Вонматерична бременост

Здравје и компликации во бременоста. Совети за здрава бременост, наши иксуства и како да се избегнат и надминат компликациите.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
*ena*
Нов член
Нов член
Мислења: 10
Придружен: 20 Dec 2012, 15:39
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 4 пати

Re: Вонматерична бременост

Post by *ena* » 20 Dec 2012, 15:47

Zdravo, jas sum nova na forumot no ve pratam postojano.E sega celata sum ?????Trebase da dobijam na 9.12 i otkako mi kasnese otidov na ginekolog i mi kaza deka imam cista na desniot jajnik 3.3cm a imam i nesto dr sto ne e bas vidlivo i e 2.5mm, napraviv ispituvanje i na krv i mi bese utvrdeno deka testot e pozitiven e sega mojot doktor mi vika rano bilo no imalo sansa za vonmatericna (sad1) a ponekogas vo denot imam slaba bolka vo leviot jajnik ponekogas slabo bockane vo cel stomak, pa me zaboluva polovinata.Dali ima sansa da e stvarno vonmatericna so ovie simptomi inaku mi zakaza pregled za vtornik demek togas ke se videlo tocno a do vtornik (cry1) ke poludam

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Вонматерична бременост

Post by Debora » 20 Dec 2012, 16:08

Ена прво добродојде на форумов. (dobr)
Второ, ти посакувам убава и лесна бременост. dance
Трето, овакви работи слушаме многу често, ама во најголемиот број на случаи жените си имаат најнормални бремености, само уште е рано за тоа да се утврди на ехо.
Мораш да се обидеш да се смириш, оти стресот сега ти е најголем непријател.
Ако не можеш да се смириш, јас на твое место би побарала мислење од уште еден лекар - колку да ти каже дека нема потреба од грижи. (smile)

*ena*
Нов член
Нов член
Мислења: 10
Придружен: 20 Dec 2012, 15:39
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 4 пати

Re: Вонматерична бременост

Post by *ena* » 20 Dec 2012, 16:49

Fala Debora no jas sum celata vo ?????? da se nadevam deka ke ispadne se ok i dali nekoj znae dali Dr Nadica od gin.amb."MAMA"ima dobro eho se mislam da idam kaj nea za vtoro mislenje

Fiona
Редовен член
Редовен член
Мислења: 324
Придружен: 13 Jul 2012, 12:56
Location: Скопје
Му се допанале: 35 пати
Им се допаднал: 137 пати

Re: Вонматерична бременост

Post by Fiona » 20 Dec 2012, 17:47

*ena* за да бидеш сигурна оди на второ мислење, и ти препорачувам во Ремедика, зашто имаат одлични еха и супер доктори ( ова не е реклама, озбилно е така (laugh1)
Ајде стискам палци за мало бебуле и мислам дека се ќе биде во ред..
Пиши ни што ќе ти кажат
(a2)

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: Вонматерична бременост

Post by maried » 20 Dec 2012, 19:07

Ena јас имав вонматерична бременост, на ехо отидов поади рутински преглед ,не ни претпоставував дека сум бремена и докторот виде само циста друго ништо, е сега јас имав постојана болка во едната нога, поточно во колкот и препонот, таа болка траеше 2 недели, испитав и крв и се ама се беше добро, докторот ми даде флажил и примолут нор за цистата, е кога ги испив почнаа јаки болки неиздржливи и тогаш во болницата ми утврдија вонматерична. значи немој да паничиш и да се плашиш, можеби си е нормална бременост, почекај некој ден и побарај второ мислење обавезно, поздрав и да не известиш како ти е (smile) (smile)

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Вонматерична бременост

Post by Mamino_srce » 20 Dec 2012, 19:11

Ена, прво добредојде и да продолжиш да не дружиш и во иднина. (smile)
Инаку, едно нешто што јас знам во врска во вонматерична бременост е дека жената чувствува силни болки во стомакот. Значи не слаби, пецкање или сл. туку силни болки. Не знам додуша кога тоа се случува, дали веднаш на почетокот или малку покасно кога плодот почна да расте. Сепак се надевам дека кај тебе не е тоа што доктор ти кажал дека е можно и затоа колку што е можно обиди се да не се нервираш. Всушност, јас да сум на твоето место, мислам дека не би издржала а да не одам и кај друг доктор. (smile)
Да ни јавиш како си и те мислиме. Поздрав.

*ena*
Нов член
Нов член
Мислења: 10
Придружен: 20 Dec 2012, 15:39
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 4 пати

Re: Вонматерична бременост

Post by *ena* » 20 Dec 2012, 22:12

Znaci bolkite pocnaa den-dva pred da treba da dobijam i toa bas bolki vo leviot jajnik samo mn poslabi od menstrualnite e sega nekogas ke se desi da me boli nekolku pati vo denot a bolkata trae nekogas 1-2min nekogas povekje ama ne se tolku jaki ko menstrualnite, i voobicaeno bolki vo polovinata e sega sum citala deka kaj vonmatericna i se prokrvaruva kako sto raste toa embrionot pa dali nekoj znae otprilika koj period moze da se desi toa a jas sekako ke si idam da vidam i vtoro mislenje, a bas se nadevav deka ke me izraduva doktorot no ke pocekam za vtoro mislenje i edinstvena uteha mi e toa sto valjda ako vo golem procent sumjal deka ne e ok ke me terase da napravam ispituvanje na bhcg a on mi rece deka da ne pravime dopolnitelni ispituvanja da pocekame do vtornik da vidime dali ke porasne i kade e tocno

kukli4ka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 415
Придружен: 19 Apr 2011, 16:35
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 13 пати

Re: Вонматерична бременост

Post by kukli4ka » 21 Dec 2012, 00:58

ena prvo dobredojde i od mene (dobr) ,i daj boze da si e sve vo red so bremenosta,inace i jas imam imano vonmatericna bremenost i sum operirana,inace vaka denot koga trebase da dobijam mi protece belo pranje so sokrvavica ednas i potoa nisto po sto i posumnjav deka ima nesto,napraviv test izleze pozitiven ,vo meguvreme imav bolki ama doktorot mi vikase sve e vo red a ne bev ojdena na pregled posto mi imase zakazano za eden tri nedeli,posle bolkite se zacestuvaa i bea pojaki valjda kako so rastel plodot pa bev na pregled kaj dr doktor mi rece pocekaj do ponedelnik posto matkata e spremna da go prifati [plodot,kao patuval,vo meguvreme pocnav da krvaram ne obilno ama mi se pojacaa i bolkite i mi dadoa dobroston,za da na denot na veridbata dobijam silni bolki poprateni so treska koi ne bea postojani,i otidov na pregled i me pratija vo sistina i tamu mi ustanovija vonm.taka da ne se sekiraj koga nesto ne e vo red se oseka ne se toa zanemarlivi bolki a i da se javuva krverenje,mene mislam mi se javi negde 5-6 nedela od bremenost a krvarenje imav mozda tri cetiri dena,ke bide sve vo red ne se sekiraj,ama i jas bi ti preporacala da si odis na vtoro mislenje

*ena*
Нов член
Нов член
Мислења: 10
Придружен: 20 Dec 2012, 15:39
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 4 пати

Re: Вонматерична бременост

Post by *ena* » 21 Dec 2012, 12:32

Jas sabajlevo bev na doktor i mi kaza deka nema nikakva vonmatericna tuku normalna bremenost samo mn e mal plodot ko zrno seker zosto e mn rana bremenost i bev najsrekna (rad) mi zakaza za 10-ina dena za srceva aktivnost zosto e mn rano da se slusne sega pa ke cekam a do togas ke uzivam edna griza pomalku i vi posakuvam na site da go pocuvstvuvate toa cuvstvo sto go osetiv denes (joy) i mi dade folna i utrogestan(vaginalno) em za cistata (koja sto denes bese 2.8 a neknja spored dr doktor bese 3.3 ) mozebi se namalila pa ke vidimi, mi kaza deka ne e tolku opasna cistata ponekogas sama od sebe se gubela (rad)

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Вонматерична бременост

Post by Mamino_srce » 21 Dec 2012, 13:08

Честитки *Ена*, да имаш лесна и убава бременост. И продолжи да се дружиш со нас. ;-) Поздрав. (bu)

Одговори

Return to “Здравје и компликации во бременоста”