Контакт на трудницата со сипаници

Здравје и компликации во бременоста. Совети за здрава бременост, наши иксуства и како да се избегнат и надминат компликациите.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
saska075
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1714
Придружен: 17 Apr 2012, 19:48
Му се допанале: 335 пати
Им се допаднал: 614 пати

Re: Контакт на трудницата со сипаници

Post by saska075 » 21 Dec 2013, 11:08

Девојки имам еден "проблем".
Јас два дена бев кај комшивката на кафе ( Неделата и Понеделникот), и вчера ми се јави ми кажа дека ќерка и фатила сипаници. (ner) Значи јас сум била таму за време на инкубација. Јас имам прележано сипаници како мала, но сепак ми е страв.
Малата ми грлеше, ја гушкав ни на крај памет дека има сипаници.
Читам погоре некои викаат штом имаш прележано не е страшно, но сепак не сум во подоцнежна бременост.
Некој совет да ми дадете во врска со сипанициве. Се плашам да не му наштетат на бебушот. (sad1)

mama2
Член
Член
Мислења: 180
Придружен: 17 Dec 2013, 13:39
Location: Битола
Му се допанале: 163 пати
Им се допаднал: 92 пати

Re: Контакт на трудницата со сипаници

Post by mama2 » 21 Dec 2013, 11:24

Сашка 075 јас бев 5-6 месец бремена кога син ми имаше сипаници, нема никаков проблем ако си ги прележала како мала.Имај убава и лесна бременост (bu)

Мaмa2
Нов член
Нов член
Мислења: 1
Придружен: 20 Dec 2015, 16:10

Re: Големи сипаници - varicela

Post by Мaмa2 » 20 Dec 2015, 16:20

Мaмички бременa сум 22 неделa и фaтив сипaници вaричелa мнoгу ми е стрaв зa бебетo дaли е се вo ред имaм зaкaжaнo преглед нa 30 декември. Дo тoгaш ме интересирaaт вaши мислењa и дaли некoјa мaмa пoминaлa сипaници вo бременoст.

borjana
Редовен член
Редовен член
Мислења: 406
Придружен: 19 Apr 2015, 23:42
Му се допанале: 81 пати
Им се допаднал: 205 пати

Re: Големи сипаници - varicela

Post by borjana » 20 Dec 2015, 21:50

Мама2, обично сите сме вакцинирани но ги прележуваме како мали сипаниците. Кога жена е бремена а дојде до контакт со особа со сипаници, тогаш сипаниците го напаѓаат плодот (како што ми кажа докторот до 15 недела е штетно а после плодот си ствара имунитет и во повеќето случаи не штети). Кај мене беше случај со рубеола. во 8 недела дојдов до контакт со рубеола јас симптоми немав но вирусот го нападнал плодот. на торч испаднаа имуноглобулините позитивни. ова е мое искуство со сипаница, во таа недела мислам дека не е проблематично.

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2598
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 935 пати
Им се допаднал: 613 пати

Re: Контакт на трудницата со сипаници

Post by Peperutka » 22 Dec 2015, 10:58

Ги преместив постовите во оваа тема каде што им е местото.

borjana
Редовен член
Редовен член
Мислења: 406
Придружен: 19 Apr 2015, 23:42
Му се допанале: 81 пати
Им се допаднал: 205 пати

Re: Контакт на трудницата со сипаници

Post by borjana » 26 Dec 2015, 11:07

како е трудницата со сипаници? (big-hug)

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2252
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 933 пати
Им се допаднал: 1188 пати

Re: Контакт на трудницата со сипаници

Post by sweety » 05 Apr 2017, 14:25

Денес ми се јавија д ами кажат дека детето на пријатлка фатило ситна сипаница, а ние во неделата бевме во контакт со него, значи има поминато 3 дена, м во понеделникот прими вакцина и денес ми качи тт еве ја 39 , ме фаќа страв , јас ги имам и двете прележано, инаку сум 22 недела некој совет ,избезумена сум, ептен исплашена.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Контакт на трудницата со сипаници

Post by Lejla7 » 05 Apr 2017, 16:46

И мене ме мaчеше истoтo, вo пooдминaтa бременoст мaж ми беше вo кoнтaкт сo зaбoленo дете. Кoлку штo се сеќaвaм oд тoa штo читaв, oпaснo е вo првo трoмесечие, a ти веќе си гo пoминaлa плус и вaкцинирaни сме мислaм oд тие сипaници. М мoжеби имa тт oд вaкцинaтa. Не пaничи и aкo ти е шубе, кoнсултирaј се сo гинекoлoгoт.

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2252
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 933 пати
Им се допаднал: 1188 пати

Re: Контакт на трудницата со сипаници

Post by sweety » 05 Apr 2017, 17:18

Се консултирав со матичниот ми вели нема опасност ,заштитена си но ми рече ако сакам да си направам тестирање па утре ќе одаму ако може да испитам антитела преку крв,вака не сум мирна

Maceto
Домашен член
Домашен член
Мислења: 668
Придружен: 28 Oct 2014, 14:39
Му се допанале: 574 пати
Им се допаднал: 396 пати

Re: Контакт на трудницата со сипаници

Post by Maceto » 07 Apr 2017, 10:38

Слатка и јас мислам исто како Лејла, дека првото тромесечие е најопасно,ама и ако си ги прележала нема место за паника, сепак ако имаш можност направи си тест, а реакцијата од вакцината за тт на М, е нормална реакција, не се секирај, само лади ја, мачкај со алкохол 70% разреден со вода, обавезно сируп на таа тт а доколку качи и над 39 ( не дај боже) јас ставам веднаш чепче (sad1) Со лесно да ви е и на двете и брзо да помине ТТ на М, гушни ја од нас и бакнежи за вас двете (big-hug)

Одговори

Return to “Здравје и компликации во бременоста”