Суплементи во текот на бременоста

Здравје и компликации во бременоста. Совети за здрава бременост, наши иксуства и како да се избегнат и надминат компликациите.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Одговори
Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Суплементи во текот на бременоста

Post by Peperutka » 21 Oct 2011, 15:49

Го поставив прашањево во-Како ни се трудниците- но не е лошо да имаме и ваква тема.
Кои суплементи(витамински апчиња) ви ги препорача вашиот гинеколог да ги пиете во текот на бременоста?
Јас пијам само Фолна и Магнезиум,а вие?

Majata
Нов член
Нов член
Мислења: 26
Придружен: 20 Jul 2011, 16:39
Им се допаднал: 1 time

Re: Суплементи во текот на бременоста

Post by Majata » 30 Nov 2011, 22:48

Peperutke, jas piev Folna k-na samo do 12-tata nedela...

Potoa ginekologot me sovetuvase da pijam VITRUM PRENATAL (nekoi pijat MAMAVIT, i slicno) i seuste gi pijam (39-ta nedela sum, pijam edna dnevno), a i mi kaza da prodolzam da gi pijam i po poroduvanjeto i za vreme na doenjeto - gi sodrzele site potrebni vitamini za mene i bepceto (a2)

Tinkerbell
Нов член
Нов член
Мислења: 53
Придружен: 09 Nov 2011, 10:38
Location: Opatija, Rijeka, Hrvatska
Им се допаднал: 1 time

Re: Суплементи во текот на бременоста

Post by Tinkerbell » 01 Dec 2011, 08:29

jas piev folna do 14 nedela, od 12 pocnav da pijam i centravit prenatal i magnezium...

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Суплементи во текот на бременоста

Post by Peperutka » 01 Dec 2011, 11:04

Јас сега пијам сируп со железо Легофер,половина час пред јадење,зашто трудниците имаат потреба од дополнителен внез на железо.Дали некоја од вас го пиела?

Majata
Нов член
Нов член
Мислења: 26
Придружен: 20 Jul 2011, 16:39
Им се допаднал: 1 time

Re: Суплементи во текот на бременоста

Post by Majata » 01 Dec 2011, 20:55

Peperutke, najverojatno stanuva zbor za dopolnitelno kolicestvo na zelezo sto mu e potrebno na organizmot vo zavisnost od kolicestvoto na zelezo vo tvojata krv.
Mene na pocetok na bremenosta serumskoto Fe mi bese slabo, megjutoa so intenzivno jadenje na cveklo i meso (bidejki koga ostanav trudna postev, pa najverojatno poradi toa zelezoto mi bese slabo) se podobri. Taka, od strana na doktoro nemav sovet da pijam dopolnitelno zelezo... navistina ne znam, mozebi treba... ama znaes kako e ako ne ti kazat, strav ti e samoinicijativno da prezemes nesto (sad1)

Cooper
Член
Член
Мислења: 108
Придружен: 09 May 2011, 13:17

Re: Суплементи во текот на бременоста

Post by Cooper » 01 Dec 2011, 22:45

peperutka jas pijam legofer od 9-10 sedmica po edno nasabalje na gladno zaedno so folnata kiselina..sega sum 30 sedmica ..pravev ispituvanje na krvta ne mi padnalo zelezoto no mi kaza da pijam i po edno navecer za da koga ke rodam da nemam posle problemi(ke ragam so carski,moze zatoa go kaza toa)

Cooper
Член
Член
Мислења: 108
Придружен: 09 May 2011, 13:17

Re: Суплементи во текот на бременоста

Post by Cooper » 01 Dec 2011, 22:47

pijam i magnezium 2 pati na den bidejki mi se javuvaat grcevi..i preku den golema shumliva tableta calcium za preventiva od osteoporoza..calciumot ne e za bebeto tuku za mene.. (smile)

ivana28
Член
Член
Мислења: 200
Придружен: 30 Nov 2011, 15:46
Им се допаднал: 1 time

Re: Суплементи во текот на бременоста

Post by ivana28 » 07 Dec 2011, 15:59

Мене ми дадоа мамавит да пијам до крај на бременост,а магнезиум и фолна киселина 7 недели. (smile)

malenaD
Домашен член
Домашен член
Мислења: 840
Придружен: 03 May 2011, 11:30
Му се допанале: 155 пати
Им се допаднал: 121 пати

Re: Труднички кафе муабет

Post by malenaD » 24 Jan 2012, 17:29

Пеперутка и јас ти посакувам да си уживаш во секое удирање на твоето (b4) . Еве и мене сега ме удира но некако го чуствувам доле на кај колкот и дури како да ме гадичка. Леле мешиња да ви кажам до денес ги пиев Pregna care и од вчера ги барам по аптекиве но нигде ги нема нив т.с. ги има но со додаток на омега капсули и предходните беа 30 капсули а сега се 28 и тие беа 520 ден, а овие 870 ден. (ner) Па не е фер за тие 350 ден. ке купев цела кутија на капсули омега3 и тоа во паковка има 100 капсули од 1000мг. Но пошто се потребни за бебушко ке си ги купувам и ке си ги пијам само да биде се во ред како и досега. А кога ке одам на контрола ке го прашам матичниот можеби ке ми даде некои витамини што се по евтини (confus)
Поздрав мешиња па се читкаме!!!!

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Суплементи во текот на бременоста

Post by Peperutka » 25 Jan 2012, 11:55

Јас ги почнав МАМАВИТ уште пред еден месец и треба да ги пијам до крајот на бременоста,ги содржи сите витамини кои ми се потребни мене и на бебчето (b4)

Одговори

Return to “Здравје и компликации во бременоста”