Настинка и кашлање во бременоста

Здравје и компликации во бременоста. Совети за здрава бременост, наши иксуства и како да се избегнат и надминат компликациите.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
0807Oh
Нов член
Нов член
Мислења: 16
Придружен: 02 Oct 2014, 11:08
Им се допаднал: 1 time

Re: Настинка и кашлање во бременоста

Post by 0807Oh » 07 Mar 2015, 23:20

Zencinja,ste piele li amoksiklav ?krajnicive mi se uzas :(
mi e strav da ne mu nastetam na bebeto a 29ta nedela sum

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Настинка и кашлање во бременоста

Post by Lejla7 » 08 Mar 2015, 12:16

Amoksiklavot e bezbeden vo bremenost, no na svoja raka nikako, ako ti go prepisal lekar togas pij bez strav.

scorpia
Нов член
Нов член
Мислења: 25
Придружен: 03 Nov 2014, 10:27
Му се допанале: 12 пати
Им се допаднал: 10 пати

Re: Настинка и кашлање во бременоста

Post by scorpia » 08 Mar 2015, 13:06

Moze da pies amoksiklav ne e steten so preporaka na lekar i onaka idat na recept jas samo sto zavrsiv so terapija. Mora i za nas trudnite da ima lekovi koi ne se stetni a mora da se pijat ako dojde do nastinka, infekcii i sl. da go zastitat bebeto. Dont worry. (t3)

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Настинка и кашлање во бременоста

Post by Bube » 08 Mar 2015, 14:56

i jaS go imam pieno za vreme na bremenosta

Vodolija
Нов член
Нов член
Мислења: 28
Придружен: 19 Oct 2016, 14:25
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 12 пати

Re: Настинка и кашлање во бременоста

Post by Vodolija » 03 Dec 2016, 20:16

Затнат ми е носот и ми тече, и кивам.Кога треба да внимаваш напротив додека се свртиш настината си веќе.
Страв ми е и кога кивам (unsure)
Читав мислења за парацетамол, иако се давам во овошје и лимонада незнам дали без парацетамол ќе ми помине.
Повеќето пишуваат дека не е забранет парацетамолот ама сепак ми е страв зошто сеуште сум во првото тромесечие.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Настинка и кашлање во бременоста

Post by Lejla7 » 04 Dec 2016, 08:34

Oди нa лекaр. Нaстинкaтa леснo мoже дa се искoмплицирa, a кaј трудници се јaвувa мнoгу честo и леснo тoкму пoрaди пaд нa имунитетoт зa дa не се oтфрли плoдoт oд oргaнизмoт. Пaрaцетaмoлoт е дoзвoлен, нo вo кoнсултaцијa сo лекaр. Вo меѓувреме мoжеш дa си прaвиш инхaлaции сo мoрскa сoл зa зaтнaтиoт нoс и дa кoристиш кaпки зa нoс нa бaзa нa мoрскa вoдa (јaс имaм кoристенo Мaрисoл). И мнoooгу течнoсти. Лекaр ќе ти кaже штo другo смееш, a штo не. И не се секирaј, не е тoлку стрaшнo, не си првa трудницa сo нaстинкa.

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1418
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1551 пати
Им се допаднал: 904 пати

Re: Настинка и кашлање во бременоста

Post by SMESKO » 04 Dec 2016, 08:46

Водолија јас во првото тромесечие пиев Оспамокс од 1000 мг од оние за коњи што викав јас,кога се мора се мора.Не да кашлав не да кивав ушите ми се затинаа од дување на нос,ама и тоа помина.И повторно се настинав и пак завршив со антибиотик така да подобро на време да се лечи.

Vodolija
Нов член
Нов член
Мислења: 28
Придружен: 19 Oct 2016, 14:25
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 12 пати

Re: Настинка и кашлање во бременоста

Post by Vodolija » 05 Dec 2016, 10:17

Пиев многу чај,лимонада и јадев овошје.После саботата вчера беше малку подобро, а денес е значително подобро.
Такви се моите настинки, носот ми е затнат и ми тече цело време а и кивам.
Се надевам ќе остане на ова зошто колку и да се пазиш џабе е, едно ветре и настинуваш,

smiley
Нов член
Нов член
Мислења: 14
Придружен: 10 Nov 2016, 14:44
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 2 пати

Re: Настинка и кашлање во бременоста

Post by smiley » 02 Jan 2017, 11:11

Pa da site se protiv antibiotici posebno vo prvo tromesecje? Jas taka nastinav vo noemvri prv pat laciv temperatura na 15ti, se lecev taka so cajcinja sokcinja ama nusto po edna nedela izleze deka e bronhopnevmonia, mi dadoa Almacin ama nemase promena i za 3 dena po pregled od specijalist vo drzavna mi dadoa Pancef, po 10 dena na kontrola kogabev me zadrzaa vo bolnica lezev 15 dena od koi 7 dena mi davaa Azitromicin i plus dodeka da me pustat sekoj den vo infuzijata antibiotik. Koga mora mora. I koga kacuvav visoka temperatura mi dava na sekoi 4 saati paracetamol posto stom ke prestane dejstvoto jas kacuvav temperatura. Posle toa bev odma na ginekolog i so bebceto se bese ok, dodeka pred toa pred da odam vo bolnica od tolku mnpgu kaslanje imav odlepuvanje na postelkata. Sto ke vi kaze doktor toa koristete. (smile)

Girl23
Нов член
Нов член
Мислења: 99
Придружен: 21 Dec 2015, 19:04
Му се допанале: 4 пати
Им се допаднал: 33 пати

Re: Настинка и кашлање во бременоста

Post by Girl23 » 04 Jan 2017, 17:38

Девоојки ве молам пишете ми има. Температура 38 4 си ставив компири во нозете и ракија и бибеер на вратот ве молам искуство дали би му штетело на бебето

Одговори

Return to “Здравје и компликации во бременоста”