Симптоми на приближување породувањето

Сите теми што се поврзани со породувањето. Термин за породување, болница, искуства итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3254
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1250 пати
Им се допаднал: 1729 пати

Re: Симптоми на приближување породувањето

Post by kit-kat » 06 Jul 2014, 09:20

Ilovebabies Можеби се гушка со бебушко (smile) ако не со лесно мила.
Мау нормални се чувствата но не се секирај се ќе знаеш и ти ќе бидеш единствена која ќе ги распознава барањата и потребите на Николина (part)
Само со лесноооо (kup)

ilovebabies
Домашен член
Домашен член
Мислења: 597
Придружен: 05 Apr 2012, 23:53
Му се допанале: 159 пати
Им се допаднал: 194 пати

Re: Симптоми на приближување породувањето

Post by ilovebabies » 16 Jul 2014, 14:00

Ne znaev dali tuka da pisuvam ili vo temata za mukozen cep.. (unsure) Terminot mi bese vcera, denes d-r mi kaza deka voopsto ne sum otvorena, samo grloto na matkata e skrateno, za razlika od drugite pati, denes mnogu me bolese vaginalniot pregled (toa bese sabajlevo), i sega zaprimetuvam krv so malku sluz (potemna boja, kako zastarena krv). Znaci li toa deka i pokraj toa sto sum zatvorena moze naednas ( primer do vecer ili utre) da fatat porodilni bolki i posle da pocne otvoranjeto, ili toa so krvta e od pregledot ?? ako imate informacija ve molam spodelete (bu)

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Симптоми на приближување породувањето

Post by Happy^_^ » 16 Jul 2014, 20:03

Ајде бе тазе мамичкиии пишете искуствоооо за ајлавбејбис :)

sju
Член
Член
Мислења: 155
Придружен: 19 Apr 2012, 14:26
Му се допанале: 28 пати
Им се допаднал: 68 пати

Re: Симптоми на приближување породувањето

Post by sju » 16 Jul 2014, 20:26

Еве јас сум нај тазе породена:) и кај мене така почна, после вагиналниот преглед сабајлето почнав малку да крварам, течеше како кафеава крв .вечерта во 00:40 ме разбудија болки, ми истече малку вода. Во 01:30 стигнав во болницата. Во 03:00 се породив. Идни мамички...После првата болка веднаш во болница. Да не родите во кола:))) некогаш можело и многу бргу се да се одвива. Само со позитивна мисла и се ке биде ок.

ilovebabies
Домашен член
Домашен член
Мислења: 597
Придружен: 05 Apr 2012, 23:53
Му се допанале: 159 пати
Им се допаднал: 194 пати

Re: Симптоми на приближување породувањето

Post by ilovebabies » 17 Jul 2014, 00:27

Sju fala sto mi odgovori !! daj boze site da Imame brz poragaj kako tvojot :) (bu) Happy mila fala ti na poddrskata, galni go mesheto (love5) Uste ova da pisam, pocnaa nekoi poslabi menstrualni bolki, i sega odenje vo wc gledam krv, epten svetla boja ama ne e kafeava kako sto bese denski..uff deka prvo iskustvo mi e i samo prasalnici sum :)) ama mislam deka kaj da e ke dojde bebus. (love5) (bu) (bu) (bu)

sju
Член
Член
Мислења: 155
Придружен: 19 Apr 2012, 14:26
Му се допанале: 28 пати
Им се допаднал: 68 пати

Re: Симптоми на приближување породувањето

Post by sju » 17 Jul 2014, 07:33

Полека спремај се. Малку да ојачаат болките и правац болница. Со лесноооо

Mau
Домашен член
Домашен член
Мислења: 592
Придружен: 09 Mar 2014, 12:47
Му се допанале: 47 пати
Им се допаднал: 334 пати

Re: Симптоми на приближување породувањето

Post by Mau » 26 Jul 2014, 15:11

Сабајлево бев на контрола, на ЦТГ има некои контракции а вагинално кога ме прегледа рече дека сум еден прст отворена, бев и минатиот пат ама сега ,,комотно еден прест,, плус минатиот пат ми рече дека од серлажот ми е стегнато грлото на матката, а денес веке беше опуштено... Сабајлево ме разбудија болки долу на стомакот, а еве после прегледот почнаа и оние ментруални болки... Ги имав и минатата недела и излегоа дека се лажни, само сега се појаки, мислам дека бурезите ми се одлепуваат и препоните ме болат многу... На пократки интервали се а подолги...

Ми закажа да одам около 6 часот пак да правиме ЦТГ, па ке видиме, ако не пишам значи сум заминала на Бора Бора (rad)

anabejbi
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1522
Придружен: 21 Nov 2012, 17:19
Му се допанале: 462 пати
Им се допаднал: 850 пати

Re: Симптоми на приближување породувањето

Post by anabejbi » 26 Jul 2014, 16:10

Со лесно Мау (bu)

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Симптоми на приближување породувањето

Post by ripcence » 26 Jul 2014, 23:46

Со лесно нека е Мау (bu) (big-hug)

Neda_Jovan
Редовен член
Редовен член
Мислења: 384
Придружен: 18 Jun 2013, 14:40
Му се допанале: 362 пати
Им се допаднал: 155 пати

Re: Симптоми на приближување породувањето

Post by Neda_Jovan » 12 Nov 2014, 19:22

Mamicki koja znae da pise. Bremena sum 36 nedela i denes popladne posle polovina cas lezenje vo krevet na levata strana onaka odmarv i koga stanav mi pocna bolka da custvuvam ama samo na taa leva strana vo delot vednas nad kukot pod bubregot. Morav da lezam posle uste pola saat na desna strana da mi pomine posto nemozev da se ispravam. Posle mi pomina no sega pak se pojavuva vo poblaga forma. Mozno li e da se kontrakcii?. Me buni sto samo levata strana me boli...ve molam ako nekoj ima iskustvo da pise. Fala

Одговори

Return to “Породување”