, наши иксуства и како да се избегнат и надминат компликациите.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Miki
Домашен член
Домашен член
Мислења: 600
Придружен: 09 May 2012, 17:27
Му се допанале: 33 пати
Им се допаднал: 133 пати

Re: Семе од коприва и друго за подобрување на крвна слика

Post by Miki » 20 Nov 2014, 17:07

Lejla jas vo medot stavam i taan, pola tegla med, pola tegla taan i isturam seme od kopriva (nemeleno) kolku shto moze povekje da primi. Jadev nauyro na gladno po edna lazica so ceden sok od portokal cveklo morkov jabolko (vit.C). Ama mene mi e ubavo i taka go jadam. Izbegnuvaj kalcium koga konzumiras zelezo.
Pij kakao, ama samo so voda bez mleko! So nekoe ovosje so vit.C super uzinka kje ti dojde.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Семе од коприва и друго за подобрување на крвна слика

Post by Lejla7 » 22 Nov 2014, 11:50

Fala Miki. Da, kakaoto go pijam isklucivo so voda bez mleko. Tuku navecer mi e mnogu slatko jogurt ili ajran da pijam so obrok, ke treba da do odlozam za nekolku saati po Ferrum lekot.

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Семе од коприва и друго за подобрување на крвна слика

Post by Bube » 22 Nov 2014, 21:24

Lejla i jas pocnav da gi goltam feruum lekot i ne mi se losi kako koga gi djvakav , fala ti mnoooooguuu (big-hug)

Dreams
Нов член
Нов член
Мислења: 21
Придружен: 18 Nov 2014, 14:10
Му се допанале: 4 пати

Re: Семе од коприва и друго за подобрување на крвна слика

Post by Dreams » 13 Dec 2014, 15:37

Сите имаат различно искуство и барем ке најдат некаков лек за подобруванје на крвната слика.....а јас никако да ги подобрам резултатите и покрај тоа што пијам хемавит 2*1 (во упатството пишува доволно е 1) секоја ден сок од цвекло,морков јаболки лимон и портокал....почнав веке 2/3 недели и семе од коприва со мед да конзумирам и гледам колку толку мевце да внесувам во исхраната...и пак ништо.... се тешам со тоа што не ми намален хемоглобинот од 84 сега 85 ....само да не морам да одам на трансфузиај....леле страв ме фака не сакам туга крв ..греота е и за бебчето !

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Семе од коприва и друго за подобрување на крвна слика

Post by ripcence » 31 Dec 2014, 16:15

Dreams јас сега поради слабата крвна слика и боледување бев на хематологија и кажав дека пијам Хемовит плус, докторката таму ми рече дека Хемовитит е повеќе витамини отколку железо, демек не помагал воопшто за покачување на железото и хемоглобинот. (scratch)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Семе од коприва и друго за подобрување на крвна слика

Post by Lejla7 » 31 Dec 2014, 16:44

Mene mi pomogna Ferrum Lek - tableti za dzvakanje (moze i da se goltaat). Sodrzat 100 mg zelezo, mislam poveke od koj bilo drug suplement i za eden mesec hemoglobinot mi go krenaa od 10,8 na 12,8. Gi piev vo kombinacija so vitamin C od 1000 mg (do dusa se uste gi primam). Sekako, go jadam i semeto od kopriva so med.
I uste ova - Ferrum Lek odat na recept i cinat okolu 150 denari, isplatlivo. A se na Lek Ljubljana, renomirana kompanija sekako.

Maaja
Редовен член
Редовен член
Мислења: 343
Придружен: 23 Apr 2013, 18:52
Му се допанале: 116 пати
Им се допаднал: 97 пати

Re: Семе од коприва и друго за подобрување на крвна слика

Post by Maaja » 31 Dec 2014, 18:29

Пред една недела го направив медот со семе од коприва, ама во овој рецепт нема лимон! Па да ве прашам дали лимоните ги цедите во теглата? (confus) На почеток крвта ми беше супер ама на оваа контрола серумското железо од 21.2 ми паднало на 10.1 а и хемоглобинот ми е на долна граница 11.5 (tumbdown)
Докторот ми даде хемовит ама неможев да ги најдам па замав фероглобин во него има 17мг железо .... исто примам и прегназон комплит по две на ден ( во него има по 100мг витамин ц ) незнам дали да земам плус друг суплемент со витамин ц или се доволни овие (confus)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Семе од коприва и друго за подобрување на крвна слика

Post by Lejla7 » 31 Dec 2014, 18:50

Maaja, jas smesata od med, seme od kopriva i seckani orevi, bademi i lesnici ja napraviv vo poseben pogolem sad, pa ja preturiv vo dve tegli. I tamu vo sadot go iscediv i limonot i izmesav se.

Mene mi kazaa so Ferrum lek da pijam 1000 mg vitamin C. Inaku Vit. C ima i vo Femibionot sto gi pijam, ama samo 100 mg. Prasaj si lekar. I hemoglobinot ti e dobar, dolna granica e 11, a za serumsko zelezo 6,6. Mozes i da ostanes na prenatalnite vitamini i ishranata so poveke zelezo se uste ako sakas.

Podrasticno opaganje na hemoglobin i serumsko zelezo se slucuva vo vtoro tromesecie. Jas ne piev nisto duri mi bese serumskoto zelezo 19 / 20, a hemoglobinot 11, pa i otposle koga mi padna na 11, 6 zelezoto, a hemoglobinot na 10,8 maticnata na moja inicijativa mi dade Feroglobin (koj znaejki deka e skap ne go zedov) i si prepisav Ferrum lek od opst lekar. Definitivno najdelotvoren.
Maticnite ginekolozi non stop prepisuvaat suplementi koi vo momentot se aktuelni, a postojat mnogu poubavi varijanti na recept.

Maaja
Редовен член
Редовен член
Мислења: 343
Придружен: 23 Apr 2013, 18:52
Му се допанале: 116 пати
Им се допаднал: 97 пати

Re: Семе од коприва и друго за подобрување на крвна слика

Post by Maaja » 31 Dec 2014, 19:05

Фала ти Лејла, ќе се консултирам пак со гинекологот! Само ме плаши што уште сега железото драстично ми опадна ама пак не е до толку лошо, се надевам со суплементите и природните лекови ќе успеам да го поткренам барем малку... за една недела сум на контрола па ќе видам дали ќе го зголемам или барем така да се задржи (big-hug)

Dreams
Нов член
Нов член
Мислења: 21
Придружен: 18 Nov 2014, 14:10
Му се допанале: 4 пати

Re: Семе од коприва и друго за подобрување на крвна слика

Post by Dreams » 08 Jan 2015, 18:52

ripcence И јас поради лошата крвна слика морав на хематолог,па бев пред некоја ден . Сега сум на друга терапија со B12 инекции 10 дена по една потоа 2 неделно плус Folan па ке видиме за еден месец дали ке има подобрување. А кај кој доктор на хематологија беше?

Одговори

Return to “Здравје и компликации во бременоста”