Државна или приватна болница

Сите теми што се поврзани со породувањето. Термин за породување, болница, искуства итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Herra
Редовен член
Редовен член
Мислења: 264
Придружен: 12 Dec 2011, 03:13
Му се допанале: 107 пати
Им се допаднал: 22 пати

Re: Државна или приватна болница

Post by Herra » 26 Feb 2013, 19:07

Миа а да те прашам дали има некаква врска тоа што до сега бременоста сум ја водела во Ремедика? Сепак во Систина немаат никакви податоци за мене, ни резултати од скрининзи и други испитувања, па сега ме интересира дали има тоа некаква врска или не? И таму за кај доктор некој си бираш ти каде сакаш или како оди? До сега не сум била во Систина и незнам какви им се правилата, како се избира таму кој сакаш да те породува, дали мора да те водел претходно или не мора? (kup)

EmmaAa
Нов член
Нов член
Мислења: 12
Придружен: 17 Feb 2013, 10:13
Им се допаднал: 1 time

Re: Државна или приватна болница

Post by EmmaAa » 27 Feb 2013, 14:28

Zdravo na site mamicki jas sum novo vklucena vo forumov no redovno ve sledam bez da vi pisam!Vi posakuvam na site dobra i lesna bremenost i sekako lesen poragaj!!! So Mia go delam istoto mislenje za dr.Elizabeta Matevska Atanasovska od Sistina koga ke ja vidam nea smislam deka i najgolemata bolka ke ja doziveam "bezbolno".Jas rabotam vo klinicki centar i imam luge za vo drzavna da iskombiniram za poraganje no najiskreno nikogas ne bi otisla zatoa sto imav loso iskustvo koga otidov na pregled za detekcija na plodot.Tolku me izvafija od pamet sto saat vreme sedev vo kola i cekav da se smiram za da mozam da si otidam do doma.Navistina neznam sto mi trebase pregledot tamu bidejki imav zakazano za nekolku dena kaj Dr.Beti no bev nestrpliva deka mi e prva bremenost...Sega sum sedmi mesec i ne bi ja smenila Dr.Beti za nikogo na svetov.

EmmaAa
Нов член
Нов член
Мислења: 12
Придружен: 17 Feb 2013, 10:13
Им се допаднал: 1 time

Re: Државна или приватна болница

Post by EmmaAa » 27 Feb 2013, 14:36

Herra nema nikakva vrska sto do sega si odela na drugo mesto so rezultatite moze da si otides vo Sistina i da se dogovoris za se... Jas bi ti ja preporacala dr.Elizabeta Matevska Atanasovska mnogu doverba imam vo nejze pred se' e golem covek...A, za vo Remedica ubavo iskustvo imam jas licno so dr.Jane Stojkovski samo sto jas nekako poslobodno se cuvstvuvam so doktorka po nezni se :-)

bianca***
Нов член
Нов член
Мислења: 9
Придружен: 11 Mar 2012, 20:28
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 3 пати

Re: Државна или приватна болница

Post by bianca*** » 28 Sep 2013, 19:48

zdravo na site. Planiram da se poragam vo Remedika ako moze nekoj da mi kaze kogo bi preporacale vie za poroduvanje? fala

Sashka
Администратор
Администратор
Мислења: 869
Придружен: 01 Oct 2009, 22:08
Му се допанале: 1150 пати
Им се допаднал: 550 пати

Re: Државна или приватна болница

Post by Sashka » 28 Sep 2013, 20:16

Јас ќе ти ја препорачам д-р Елена Петрова, јас сум презадоволна од жената (thumbsup)

anabejbi
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1522
Придружен: 21 Nov 2012, 17:19
Му се допанале: 462 пати
Им се допаднал: 850 пати

Re: Државна или приватна болница

Post by anabejbi » 28 Nov 2013, 09:49

Како тазе породена со царски во државна можам да ви дадам совет дека доколку имате пари одете во приватните болници, дефинитивно, бидејќи во државна бебушите се со вас и ваша е грижата за нив цело време. А уште и ако се погоди викенд како што беше случајот со мене, болнички персонал на минимум, неможете да станете од кревет поради раната, немате многу млеко а бебушот плаче нон стоп кога ќе се потсетам како ми беше. Но се се заборава најбитно е добро да се помине.

iva-iva
Нов член
Нов член
Мислења: 94
Придружен: 03 Dec 2013, 17:59
Му се допанале: 16 пати
Им се допаднал: 25 пати

Re: Државна или приватна болница

Post by iva-iva » 04 Dec 2013, 13:42

Здраво на сите, нова сум на фoрумот, ме интересира дали некоја од вас се има породено во болница Плодност во Битола, сега сум 7ми месец, а многу ми е страв од се што се изнаслушав за државните болници. На веб страната видов дека порагајот е 35000 што е супер за во приватна болница. Ве молам споделете искуства.

anuvce
Нов член
Нов член
Мислења: 52
Придружен: 03 Jan 2013, 17:20
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 38 пати

Re: Државна или приватна болница

Post by anuvce » 04 Dec 2013, 23:19

Iva podobro rasprasaj se za cenite budejki 35000moze da e samo samiot cin poraganje a koga ke dodades prestoj pregled ova ona da ne ispadne druga cena kako sto e voobicaeno po privatnite bolnici

iva-iva
Нов член
Нов член
Мислења: 94
Придружен: 03 Dec 2013, 17:59
Му се допанале: 16 пати
Им се допаднал: 25 пати

Re: Државна или приватна болница

Post by iva-iva » 05 Dec 2013, 20:27

anuvce пишува спонтано породување 35000 ден (со три болнички денови). http://plodnost.com.mk/portal/mk , и да треба да се доплаќа плус сигурно нема да достигне цената до 60000 :) Затоа прашувам дали некоја од вас има искуство во оваа болница?

Stefanija
Нов член
Нов член
Мислења: 47
Придружен: 04 Dec 2013, 23:45
Му се допанале: 44 пати
Им се допаднал: 35 пати

Re: Државна или приватна болница

Post by Stefanija » 06 Dec 2013, 23:29

Здраво на сите,
Се вклучувам посебно заради поддршка iva-iva и да го споделам она што јас го слушнав за Плодност Битола. Моја братучетка од Кичево имаше проблеми со забременување и после 5 години испитувања и разни тортури кои ги преживеа, можам да кажам дека Битола воопшто не им изгледаше далеку и скапо за да стигнат до нивниот долго посакуван Андреј.
Инаку да, од тоа што памтам кога ми кажуваше, платија 35 000ден за пораѓајот, а имаше третман на принцеза во болницата. Три дена беше во своја соба каде се одмор комплетно од пораѓајот, бебето и го носеа по нејзино барање...мераци! А таа сума не е воопшто страшна за да си комплетно сигурен каде одиш и како ќе те третираат таму!

Одговори

Return to “Породување”