Контакт на трудницата со сипаници

Здравје и компликации во бременоста. Совети за здрава бременост, наши иксуства и како да се избегнат и надминат компликациите.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
anzelika
Нов член
Нов член
Мислења: 7
Придружен: 15 Mar 2010, 02:27

Контакт на трудницата со сипаници

Post by anzelika » 12 Jun 2010, 10:35

Dali moze nekoj da mi kaze poveke za toa ako trudnicata gi ima prelezano sipanicite , i ako ima nekoj vo nejzina blizina sipanici dali se stetni za plodot iako gi ima trudnicata prelezano. Ova go postaviv kako prasanje bidejki bev bremena i vo 10 nedela plodot snema srceva reakcija a dve nedeli pred toa imav kontakt so dete koe imase sipanici???????Ve molam za odgovor bidejki mi e mnogu vazno!!!!! (sad1)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11018
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5791 пати
Им се допаднал: 3548 пати

Re: Контакт на трудницата со сипаници

Post by Debora » 12 Jun 2010, 16:15

Анжелика многу ми е жал за тоа што ти се случило. (cry1)
Од она што сум читала мислам дека ако мајката имала прележано сипаница, нема опасност за бебето. Веројатно дека не била тоа причината.

Ana
Домашен член
Домашен член
Мислења: 624
Придружен: 20 Nov 2009, 11:24
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 11 пати

Re: Контакт на трудницата со сипаници

Post by Ana » 17 Jun 2010, 18:45

anzelika mislam deka ne moze da bide od toa. jas kolku sto znam samo variolata e opasna, a taa veke ne se ni prelezuva zosto veke ima vakcina sto se dava na decata bidejki taa se smeta kako poopasna.
i kaj mene imase blighted ovum vo 10ta nedela i nekako kako sto slusam ne znam zosto ama dosta e zacesteno toa...

Ana
Домашен член
Домашен член
Мислења: 624
Придружен: 20 Nov 2009, 11:24
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 11 пати

Re: Контакт на трудницата со сипаници

Post by Ana » 17 Jun 2010, 18:47

a isto mislam i deka sipanicite ne se zarazni otkako ke se isgrli deteto tuku vo vremeto na inkubacija..

anzelika
Нов член
Нов член
Мислења: 7
Придружен: 15 Mar 2010, 02:27

Re: Контакт на трудницата со сипаници

Post by anzelika » 19 Jun 2010, 18:25

Ви благодарам од се срце за искрените одговори, поздравче

dani84
Нов член
Нов член
Мислења: 2
Придружен: 04 Jul 2010, 10:29

Re: Контакт на трудницата со сипаници

Post by dani84 » 04 Jul 2010, 10:36

Zdr na site nova sum na forumot bi sakala da ve prasam i jas dojdov vo kontakt so dete zarazeno od sipanici a jas sum 31 nedela bremena. Majka mi ima zaboraveno koj vid na sipanici kako dete imam prelezano i sega me faka strav bidejki citav deka rubeolata vo bremenosta predizvikuva golemi malformacii i defekti na plodot. no vo sekoja kniga kade sto go procitav toa se zboruva za bremenost do 4 mesec nikade ne se spomnuva sto se slucuva so plodot kaj poodminata bremenost. dali nekoja od vas znae za ova i dali ima nekoja preventiva za da go zastitam plodot. pisete mi ako nekoja znae nesto. blagodaram

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11018
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5791 пати
Им се допаднал: 3548 пати

Re: Контакт на трудницата со сипаници

Post by Debora » 04 Jul 2010, 11:41

Dani84 и од она јас што читав најопасна е во првите 16 седмици. Во третото тромесечие, после 27 седмица ризикот е мал, и како одминува бременоста ризикот драстично се намалува. Ти си веќе 31-ва седмица па мислам дека нема потреба да се грижиш. Се ќе биде во ред со бебенцето ќе видиш, не се оптоварувај дополнително.

dani84
Нов член
Нов член
Мислења: 2
Придружен: 04 Jul 2010, 10:29

Re: Контакт на трудницата со сипаници

Post by dani84 » 04 Jul 2010, 16:03

Fala Debor me utesi (smile) (thumbsup)

JasminaJN
Домашен член
Домашен член
Мислења: 627
Придружен: 09 May 2011, 15:18
Им се допаднал: 3 пати

Re: Контакт на трудницата со сипаници

Post by JasminaJN » 31 Jan 2012, 10:43

Ај и јас да прашам
Има прележано крупната сипаница, ама во градинка КОКОШКИТЕ (fr) не ми кажаа дека има сипаници и си го носев детево баш во жижата , кога го повлеков веќе било доцна, следната недела т.е од сабоава доби и син ми.Јас сум била во 16-17 недела.Ме фаќа паника.Правев тест за Варичела и беше негативен со висока доза на антитела.Ќе го повторам пак за 10 дена. Некој искуство (help)
Поздрав

zizel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 289
Придружен: 18 Apr 2010, 11:46
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 3 пати

Re: Контакт на трудницата со сипаници

Post by zizel » 01 Feb 2012, 10:35

Jasmina ne te razbrav bas ama kako sto svativ imas prelezano vraicela taka??? Ako ja imas ic ne se sekiraj. Jas sega koga bev trudna (inace imam prelezano kako mala), moive dvajca indijanci bas fatija i ja kako tebe bev okolu 19-20 nedela so prvoto dete i 23-24 koga vtoroto mi zakaci. I si ja rodiv princezata i nisto ne i e. Znaci ne se sekiraj cim imas prelezano veke organizmot si stvoril anitela protiv virusot. ti kako sakas ama ja ne ti preporacuvam da go povtoruvas povtorno zs znam kolku e skapo so samo pari ke davas. eve ednas si ispitala i dovolno e mislam. ama ti si znaes. I mene sube mi bese ama so e tuka e. bas i tie dva pati maz mi se pogodi na pat da odi i ja sama so visoki tt-ri so da raspravam i placenja so gi cesase. poise od toa se nervirav. Rubeolata e poopasna i toa pak ke kazam ako ja nemas prelezano. I moive fatija od gradinka ama ne se zamaraj so toa mislam i deka tesko ke si go izbegnala toa posto ne znaes koe e vo inkubacija a koe ne. Taka da i pred simptomite da se pojavat toj mozebi kontaktiral so nekoe drugarce koe e zarazeno. Ajde po lesno i pobrzo da vi pominat i da znaes deka koga ke ti se rodi bebeto ke bides po raat posto ke znaes deka golemiot ti prelezal i nema pa da se plasis od toa da ne zakazci pa bebeceto nema imunitet pa taka mislam postasno mi izgleda, bar na mene. A veruvaj na bebusot ne mu e nisto. Ti si zaztitena i ono preku tebe. Sea teski se ovie dve tri nedeli ama ke mu pomine. Gledaj da ne se nerviras. Ti posakuvam od srce polesno da gi pominete a ne kako nas.
Pozdrav i se nadevam deka malce od malce ti pomognav

Одговори

Return to “Здравје и компликации во бременоста”