Настинка и кашлање во бременоста

Здравје и компликации во бременоста. Совети за здрава бременост, наши иксуства и како да се избегнат и надминат компликациите.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Bilence 123
Член
Член
Мислења: 156
Придружен: 18 Aug 2014, 18:33
Им се допаднал: 18 пати

Re: Настинка и кашлање во бременоста

Post by Bilence 123 » 20 Dec 2014, 19:19

Јас веројатно затоа што оддолговлекував со пиењето антибиотик за суровата кашлица си направив полошо. Ете сабајле прокрварев, а 23 недела сум, цела се испаничив затоа што видов црвена свежа крв и одма заминав на лекар, ме боцнаа и сега пак става утрогестан, ми рекоа немој да си мрднала од кревтот само за во ВЦ. Многу сум исплашена, цел ден си плачам, ама што е тоа е, едно лекувам па друго нешто ќе ми се случи (sad1)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Настинка и кашлање во бременоста

Post by Lejla7 » 20 Dec 2014, 19:38

Ne se sekiraj, lezi si i odmaraj si, se ke bide vo red. I jas se uste primam Progesteron depo, nemas zijan od niv, nitu od Utrogestanot. Neka te bocnat pak so progesteron depo kaj maticen ako treba. Se najdobro i samo ne se nerviraj.

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1420
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Настинка и кашлање во бременоста

Post by SMESKO » 20 Dec 2014, 21:39

Bilence te (big-hug) nemoj da se grizis,se ke bide vo red,slusaj gi dr i kako sto kaza Lejla od Utrogestanot nemas zian.Ti posakuvam poskoro ozdravuvanje i uzivanje vo bremenosta. Fala za (coffee), jas tebe blakce bi te pocastila no od mob sum.Pozdrav (big-hug)

WhiteRose
Член
Член
Мислења: 102
Придружен: 25 Nov 2014, 15:27
Му се допанале: 47 пати
Им се допаднал: 31 пати

Re: Настинка и кашлање во бременоста

Post by WhiteRose » 15 Jan 2015, 03:14

Девојки мои мили ајде и јас да се пожалам па ако имате некои совети, ве очекувам. (smile) Прво пред недела и нешто во мокрачата ми испадна Стрептокока и ајде антибиотик Ампицилин, страв не страв го испив, што мора мора. Правам повторно урино култура цела среќна дека овај пат треба да е негативна. Испадна Ешерихија коли, и пак други антибиотици соодветни за неа. Се пеплосав, и сега капак еве неколку дена сум настината затната, главата тапан, поткашлувам но ретко, ама ми се чини ми се раскапаа дишните патишта. Инаку на сред терапија со антибиотик сум. Температура немам фала богу. Но по се изгледа мене имунитетот ми е попара направен оти тие одвратни антибиотици. Некој совет да се закрепнам. Поздравче и фала.

П.С се плашам што ќе прави ова мое бебе со толку антибиотици (sad1)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Настинка и кашлање во бременоста

Post by Lejla7 » 15 Jan 2015, 09:02

Koga se mora antibiotik vo bremenost, se mora. Bakteriite mora da se lecat, strasno e ako ne se lecat. A ovie penicilinski antibiotici sto ti gi dale se super bezbedni vo bremenost i nema potreba da se sekiras. Bez panika, na bebeto nema da mu e nisto od niv.
Vo vrska so nastinkata i kaslanjeto, pak konsultiraj si se so lekar. Moze ke ti dade paracetamol. Inaku za zatnatosta mozes da primas kapki Marisol na baza na morska voda i inhalacija da si napravis so caj od kamilica, morska sol i malku zalfija. Pij poveke caevi i med. No pred da probas babini lekovi obavezno na lekar za da ne se iskomplicira pa da mora pak antibiotik. Ajde da ozdravis pobrzo i ne se sekiraj za antibioticite, ne ti se dadeni od rakav.

Maceto
Домашен член
Домашен член
Мислења: 668
Придружен: 28 Oct 2014, 14:39
Му се допанале: 574 пати
Им се допаднал: 396 пати

Re: Настинка и кашлање во бременоста

Post by Maceto » 18 Jan 2015, 20:17

White rose jas koga bev nastinata i so zatnat nos bev vo rana bremenost 8 g.n i grloto mi bese krs.Smukav pantenol i koristev kapki propolis na med i seker i vednas mi pomina a piev i caj od pregoren seker i limoni i ovosje vo izobilie.Pobrzo ozdravuvanje i da pises kako si :*

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Настинка и кашлање во бременоста

Post by Lejla7 » 18 Jan 2015, 23:29

Vo upatstvoto na sekoj propolis pisuva deka ne treba da se koristi vo bremenost. Da ne poistovetuvame prirodno so bezbedno oti ne se sinonimi. Sekogas konsultacija so lekar duri i za prirodnite i babini lekovi.

WhiteRose
Член
Член
Мислења: 102
Придружен: 25 Nov 2014, 15:27
Му се допанале: 47 пати
Им се допаднал: 31 пати

Re: Настинка и кашлање во бременоста

Post by WhiteRose » 19 Jan 2015, 21:51

Devojki moi dragi, podobra sum se izboriv so nastinkata so ovosje bukvalno sekakvo si jadev a najmnogu mi pomogna aronijata i borovnicata! Fala za podrskata (kup) sega uste da se izboram so esherihija coli vo urinata, antibiotikot go dopiv sega ovaa nedela pak pravam urinokultura se nadevam na negativen rezultat. Mnogu sum zagrizena (scared) . Sekoe dobro vi posakuvam. Bog da ne cuva site. (jmp)

causevsku777
Нов член
Нов член
Мислења: 1
Придружен: 18 Feb 2015, 08:41

Re: Настинка и кашлање во бременоста

Post by causevsku777 » 19 Feb 2015, 07:08

Zdravo zenski ! Pocnav mn da kaslam oci da me bolat koski sve, pposto sekoj den se poloso doktorot mi prepisa amoksiklav i fervex kesickite da si gi rastvaram......se nadevam na brzo opravuvanje 38 nedela sum od bremenosta....

Bilence 123
Член
Член
Мислења: 156
Придружен: 18 Aug 2014, 18:33
Им се допаднал: 18 пати

Re: Настинка и кашлање во бременоста

Post by Bilence 123 » 20 Feb 2015, 00:13

Causevsku za antibiotikot ne se sekiraj jas odbivav da go zemam pa si napraviv milion problemi, ama za Ferveksot ne sum bash najsigurna?! Jas koga bev bolna pobarav Fervex od doktorkata ama mi rece deka ne smeam, samo paracetamol i cefaleksin. Sepak ti i tvojata maticna znaete sto e najdobro za tebe i tvoeto bebce, uste malce ke se guskate so maloto. Pozz do tebe!

Одговори

Return to “Здравје и компликации во бременоста”