Симптоми на приближување породувањето

Сите теми што се поврзани со породувањето. Термин за породување, болница, искуства итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
mamigabi
Редовен член
Редовен член
Мислења: 250
Придружен: 19 Jul 2013, 13:49
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 142 пати

Re: Симптоми на приближување породувањето

Post by mamigabi » 30 Sep 2013, 10:41

Мене терминот ми е на 25 ноември, знам дека е рано, но многу ми е страв, не спијам, ако се движам или работам ме боли стомак и грб леле колку ми е страв од предвремено породување, не знам какви се болките, што треба да чувствувам, како ќе биде... (confus) сега бебчето е високо поставено, но со главата надолу, притиска и само лелекам од сега а што ќе биде во 9-ти а за киселиниве оф леле, ме изгореа, многу, многу се плашам, милион прашалници, само ги бројам неделите

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3254
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1250 пати
Им се допаднал: 1729 пати

Re: Симптоми на приближување породувањето

Post by kit-kat » 30 Sep 2013, 10:59

Таа реакција е нормална за прворотка.Не се секирај,се е во ред.Бебчето само ќе ти најави кога е за излегување. (bu)

teona
Член
Член
Мислења: 149
Придружен: 27 Feb 2013, 04:28
Им се допаднал: 29 пати

Re: Трудници ајде на кафе и муабет

Post by teona » 09 Oct 2013, 10:14

Здраво трудници како сте? Јас и не сум баш најдобро усте сега поцнав да добивам болки во половината и како слаби меструални болки па ме фака страв пред време да не се породам (cry1) . Бев на лекар докторката ми рече да одмарам да не движам многу и да не се заморувам али сепак мене ме фака страв. Што мислите вие дали е нормално волку од рано да осекам болки (confus) поздрав до сите (kup)

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3254
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1250 пати
Им се допаднал: 1729 пати

Re: Симптоми на приближување породувањето

Post by kit-kat » 09 Oct 2013, 11:47

Теона јас и ти (иако јас за жал не стигнав до тука (sad1) )бевме тука со термините,па би требало деновиве да влезеш во 9 месец.
И не се секирај,јас со синко на 19 јуни влегов во 9,а на 24 јуни се породив,значи терминот ми беше 19 јули.
Супер поминав и тој беше супер.Инаку не мора да значи дека породувањето е блиску.Можеш да турнеш време.Како и да е со лесно и да не се плашиш (kup)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Симптоми на приближување породувањето

Post by Радост » 01 Dec 2013, 14:25

Не би можела да не ги распознаам тие болки, така?
Настрана болките во стомак, грб, кичма и колкови што си ги чувствувам уште одамна ... се разбудив денес во 6 од јака болка во кичмата. И сега ме прилично боли иако менувам позиции. Болката не е во ритмични интервали. Бебушката е помирна денес иако осеќам затегање.

Јас реков ќе украсувам елката со нејзе во мешето ама не реков и тој ден да ме испаничи. :) Рано е многу ... Нели не се породилни болки?

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11047
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5840 пати
Им се допаднал: 3573 пати

Re: Симптоми на приближување породувањето

Post by Debora » 01 Dec 2013, 14:56

Како си сега? Јас не се разбирам, ама чим не е болката во интервали нели не би требало да значи дека крофничката решила да испаѓа? (confus) Како е и да е, кога ќе реши со лесно и убаво да си поминете двете. (a2) (prayer)
Може само си вежба оти не и се чека. (love5)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Симптоми на приближување породувањето

Post by Радост » 01 Dec 2013, 15:13

(a2)


Не сакав моите да ги паничам ама се јавив на сестра ми. Рече се додека не ме боли стомакот нема место за паника и се смирив малку. Инаку ме боли и сега, не можам позиција ни во лежење ни во седење да си најдам. Пак читав за породилни болки ... и сфатив дека не може толку долго да боли, мора да има паузи. Можеби некој нерв ми има притиснато или сака да се пријави дека е јунак, да не заборавам. :) (love5)

Фала ти. (a2)

tanjic
Нов член
Нов член
Мислења: 99
Придружен: 16 Dec 2012, 13:14
Му се допанале: 14 пати
Им се допаднал: 46 пати

Re: Симптоми на приближување породувањето

Post by tanjic » 02 Dec 2013, 13:31

simptomi...sto e toa (sad1) nie imame uste 2 dena do terminot ama aber nemame za izleguvanje a odvaj cekam da si ja vidamkerkickata vo moite race nemozam veeke da izdrzam ama izgleda voa ladnoto ja uplasi :))

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3254
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1250 пати
Им се допаднал: 1729 пати

Re: Симптоми на приближување породувањето

Post by kit-kat » 02 Dec 2013, 13:35

Радост и јас почнав со болки во кичмата да се пораѓам.Стомакот ме заболи дури откако ми го пукнаа водењакот,2-3 часа пред синко да излезе.Но секој различно.
Тајнич можеби навистина се исплашила куклата од ладното,па попријатно и е кај мама (dve) (love5)
Како и да е со лесно на сите (bu) (bu)

tanjic
Нов член
Нов член
Мислења: 99
Придружен: 16 Dec 2012, 13:14
Му се допанале: 14 пати
Им се допаднал: 46 пати

Re: Симптоми на приближување породувањето

Post by tanjic » 02 Dec 2013, 13:51

или па можеби го чека роденденот на мама на 4.12 ем краен термин ем поклон за роденден ке ми биде (part)

Одговори

Return to “Породување”