Настинка и кашлање во бременоста

Здравје и компликации во бременоста. Совети за здрава бременост, наши иксуства и како да се избегнат и надминат компликациите.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
malenaD
Домашен член
Домашен член
Мислења: 840
Придружен: 03 May 2011, 11:30
Му се допанале: 155 пати
Им се допаднал: 121 пати

Re: Како ни се трудниците

Post by malenaD » 16 Dec 2011, 17:04

Beluvce i Jasmina,da vi kazam eden lek za nosot sigurno odma ke vi pomogne posto e isprobano, pred eden mesec i jas bev zatnata nemozev da disam, kapkite od prirodna morska voda ne gi custvuvav voopsto so noki ne spiev se dodeka vujnami ne mi kaza da zemam od apteka mentol vo kristali i da svaram caj od kamilica i vo nego da stavam dve kristalcinja od mentolot i da smrknuvam od pareata(posto nemozev da stojam nad parea i da vdisuvam,jas samo vdisuvav i se trgav na strana) devojki ako veruvate od ednas mi se odzatna nosot ,nemase potreba da go pravam toa po vtor pat. Probajte i kazete, Pozdrav!!!

kukli4ka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 415
Придружен: 19 Apr 2011, 16:35
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 13 пати

Re: Како ни се трудниците

Post by kukli4ka » 16 Dec 2011, 21:41

i jas bev nastinata mnogu i mojot doktor mi kaza deka smeam adrianol t za deca po potreba barem na vecer za da spijam i mi pomina,inace so solena voda i inhalacii nisto :) ke pomine pozzzzzzzzzz

Beluvce
Редовен член
Редовен член
Мислења: 347
Придружен: 15 Sep 2010, 14:18
Location: Germanija
Им се допаднал: 2 пати

Re: Како ни се трудниците

Post by Beluvce » 16 Dec 2011, 22:07

malenad ubav lek kaza ama jas ne ziveam Mk, a tuka ne znam dali ima takvi mentol kristali (sad1)
inaku stvarno ovoj sprej od morska voda ic ne e efikasen, odvaj disam

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Настинка и кашлање во бременоста

Post by Peperutka » 17 Dec 2011, 10:16

И јас моментално имам настинка,при секирацииве уште ова ми фалеше (ner) (ner) Носот ми е затнат и кивам а и грлото многу ме боли и кашлам,ми е страв да не дојде до полошо (scared) Гинекологот ми препорача спреј за нос и уста на природна база,Ацидосаулуз,ама многу скапо го платив,880 денари.Се утепувам од јадење овошје,пијам топли напитоци се надевам ќе ми помине.

JasminaJN
Домашен член
Домашен член
Мислења: 627
Придружен: 09 May 2011, 15:18
Им се допаднал: 3 пати

Re: Како ни се трудниците

Post by JasminaJN » 18 Dec 2011, 15:01

malenaD wrote:Beluvce i Jasmina,da vi kazam eden lek za nosot sigurno odma ke vi pomogne posto e isprobano, pred eden mesec i jas bev zatnata nemozev da disam, kapkite od prirodna morska voda ne gi custvuvav voopsto so noki ne spiev se dodeka vujnami ne mi kaza da zemam od apteka mentol vo kristali i da svaram caj od kamilica i vo nego da stavam dve kristalcinja od mentolot i da smrknuvam od pareata(posto nemozev da stojam nad parea i da vdisuvam,jas samo vdisuvav i se trgav na strana) devojki ako veruvate od ednas mi se odzatna nosot ,nemase potreba da go pravam toa po vtor pat. Probajte i kazete, Pozdrav!!!
Ај мајко мила не го видов овој пост.Ти благодарам Малена веднаш ќе купам и уште денес ќе пробам и ќе и пишам (thumbsup)

malenaD
Домашен член
Домашен член
Мислења: 840
Придружен: 03 May 2011, 11:30
Му се допанале: 155 пати
Им се допаднал: 121 пати

Re: Настинка и кашлање во бременоста

Post by malenaD » 18 Dec 2011, 15:22

beluvce sigurno ima i kaj vas takov mentol,ako najdes probaj vednas ke ti pomine,Jasmina cekam da kazes (thumbup)
Peperutka ajde ke pomine,vremevo epten ni e promenlivo de toplicko,de vrne i nie kako nego kivame,se zatnuvame ako zavrne sneg malku ke go procisti vozduhov. Ajde na site vi posakuvam sto pobrzo da vi pomine nastinkata!!!Pozzz!!!!

ivana28
Член
Член
Мислења: 200
Придружен: 30 Nov 2011, 15:46
Им се допаднал: 1 time

Re: Настинка и кашлање во бременоста

Post by ivana28 » 20 Dec 2011, 21:59

Јас два дена мака мачам со температура,37 со 3 па се симнува на 37 рамно,па ќе се симне,варира цело време.Ми дадоа да пијам оспен и парацетамол,ама еве не поминува и многу ми е тешко (sad1) Се надевам дека ќе помине веќе,многу е тешко,Пијам и по три литра течност дневно,ама има некое жариште.Грлото е малку црвено,а и баш денес бев за крвна слика,па утре ќе ги читаат резултатите.Уффф,се плашам ,ама се молам да ми помине што побрзо (sad1)

ivana28
Член
Член
Мислења: 200
Придружен: 30 Nov 2011, 15:46
Им се допаднал: 1 time

Re: Настинка и кашлање во бременоста

Post by ivana28 » 23 Dec 2011, 11:47

Веќе 4 дена имам температура,се качува до 37 со 3 па ќе се симне.Уште пијам Оспен и Парацетамол,ама некако не ми помагаат ич.Крвта ми е добра,испитав,а денес ме пратија за брис да ми земат од грло и нос,па во понеделник резултати.Ми викаат дека е вирус,а и дека кај некои трудници нормално се јавува оваа темература.Ве молам кажете ми дали имате вакво лошо искуство.Многу ме плашат,ми викаат дека е многу лошо за плодот што толку време имам температура.Денес сакам да отидам ан гинеколог да го видам бебето.Премногу сум исплашена и веќе очајна.Само го молам Бог да ми помине побрзо и ништо лошо да не му се случи на бебето.Ве молам кажете ми некоја од вас да не имала вакво искуство со темература. (sad1)

ivana28
Член
Член
Мислења: 200
Придружен: 30 Nov 2011, 15:46
Им се допаднал: 1 time

Re: Настинка и кашлање во бременоста

Post by ivana28 » 25 Dec 2011, 15:35

Уште имам температура и ќе полудам веќе.Никој незнае да ми каже од што се качува,а јас сум веќе преплашена.Утре идам на гинеколог на контрола,ама со температурава незнам што ќе правам,неможам цело време со антибиотик да бидам,мада и така не ми помага.Ве молам за помош...очајна сум (sad1)

ELIANA
Редовен член
Редовен член
Мислења: 369
Придружен: 21 Dec 2009, 15:32
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 18 пати

Re: Настинка и кашлање во бременоста

Post by ELIANA » 27 Dec 2011, 13:22

Ивана28, како си? Ти спадна температурата? Како помина на гинеколог? Јас нависитина немам некој совет да ти дадам. Се надеавам дека сте добро.

Одговори

Return to “Здравје и компликации во бременоста”