Суплементи во текот на бременоста

Здравје и компликации во бременоста. Совети за здрава бременост, наши иксуства и како да се избегнат и надминат компликациите.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Суплементи во текот на бременоста

Post by Радост » 04 May 2014, 13:03

Сашка јас знам дека трошоците се големи, те сфаќам ама сакам да ти дадам добронамерен совет. Немој баш последните недели да си без витамини. Бебушот последните недели највеќе расте и црпи многу од твојот организам зошто од тие залихи и троши првите месеци од животот.


Јас пиев Фемибион до крај и првиот месец и пол додека доев и не жалам за парите зошто мислам дека они ме одржуваа.

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Суплементи во текот на бременоста

Post by kit-kat » 04 May 2014, 13:32

Извинете што ќе се замешан во муабетов иако бев трудна со пород многууууу одамна да не речам минатиот век (laugh1) , синко е зачнат во октомври 2004.
Дознав за бременоста скоро во 7 недела и тогаш почнав со тифол.
Околу 13 недела дознав дека сум страшно анемична и до крај примав тотхема ампули за железото.
И тоа беше се.Освен што јадев овошје и зеленчук никакви др. суплименти не пиев дури на прашање да земам нешто Др. Таше ми рече дека нема никаква потреба.
И синко е роден здрав прав без анемија.А пред тоа јас бев цела младост да не речам на диета но не земав се што требаше.
Наредните години кога забременија мои блиски пиеа мамавит кои беа бр. 1. А сега гледам фебрионот го туркаат.
Во вторава бременост буквално бев бомба од витамини фолна земав скоро година пред тоа, потоа пренатал центравит и што уште не. И тоа не било ништо.
Можеби муабетов не држи вода но опуштете се.Бог да стави рака на нас и нашите најмили.
Ве (kup)

Filigran
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1827
Придружен: 22 Jul 2012, 15:43
Му се допанале: 898 пати
Им се допаднал: 739 пати

Re: Суплементи во текот на бременоста

Post by Filigran » 04 May 2014, 14:38

Баш така Киткат, и јас сум на истото мислење. Ако се внесува се со исхраната , нема потреба од премногу витаминизирање.
Сакав да напишам дека па нашите мајки апсолутно ништо не пиеле, ама знам дека некоја ќе речи ама тоа време било поинакво, немало ваква храна, се било поздраво........
Да не претеруваме, не сакам да ме залажуваат. Кога знаеме како и колку фармацевтските компании заработуваат не ме чуди што денес се препорачува Фемибион утре ќе биде нешто друго, како и со Мамавит претходно.
Тоа е реалноста, нажалост. А ние што сме виделе мака ќе речиме ајде на тоа нека е. Ама не е така пак ќе речам. Господ со нас нека е! (big-hug) (big-hug) (big-hug)

Girl
Член
Член
Мислења: 191
Придружен: 26 Feb 2014, 09:01
Му се допанале: 27 пати
Им се допаднал: 102 пати

Re: Суплементи во текот на бременоста

Post by Girl » 05 May 2014, 20:04

Девојки, тие што пиете прегназон, пиете и магнезиум плус? Пишува дека во нив има 100 мг, а магнезиумот што го пијам е како прашок и е од 300? Ми се гади од прашакот ми се повраќа а ми е страв да го исфрлам на своја рака, а мислам дека нема некое дејство, не чувствувам грчеви воопшто. Има некоја искуство?

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1422
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Трудници ајде на муабет, кафе и благце

Post by SMESKO » 08 May 2014, 16:56

Можеби моето прашање ќе биди глупаво но да си прашам (laugh1) Магнезиум шумливи таблети,ап4иња како го земате,и за што е ,јас дома имам биолектра магнезиум шумливи таблети,да пијам од нив или кажете што вие сте консумирале,јас 1 пат кога ги пиев и кажав на гинекологот и таа ми ре4е дека не ги давале за болка во колковите туку за нешто друго (confus) и прекинав да ги пијам Е сега искусните нека ми помогнат (confus)
Ве (kup) (kup) (kup)

mama2
Член
Член
Мислења: 180
Придружен: 17 Dec 2013, 13:39
Location: Битола
Му се допанале: 163 пати
Им се допаднал: 92 пати

Re: Трудници ајде на муабет, кафе и благце

Post by mama2 » 08 May 2014, 19:21

Мешиња еве сум јас, некако тешко времево-па и мене ми беше мачно денес, ама сигурно ќе помини (thumbup)
Смешко јас не знам каков магнезим треба да се пие, засега си пијам фолна и Б6
Кукличка се ближи најубавиот момент, колку ми е мило (joy) (joy)
Сашка си одмара, така и треба уживај си :grin:
Хризантема,Хепи,Мау и сите останати мешиња погалете ги бебушките (love5) (love5)
(big-hug) (big-hug) за сите

gidicka
Нов член
Нов член
Мислења: 5
Придружен: 16 Mar 2014, 19:42
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 2 пати

Re: Суплементи во текот на бременоста

Post by gidicka » 08 May 2014, 21:05

немора да пиеш прашок стом ти се гади, земи си таблети магнезиум

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1422
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Суплементи во текот на бременоста

Post by SMESKO » 08 May 2014, 21:08

Магнезиумот го даваат за грчеви,мене од време на време ми се згрчува стомакот и денес скоро цел ден ме болеше десниот јајник(и дали можи болката да ми е од седење пред компјутер,значи 2,3 часови во седечка позиција) ПОМОШ

Filigran
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1827
Придружен: 22 Jul 2012, 15:43
Му се допанале: 898 пати
Им се допаднал: 739 пати

Re: Трудници ајде на муабет, кафе и благце

Post by Filigran » 08 May 2014, 21:14

Izvinete za latinicava, neznam, so se slucuva so mojot kompjuter. (ner)
Smesko, jas Magnezium ne pijam ama pijam Mamavit + Omega 3. Vo Mamavit ima kompleks na vitamini, zastapen e i Mg.
Mau, Mama2, Hrizantema, Kuklicka, Saska i site ubavi meskovci ve guskam silno, a vie galnete gi bebuskite vo mesinjata (big-hug)

Mau
Домашен член
Домашен член
Мислења: 592
Придружен: 09 Mar 2014, 12:47
Му се допанале: 47 пати
Им се допаднал: 334 пати

Re: Трудници ајде на муабет, кафе и благце

Post by Mau » 08 May 2014, 22:32

Јас пак не пијам ништо друго освен Магнезиум Директ, како прашок е со вкус на портокал, зашто од таблетите имав главоболки ужасни... Докторката моја не дава ништо друго да пијам, само природно да ги внесувам ...

Имате поздрав од мешето мое, до вас и до вашите мешиња, утре се гледаме со бебушот па ке ви пишеме како сме поминале ...

Ве гушкам мамички и гал гал за мешињата (t3) (t3) (t3)

Одговори

Return to “Здравје и компликации во бременоста”