Настинка и кашлање во бременоста

Здравје и компликации во бременоста. Совети за здрава бременост, наши иксуства и како да се избегнат и надминат компликациите.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Одговори
SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1418
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1551 пати
Им се допаднал: 904 пати

Re: Настинка и кашлање во бременоста

Post by SMESKO » 27 Nov 2014, 18:56

Zarem sega be Girl,kaj te najde (tumbdown)
Jas sum nastinata eve veke 17 dena i uste me drzi.Antibiotici ne mi dadoa zatoa sto se rabotelo za grip koj nema sansi da pusti najmalce 10 dena (i vistina ispadna eve 17 dena i seuste nosot teci i od vreme na vreme kaslam).
Mene mi rekoa tecnosti kolku sto mozam i limoni da jadam,ama nisto ne pomogna.
Neznam i kolku pametno e sega da primas antibiotici,najmnogu sto sega si za poragjaj, neznam kako da ti pomognam (scratch) aj nekoj poiskusen neka pise da pomogne.
Do vas (t3) (big-hug)

eli80
Нов член
Нов член
Мислења: 8
Придружен: 11 Dec 2014, 01:05
Им се допаднал: 2 пати

Re: Настинка и кашлање во бременоста

Post by eli80 » 11 Dec 2014, 02:02

Jas da go spodelam moeto iskustvo mozebi na nekoj ke mu pomogne.Od prviot moment kako ostanav bremena fativ bronhit,bev mrtva bolna kaslanje bez prekin non stop toa traese celi 8 nedeli,na kraj smeniv maticnata i si primeniv babini lekovi koi mnogu mi pomognaa i izleciv se bez nieden antibiotik.
Inhalacija so cist fizioloski rastvor 20min ja smiruva kaslicata mnogu,supa od sveza kokoska gi omeknuva plukata i go leci bronhitot i plevmonijata, a za kaslicata eden kromid (ispran ne izlupen) 5 do 6 orevcinja (isprani samo) malku udreni da napuknat se stavat da vrijat vo 1l voda na tivko da izvrijat do edna casa za caj, se cedi tecnosta se stava limon i med mene samo toa mi ja smiri kaslicata ni sirupi od tegavec ni nisto ne mi pomogna.
A za plukata i kaslica isto taka mnogu pomagaat kapkite od semka od kajsija gi ima vo zegin 800den se.

emi
Нов член
Нов член
Мислења: 1
Придружен: 14 Dec 2014, 16:12

Re: Настинка и кашлање во бременоста

Post by emi » 16 Dec 2014, 20:08

sakam da se konsultiram so vas,jas sum 16 nedela imam temperatura bolki vo grloto zatnata sum glavobolka,maticniot ginekolog mi rece slobodno da pijam ospen,benil kapki strepsils za grlo mn caevi i limon,koe e vaseto iskustvo so lekovive?!

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Настинка и кашлање во бременоста

Post by Lejla7 » 17 Dec 2014, 09:31

Stom lekar ti rekol da gi pies tie lekovi, nema sto da se konsultiras, pij gi. Temperaturata moze da bide mnogu poopasna za bebeto od antibiotik. Se znae deka koga ima potreba i koga benefitot e pogolem od rizikot, antibiotik mora da se zeme. Kampanjava na televizija napravi da se plasime da primame lek i togas koga e najpotreben.
Vtoro tromesecie si, ne plasi se, prvoto obicno ne preporacuvaat lekovi.

Bilence 123
Член
Член
Мислења: 156
Придружен: 18 Aug 2014, 18:33
Им се допаднал: 18 пати

Re: Настинка и кашлање во бременоста

Post by Bilence 123 » 18 Dec 2014, 00:15

Здраво мамички! Веќе два дена имам остра кашлица, мислам срцето ќе ми се откорне од гради. Пијам само парацетамол, прегорувам шеќер, чаеви со лимон, се мачкам со маст, ама ефектот е минимален. Не сум била на лекар ама утре морам да одам. Се плашам ова кашлањево да не му наштети на моето бебче??? Ќе ве молам за совет (scared)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Настинка и кашлање во бременоста

Post by Lejla7 » 18 Dec 2014, 09:40

Ne plasi se, ama na lekar obavezno odi. Se ne se leci so babini lekovi za zal.Odolgovlekuvanjeto na periodot na lecenje moze poloso da napravi otkolku primanjeto na lek sto ti go prepisal lekar.

Da ozdravis pobrzo (bu)

Bilence 123
Член
Член
Мислења: 156
Придружен: 18 Aug 2014, 18:33
Им се допаднал: 18 пати

Re: Настинка и кашлање во бременоста

Post by Bilence 123 » 18 Dec 2014, 13:40

Бев на лекар и ми препишаа цефалексин, сега незнам дали да почнам да го пјам, ми е страв за бебчето? (sad1)

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1418
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1551 пати
Им се допаднал: 904 пати

Re: Настинка и кашлање во бременоста

Post by SMESKO » 18 Dec 2014, 14:49

Биленце Во прво тромесечие не практикуваат др да препишуваат лекарства(дури и апче за глава не смееш да пиеш тоа последно ми го кажа др што ќе ме пораѓа),но ако си во второ тромесечие ич не се двоуми,зш можиш повеќе да наштетиш на бебе.Јас настинав крајот на 8 месец,пред да влезам во 9 и мене искрено ми беше страв и не зедов никакви лекарства,оздравив целосно за 20 дена.Кашлав многу и носот течеше како чешма (ner) ,ако се работи за таква настинка матичната ми ре4е цабе ќе ти давам апчиња да пиеш кога нема да ти помогнат(таков бил грипот (ner) ).Па со помин нека ти е (a2)

Bilence 123
Член
Член
Мислења: 156
Придружен: 18 Aug 2014, 18:33
Им се допаднал: 18 пати

Re: Настинка и кашлање во бременоста

Post by Bilence 123 » 18 Dec 2014, 15:02

Фала Смешко на советот, после неколку часа двоумење се напив. Се советував и со гинекологот. Забележувам дека апетитот ми е скроз намален веројтно е од грлото и шлајмовите и тоа што неможам да џвакам. Што е тоа е, веќе се навикнав на сите работи кои за беља ми се случија напротив во бременоста. Ама тоа е тоа. Нека ни подари Господ здрави и прави дечиња на сите трудници и идни мамички. Поздравче до тебе Смешко! Еве едно кафенце од мене мила (coffee)

loran
Нов член
Нов член
Мислења: 40
Придружен: 19 Nov 2014, 20:55
Му се допанале: 22 пати
Им се допаднал: 21 пати

Re: Настинка и кашлање во бременоста

Post by loran » 18 Dec 2014, 20:47

Биленце ич немој да се секираш,мене вака ми рече гинекологот (сакаш полошо да направиш,зошто јас во прво време несакав да пијам) Здрава мајка Здраво дете,и мене ич не ми беше кеф да пијам антибиотици,ама кога се мора(јас пиев ампицилин и сумамед за уринарна инфекција која не знам од каде ја закачив мистерија ми е ). (big-hug)

Одговори

Return to “Здравје и компликации во бременоста”