Контакт на трудницата со сипаници

Здравје и компликации во бременоста. Совети за здрава бременост, наши иксуства и како да се избегнат и надминат компликациите.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Контакт на трудницата со сипаници

Post by Lejla7 » 07 Apr 2017, 15:02

Oф тoпик. Чеп стaвaм веднaш, не чекaм реaкцијa зaтoa штo еднaш ми се случи нoќе дa ми кaчи темперaтурa. Пoрaнo и педијaтрите препoрaчувaле чеп веднaш пo вaкцинa. Сегa пo нoвo - чекaј реaкцијa. Е не чекaм oти тт ми е гoлем стрес и неспиење.

Пс А местo мaчкaње сo aлкoхoл, пoлеснo е oблoгa Антипиреa или Кул Пaд - ем јa ублaжувaaт бoлкaтa oд вaкцинaтa лoкaлнo, ем снижувaaт тт. А трaaт дo 10 сaaти. Чистo дa си oлесните.

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2251
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 933 пати
Им се допаднал: 1187 пати

Re: Контакт на трудницата со сипаници

Post by sweety » 07 Apr 2017, 15:30

Јас вчера направив тест,денес резултатите супер дека нема ризик и имам имунитет и доволно антитела за заштита на плодот, а и плус излезе дека не било сипаници кај детето,само стрес и нервози.М сеуште ми има тт бевме вчера крв и мокрача испитаме и пие антибиотик според крвта има некоја инфекција а вака се е чисто и мокрал
а ,грло уши се ок ни кашла ни носе,може се работи за забче вака секое вадење на нов заб ми прави уште петките и останаа.

Bebce
Нов член
Нов член
Мислења: 9
Придружен: 02 Apr 2018, 10:02
Му се допанале: 4 пати
Им се допаднал: 3 пати

Re: Контакт на трудницата со сипаници

Post by Bebce » 30 May 2018, 16:23

8ма недела сум. Сега детето на една комшивка го гледам измачкано со пудра целото, и велам што и е?
Вели бевме на лекар ни докторката не знае дали е сипаница или алергија, го погледнав детето, не ми изгледаше како сипаница. Не го допрев воопшто само ја погледнав. Јас имам прележано сипаница, но сега страв ме фати вака...
Дали доколку не сум била во допир со детето може да се случи нешто?

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11018
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5791 пати
Им се допаднал: 3548 пати

Re: Контакт на трудницата со сипаници

Post by Debora » 31 May 2018, 10:55

Бебче немаш никаква причина за грижа. Веројатно и детето немало сипаница, ти секако си ја прележала, не си го ни допрела... обиди се да се смириш. (smile)

Одговори

Return to “Здравје и компликации во бременоста”