Вонматерична бременост

Здравје и компликации во бременоста. Совети за здрава бременост, наши иксуства и како да се избегнат и надминат компликациите.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
imambebe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1603
Придружен: 30 Apr 2011, 00:18
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 588 пати

Re: Вонматерична бременост

Post by imambebe » 21 Dec 2012, 15:34

Cestitki "ena", ubava vest, da si imas ubava i lesna bremenost, ke ti cestitam i vo zabremenuvanje vo dekemvri da se znae deka imame uste edna bremenka (joy) (joy) dance dance (bu) (bu)

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Вонматерична бременост

Post by kit-kat » 04 Nov 2013, 14:40

Леле ќе полудам. (ner)
Како прво ја ,менувам матичната но ми треба хитно совет од вас искусните.
Неколку дена имам болка во десниот јајник,околу препоните и во ципата,нешто појаки од оние за овилација.
Менструација имав оскудна само 3 дена пред 10 дена(а ми дојде 25 ден 14 дена по овулацијата-значи редовно)
Денес одам кај матичната и кажувам за болкиве,за оскудната менструација и ми вели да не си трудна.Ме гледа на ехо и ми вели имаш јк на десен јајник утре може да прсне,а од друга страна ми вели можно е да со вонматерично останата бремена (scared) (бидејки примав прегнил би требало да имам обилна менструација) (confus) (confus) (confus) (confus)
Јас денес имам симптоми на овулација дури и плодна слуз една педа.А она ми вика вонматерична (scared) (scared) (scared)
АЛО Дали може вонматерична и овулација?????/
Ми рече утре да направам тест па ќе видиме.
Какви се симптомите на вонматерична и дали треба да прокрварам ако е не дај Боже?

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Вонматерична бременост

Post by Debora » 04 Nov 2013, 14:45

Каков тест утре (comp) , ако има каде да испиташ, оди одма испитај преку крв. За матичната еве. (rp)
Може да има крварење со вонматечна и силни болки.

anabejbi
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1522
Придружен: 21 Nov 2012, 17:19
Му се допанале: 462 пати
Им се допаднал: 850 пати

Re: Вонматерична бременост

Post by anabejbi » 04 Nov 2013, 16:47

Јас кога имав вонматерична бременост прво имав слабо кафеаво крварење а подоцна по една недела кога стана обилно вредноста на Бетата беше некаде околу 4000 а плодот не се гледаше во матката и немав болки никакви. Со спонтаниот имав слабо крварење и силни болки. Обично кога бетата е над 1200 мора да се види плодот т.е гестациската кеса ако не се гледа тогаш претпоставките на докторите се дека се работи за вонматерична бременост.
Кит кат се надевам дека твојата матична греши во поставувањето на дијагнозата.

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Вонматерична бременост

Post by kit-kat » 04 Nov 2013, 17:42

Фала ви девојки.
И јас си се анализирам и си се тешам дека не е ништо.Мензис си добив редовно.иако оскудно си крварев 3-4 дена.Потоа ништо.
Болките ми започнаа 6-7 ден и еве 10 ден имам јк спремна за пукање.
Од тогаш немам никакво крварење.Се надевам на добро.
Дебора тука нема негде да испитам бета освен хитен случај на болница,а не сум хитен.Функционирам најнормално,а болките ми се така присутни,но издржливи.
Утре ќе направам тест,а сигурно дава позитивен и при вонматерична?

saska075
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1714
Придружен: 17 Apr 2012, 19:48
Му се допанале: 335 пати
Им се допаднал: 614 пати

Re: Вонматерична бременост

Post by saska075 » 04 Nov 2013, 17:48

Кт-кат јас не разбирам како може да имаш јајце клетка спремна за овулација а во исто време да имаш вонматерична бременост. (confus)
Можеш да си направиш обичен тест за бременост преку мокрача ама верувам дека негативен ќе биде. Вие сега работите на случајот и те очекувам во другите теми за бременост (thumbsup)

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Вонматерична бременост

Post by kit-kat » 04 Nov 2013, 17:59

И мене тоа ме буни,бремена а јк?
И Анабејби ти кога имаше вонматерична, како откри.Прво дозна дека си бремена па прокрваре или?
А заборавив ми рече матичната вечер работете (ttc) и дојди задутре да видам дали пукнала јк,а од друга страна направи тест.Е ќе полудам (ner)

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Вонматерична бременост

Post by Happy^_^ » 04 Nov 2013, 18:03

Значи читам и не можам да поверувам, се е лудо. (ner) (ner) (ner) (ner)

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Вонматерична бременост

Post by kit-kat » 05 Nov 2013, 07:31

Еве (fr) (comp) (rp) за матичната веќе лице нема да ми види.
Правев тест и нормално bfm беше но искрено цела ноќ ме јадеше црв и не спиев.
Не знам како ќе тераме со вакви доктори.
Ми вели вонматерична, па овулација за на крај ми вика може од колкот да те боли или од бубрегот имаш застојни промени.
Тешко тој што има мака но јас само во Бог си верувам и знам дека тој што ќе рече тоа е.
Сепак фала за подршката (kup)

Mina29
Нов член
Нов член
Мислења: 5
Придружен: 12 Jul 2014, 16:12
Му се допанале: 11 пати

Re: Вонматерична бременост

Post by Mina29 » 13 Jul 2014, 13:18

Се надевам ова што ќе го споделам ќе биде една поука за многу жени...
Све почна на 10 мај кога имав скрос ризичен однос со мојот партнер (сега веќе бивш), а ми беа плодни денови...Си помислив нема сигурно да ми е ништо, прв пат се случува итн...Очекуваната менструација на 25 мај не ја добив, направив тест и беше негативен, а другиот ден уште еден тест и тој беше негативен..После 4-5 дена каснење добив нормална менструација, ми заврши и све беше ок (барем јас мислев така)...Една недела после тоа забележав како розева крв на гаќите ама си мислев дека повторно со бешиката имам проблеми, настинки итн...(иначе јас уште од дете често настинувам на бешика, добивам цистити итн...) И повторно не обрнав внимание, све дури околу средина на јуни на работа не добив напад на болки во стомакот, паднав доле на земја се изгубив целата...Имав стриктно при мокрење крварење што ме натера повторно да помислам дека овој пат ме фати акутен цистит бидејќи претходните денови излегував навечер во многу тенко облечена и седев надвор, а ладно беше...Отидов на матичен и уште од врата кажав - ме фати циститот...Ми дадоа Цитерал и Спазмекс...Дента повторно од болки во стомакот паднав и се изгубив целата...И си реков да ги испијам антибиотиците ќе правам уринокултура..Помина уште една недела така и мислев ми се смири циститот, а веќе беше време за повторна менструација...Хормоните ми беа направени каша попара, градите не можев да ги допрам, нерегуларни некои крварења повторно, од кои повеќето со кафеава крв, повторно болки во стомакот...Отидов на матичен гинеколог и кога ме виде на ехо ми вика- да направиме тумор маркери, околу јајникот гледам нешто...Правев тумор маркери и фати викенд, па дури во понеделникот отидов да му ги однесам резултатите кои беа негативни...Стомакот ми беше отечен, тврд и не можев да го допрам, болки ненормални и темна крв која со урината ја исфрлав...Во ординацијата на гинекологот паднав повторно и се изгубив од болки...Со брза помош ме однесоа во Државна на гинекологија...Ми испитаа hcg, кое беше доста покачено и кога ме видоа на ехо установија вонматерична бременост, пукнат јајцевод и и многу крв која ми го пуни стомакот...Ме припремија хитно за операција, која беше лапароскопска со целосна анестезија..При операцијата ми го извадија десниот јајцевод и плодот кој бил голем околу 20 см и при тоа истекло околу 600 мл свежа крв во стомакот...Се разбудив во шок соба со катетер и дрен на мене...Во болница останав цели 5 дена после тоа, видов ненормални маки, агонии, болки, примив преку 20 флаши инфузија со лекови внатре..Докторот ми рече дека ќе можам повторно со еден јајник да останам бремена и дека нема да имам некои сериозни последици, но јас сум психички скршена, се осеќам осакатено најмногу заради тоа што сеуште не сум мажена и немам деца и животот е пред мене допрва..Со него уште пред све ова да се случи се разделив од други причини бидејќи таа врска почна пекол да станува, сфатив дека сум се предала на еден монструм...
Сама го пребродувам ова, се мислам дали да побарам помош од психијатар бидејќи ептен ми е лошо...
Го молам Бог еден ден да започнам нов живот, со нови луѓе во него, позитивни, да станам и јас како нова...
Затоа совет до сите - кога ќе забележите било какви неправилности и чудни симптоми- идете право на испитувања за да не дојде до вакви работи...Немојте да си давате дијагнози сами на себе или од нестручни лица или терапии на своја рака...

Одговори

Return to “Здравје и компликации во бременоста”