Вонматерична бременост

Здравје и компликации во бременоста. Совети за здрава бременост, наши иксуства и како да се избегнат и надминат компликациите.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Maca
Нов член
Нов член
Мислења: 10
Придружен: 17 Nov 2009, 10:47

Вонматерична бременост

Post by Maca » 18 Nov 2009, 09:12

Ja otvoram ovaa tema bidejki e najopasnata i smrtonosna situacija so koja sto moze da se sooci edna zena......
Zaci toa e bremenost so istite simptomi kako i najnormalnata bremenost,no plodot ne sleguva vo matkata tuku se vgnezduva najcesto na zidovite od jajcevodot.Pricina za toa se Klamidija,izvijugani kanali a najcesto se javuva posle neuspesna IVF postapka,bidejki terapijata sto se prima gi zabavuva resickite vo kanalot i tie ne se vo sostojba da go isturkaat plodot vo matkata.Isto ovaa bremenost se jkavuva i pri IVF ciklusi...malku nelogicno bidejki embrionite se stavaat direkno vo matka,no moze da zalutaatvo kanalot ako toj e neprooden golema e verojatnosta za toa....Jas ja lecev so medikamenti no ne uspeav pa se operirav izvaden mi e leviot kanal.Celata zabuna e vo toa sto imav pozitiven test i dobiv menstruacija,a i ponataka bev bremena....e bas tuka e i opasnosta,sto ako ne napravev test povtorno???????????

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Вонматерична бременост

Post by Debora » 23 Nov 2009, 19:35

Добро што сепак навреме се реагирало. Вонматеричната бременост е причина број еден за смртност кај бремените жени.

ШТО Е ТОА ВОНМАТЕРИЧНА БРЕМЕНОСТ

Кај нормалната бременост јајце клетката се оплодува во јацеводот и потоа патува до матката, каде ќе се всади.
crtez na ektopicna bremenost

Кај ектопичната (или вонматерична) бременост доаѓа до всадување или имплантација на ембрионот надвор од матката. Зборот ектопична значи надвор од своето место.

Во повеќе од 95% од случаите на вонматерична бременост импланацијата е во еден од јајцеводите. Многу поретко може да се случи ембрионот да се всади: во стомачната празнина надворешно на матката, во јајниците или во вратот на матката.

Во ниеден случај нема услови за одржување на бременоста. Како што расте ембрионот доаѓа до пукање на јајцеводот или другите органи, тешко крварење и го доведува во опасност животот на жената...

http://www.tvoebebe.com/BREMENOST/ektopicna.php

*Devojce*
Нов член
Нов член
Мислења: 18
Придружен: 12 Nov 2012, 13:09
Им се допаднал: 1 time

Re: Вонматерична бременост

Post by *Devojce* » 22 Nov 2012, 11:25

Zdravo devojki me nemase skoro cela nedela na forumov.Ajde da spodelam so vas sto mi se sluci.Na 14.11 bev na eho mi rekoa deka e edno bebe i nesto kako senka se gledase no nekaza sto e doktorot.Vo nedelata na 18.11. odsabajle pocna da me boli stomakot mooogu i jas spored bolkite mislev napad na bubreg deka e.Takvi bolki nikogas ne sum osetila.Otidov vo sistina mi stavija infuzija i lezev edno 2h tamu no poloso ipoloso bese.Izleze deka edno bebe e vo maatkata a drugata senka e ustvari vonmatericna bremenost,poradi kola puknala tuba i stomakot pocna da se polni so krv samo EDEN GOSPOD ME SPASI, me odnesoa pod hitno na operacija a na moite im kazaa deka ne se znae dali ke ostanam ziva,zamilete kako im bese niv jas samo bilkite gi osetiv neznaev sto se slucuva a tie kutrite ccc.Za sreka pak ke kazam fala mu na gospoda mene uspeaa da me spasat,vonmatericnoto go otstranija a bogami i drugoto bebce prezivea,pokaza srceva akcija i sega sum 6ta nedela.

Hera
Домашен член
Домашен член
Мислења: 736
Придружен: 20 Nov 2010, 23:27
Му се допанале: 89 пати
Им се допаднал: 75 пати

Re: Вонматерична бременост

Post by Hera » 22 Nov 2012, 12:02

*Devojce* жал ми е што ова ти се случило. Тешко и страшно и не можам ни да замислам како им било на твоите родители. Многу ми е мило што сега си добро. Биди храбра и јака, чувај се и ти и јуначето што останало со мама. (a2)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Вонматерична бременост

Post by Debora » 22 Nov 2012, 12:35

Девојче сте поминале низ тешка криза, фала Му на Бог што те спасил, а и тоа јуначето се изборило. Гушки, пазете се и сега да си имаш лесна и безгрижна бременост. (a2)

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Вонматерична бременост

Post by Peperutka » 22 Nov 2012, 12:39

*Девојче* многу ми е жал за ова што ти се случило (a2) Господ мил бил со тебе,сега само чувајте се и растете си со малиот борец кој расте во тебе (a2) Те чекаме во Труднички кафе муабет (smile)

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Вонматерична бременост

Post by Petra » 22 Nov 2012, 15:38

Девојче, жал ми е што ти се случило тоа. Фала Му на Бог што те спасил и што се спасило бебчето и да ве чува цело време. Да имате лесна бременост, да си уживате со бебушот во секој миг. (a2)

anabejbi
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1522
Придружен: 21 Nov 2012, 17:19
Му се допанале: 462 пати
Им се допаднал: 850 пати

Re: Вонматерична бременост

Post by anabejbi » 22 Nov 2012, 18:20

Девојче многу ми е жал за тоа што ти се случило, нанекој начин знам како ти е, и јас имав вонматерична бременост, сега мора да бидеш храбра и да се опоравиш за другото бебенце. Ти посакувам лесна бременост.
А на кој начин остана бремена, со хормонска терапија ли? и кај кој лекар одиш.

*Devojce*
Нов член
Нов член
Мислења: 18
Придружен: 12 Nov 2012, 13:09
Им се допаднал: 1 time

Re: Вонматерична бременост

Post by *Devojce* » 22 Nov 2012, 20:09

Ova mi e ustvari vtora vonmatericna bremenost, so prvata pominav polesno,tubite bea zdravi i me tretiraa so metatraxsat,pa sledese hsg, pa histero i laparoskopija mi gi podvrzaa kanalite, pa prvo neuspesno invitro i sega vtorovo invitro.Go pravev vo sistina kaj popovik.Imav stvarno trnliv pat do zabremenuvanje, ova moevo na nikogo ne mu go posakuvam.

malenaD
Домашен член
Домашен член
Мислења: 840
Придружен: 03 May 2011, 11:30
Му се допанале: 155 пати
Им се допаднал: 121 пати

Re: Вонматерична бременост

Post by malenaD » 22 Nov 2012, 20:55

Девојче страшно е тоа што ти се случило,но добро е кога се се средило,сега само храбро и со леснотија да си ја истераш цела бременост

Одговори

Return to “Здравје и компликации во бременоста”