Настинка и кашлање во бременоста

Здравје и компликации во бременоста. Совети за здрава бременост, наши иксуства и како да се избегнат и надминат компликациите.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Настинка и кашлање во бременоста

Post by Lejla7 » 04 Jan 2017, 17:41

Сo темперaтурa веднaш нa лекaр! Тoa сo кoмпирите читaв декa врскa немa, пoдoбрo нaпиј се Пaрaцетaмoл и трк нa лекaр.

Girl23
Нов член
Нов член
Мислења: 99
Придружен: 21 Dec 2015, 19:04
Му се допанале: 4 пати
Им се допаднал: 33 пати

Re: Настинка и кашлање во бременоста

Post by Girl23 » 05 Jan 2017, 16:25

Бев синока на брза помош и ништо не ми дадиа сега бев кај матичната и ми препиша цефалексин само на 12 саати по две да не се штетни толку да пиам по едно од 500 мг имали некој искуство

happy mommy
Нов член
Нов член
Мислења: 20
Придружен: 25 Mar 2017, 14:06
Му се допанале: 15 пати
Им се допаднал: 11 пати

Re: Настинка и кашлање во бременоста

Post by happy mommy » 13 May 2017, 19:48

Мамички 11 недела сум, и од вчера почна да ме гребе грлото, денес помалку ме гребе од вчера но започнав со сува кашлица (не многу силна и не многу честа но сепак сум загрижена). Температурата ми варира од 36,7 до 37,3 (но вака ми беше и пред месец дена и нешто стално ми варира). Пијам многу вода, чаеви, лимон, јадам мед и неколку пати прснав спреј од прополис. Ме фаќа паника споделете искуства па и некој совет.

Girl23
Нов член
Нов член
Мислења: 99
Придружен: 21 Dec 2015, 19:04
Му се допанале: 4 пати
Им се допаднал: 33 пати

Re: Настинка и кашлање во бременоста

Post by Girl23 » 13 May 2017, 22:27

Happy mommy do 12 nedela ne primaj nisto samo paracetomol pij sok od limon inaku temperaturata moze da ti varira taka bidejki si bremena imam citano deka na pocetokot e taka

happy mommy
Нов член
Нов член
Мислења: 20
Придружен: 25 Mar 2017, 14:06
Му се допанале: 15 пати
Им се допаднал: 11 пати

Re: Настинка и кашлање во бременоста

Post by happy mommy » 14 May 2017, 09:33

Од денес имам и затнат нос со зелен секрет (ми личи пак на воспалени синуси кои стално ме мачат), досега со оперил капки и септаназал спреј се оправав но сега не смеа, што е дозволено за нос во бременоста?

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Настинка и кашлање во бременоста

Post by Lejla7 » 14 May 2017, 15:24

Јaс примaв Нaфaзoл кaпки кoгa бев вo сличнa ситуaцијa. Пa немa дa умирaш кoгa не мoжеш дa дишеш, и aкo си труднa требa дa се лечиш, дa не се искoмплицирa пoвеќе.

Мoже нaјдoбрo ти е дa пoјдеш нa лекaр зoштo aкo се вoспaлени синуси мoже ќе требa и aнтибиoтик. Вo меѓувреме прaви си инхaлaции сo мoрскa сoл и стaвaј Мaрисoл спреј (тoa е сoлен рaствoр).

ПеперуткаМала
Нов член
Нов член
Мислења: 1
Придружен: 01 Jul 2017, 21:40

Re: Настинка и кашлање во бременоста

Post by ПеперуткаМала » 01 Jul 2017, 21:46

Помагајте ! Кашлам суво горам во главата носот ми тече не можам ништо да се напијам. Сношти се напив 2 парацетамоли но и денес сум за никаде. 5 та недела сум и не знам што да правам . Гинекологот и општиот тек понеделник на работа . Кажувајте лек оти ќе пукнам

Теа22
Нов член
Нов член
Мислења: 90
Придружен: 09 Feb 2017, 12:44
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 47 пати

Re: Настинка и кашлање во бременоста

Post by Теа22 » 01 Jul 2017, 22:56

Јас два дена горев завчера и вчера иди на инфузија или со ракија нека те измасираат и избањај се со малку ладна вода да не беше ракијаѕа вчера ке качев температура повише јас сум 12 недела мене тоа ми помогна и се качував 38,2 па еве од сабајле неам

ei221090
Нов член
Нов член
Мислења: 2
Придружен: 23 Apr 2018, 10:38
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 1 time

Re: Настинка и кашлање во бременоста

Post by ei221090 » 23 Apr 2018, 11:22

Здраво, јас сум нова на форумов и сум 5та недела бремена и ме фати огромна паника...
добив некоја настинка од што ми е отежнато дишењето и повремено кашлам, два дена така денеска ми е подобро,
за среќа немав температура но дали постои некој проблем што би влијаел на плодот?

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11040
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5832 пати
Им се допаднал: 3569 пати

Re: Настинка и кашлање во бременоста

Post by Debora » 23 Apr 2018, 15:02

Ели добродојде, честитки и со лесно да си ја износиш бременоста. (dobr) Многу често на почетокот на бременоста има настинки и сл, заради намалувањето на имунитетот. Штом денес ти е подобро веројатно е поминато, ако продолжи можеш да се консултираш со лекар, но најважно обиди се да не се грижиш. (smile)

Одговори

Return to “Здравје и компликации во бременоста”